Kołnierz ze stójką, jak i bez niej jest niezbędnym elementem wykończenia większości koszul, niektórych sukienek czy żakietów. Jeśli chcesz się nauczyć, jak poprawnie uszyć ten element, zobacz naszą instrukcję krok po kroku. Tak wykonany kołnierz będzie wyglądał idealnie. 

Zanim zaczniesz szyć 

W większości przypadków wykrój kołnierza składa się tylko z jednej części. Według tego wykroju należy skroić wierzch i spód kołnierza. Aby kołnierz ładnie się układał, wierzch kołnierza musi być nieco dłuższy i szerszy. Tylko wtedy będzie bez napinania leżał na spodzie kołnierza, a rogi kołnierza nie będą sterczały w górę. To, o ile dłuższy i szerszy ma być wierzch kołnierza, zależy do formy kołnierza i tkaniny.

Płaskie kołnierze i cienkie tkaniny potrzebują mniej nadmiaru niż mocno wybrzuszone kołnierze i grube tkaniny. Wierzch kołnierza należy skroić z nieco szerszymi zapasami szwów na zewnętrznych brzegach niż spód kołnierza. Prawie wszystkie kołnierze usztywnia się wkładem. Z reguły wkład naprasowuje się na spodzie kołnierza i kroi w takim samym kierunku nitki i z takimi samymi zapasami szwów, jak kołnierz. Bardzo duże kołnierze, które można zarówno postawić, jak i wyłożyć, nabierają odpowiedniego kształtu nie wyglądając przy tym sztywno, jeśli dodatkowo na spodzie kołnierza naprasujemy/przyfastrygujemy wkład włókninowy. 

Kołnierz bez stójki - instrukcja krok po kroku 

Krok 1. Naprasuj wkład na lewej stronie spodu kołnierza. Kontury wykroju przenieś na części kołnierza. Części kołnierza ułóż na sobie, prawą stroną na prawej i zepnij ze sobą brzegi nasady wzdłuż linii szwów.

Krok 2. Aby naddać wierzch kołnierza, spód kołnierza nieco wygnij i zepnij ze sobą części kołnierza wzdłuż zewnętrznych brzegów, kończąc ok. 5 cm przed rogami kołnierza. 

Krok 3. Rogi kołnierza wygnij i zepnij ze sobą pozostałe brzegi kołnierza.

Krok 4. Zszyj zewnętrzne brzegi kołnierza, szyjąc od strony spodu kołnierza. Zapasy szwów przytnij, w rogach obetnij ukośnie.

WAŻNE - Jeśli kołnierza nie przyszywasz podwójnie do podkroju szyi, wówczas na wąskich brzegach kołnierza szyj tylko do zaznaczonego szwu nasady.

Krok 5.  Aby brzegi kołnierza po wywinięciu dało się dobrze prasować, zapasy szwów rozprasuj. Najlepiej udaje się to na trzonku drewnianej łyżki do gotowania lub na nielakierowanym drewnianym ołówku. 

Krok 6. Kołnierz wywiń na prawą stronę. Nie należy przy tym wypychać końców kołnierza od środka szpiczastym przedmiotem, lecz wyciągnąć je ostrożnie od prawej strony kołnierza na zewnątrz za pomocą szpilki.

Krok 7. Sfastryguj brzegi kołnierza tak, aby szew leżał tuż obok brzegu złożenia na spodniej stronie (spód kołnierza). Zaprasuj. Spód kołnierza wygnij, a wierzch kołnierza przyfastryguj do niego ukośnymi, pojedynczymi ściegami. 

Kołnierz ze stójką - instrukcja krok po kroku 

Kołnierz ze stójką stosowany jest głównie w żakietach. Ma idealnie dopasowany kształt, ale jest bardziej pracochłonny w szyciu niż kołnierz jednoczęściowy.

Krok 1. Na spód kołnierza oraz na obie części stójki naprasuj wkład. Jedną część stójki ułóż środkiem do środka na spodzie kołnierza, prawe strony materiału leżą na sobie. Stójkę na środku przypnij, tak by linie szwów trafiły na siebie. Wychodząc każdorazowo od środka, stójkę przypnij do spodu kołnierza.

Krok 2. Drugą część stójki przypnij w taki sam sposób do wierzchu kołnierza. Części stójki przyszyj do części kołnierza. Zapasy szwów przytnij na szer. 5 mm, natnij i rozprasuj. Następnie odszyj kołnierz zgodnie z instrukcją szycia kołnierza bez stójki.