Po odpowiednim skopiowaniu wykroju z arkusza, czas na dalsze kroki! 

Jak prawidłowo pracować z wykrojem na materiale? 

Wiele osób uważa, że krojenie jest najtrudniejszym etapem procesu szycia. Jeśli jednak pamięta się o kilku ważnych zasadach, wykonamy je prawidłowo, oszczędzając sobie zbędnych nerwów i straty czasu. 

ZAKUP MATERIAŁU

Przy każdym modelu technicznym znajduje się tabelka szacująca zużycie materiału. Sprawdzając ten wskaźnik, należy zwrócić uwagę, jaka szerokość materiału została wzięta pod uwagę przy obliczeniach. Najczęściej w sklepach znajdziemy materiały o szerokości 150 cm, czasami jednak zużycie materiału, które podajemy w naszych magazynach, dotyczy materiałów o innej szerokości – np. 140 cm czy 180 cm. Należy pamiętać, że inne zużycie będą miały tkaniny bądź dzianiny jednolite, a inne wzorzyste, spasowanie wzoru np. na zapięciu koszuli, będzie generowało większe zużycie materiału.

Dodatkowo zawsze podajemy Wam wszystkie niezbędne dodatki, które będą potrzebne, by wykończyć projekt – np. długość zamka, liczba guzików. Warto mieć te informacje na uwadze podczas robienia zakupów do stworzenia wymarzonej kreacji.

DEKATYZACJA I NITKA PROSTA – CZY TO WAŻNE?

Zanim jednak rozpoczniemy układanie wykroju na materiale w celu skrojenia wymarzonej kreacji, pamiętajcie by materiał zdekatyzować - czyli mówiąc najprościej - tkaninę bądź dzianinę należy wyprać lub wyprasować. Istotne jest, aby temperaturę wody/żelazka dostosować do rodzaju materiału. Podczas tego procesu część materiałów może się skurczyć.

Właściwe ułożenie wykroju na materiale ma wpływ na to, czy po uszyciu dana rzecz będzie prawidłowo układać się na sylwetce. Istotne jest zatem ułożenie elementów wykroju na tkaninie/dzianinie tak, by zaznaczona nitka prosta na wykroju (strzałka w dół) przebiegała równolegle do fabrycznych brzegów materiału.

DODATKI NA SZWY ORAZ PRZENIESIENIE OZNACZEŃ

Przy każdym opisie szycia danego modelu podajemy informacje o zapasach na szwy oraz podwinięcia - jeśli nie dodaliśmy ich do wykroju, musimy to zrobić na materiale. 

Należy także pamiętać o zaznaczeniu wszystkich istotnych punktów wykrojów, np. punkt montażowy podkroju pachy czy zaszewki. Wielkość zaszewki warto zaznaczyć fastrygą bądź mydełkiem/kredą krawiecką (pamiętajcie, że mydełko/kreda znika pod wpływem temperatury np. żelazka).

I na koniec jeszcze jedna ważna uwaga! Nożyczki, których używacie do krojenia materiałów, nie mogą być używane do cięcia innych rzeczy – np. papieru. Spowoduje to stępienie się ostrzy i utrudni bądź uniemożliwi precyzyjne krojenie materiału.

Zobaczcie nasz filmowy tutorial: