Schemat obliczeniowy wszystkich zamieszczonych robótek i objaśnienie znaków można znaleźć w załączniku.

Pled

Wielkość: ok. 98 x 128 cm, 1 kwadrat = ok. 12 x 12 cm

Potrzebne materiały:
po jednym motku  (50 g) bawełnianych nici (100% bawełny, 50 g = 90 m) w kolorach czerwonym, turkusowym, jasnozielonym, szarym, morelowym, ciemnoróżowym, różowym, miętowym i cyklamenowym oraz 8 motków w kolorze białym, szydełko nr 4,5.

Wykonanie:
pled składa się 63 pojedynczych kwadratów wykonanych zgodnie ze schematem obliczeniowym. Na schemacie zaznaczono 4 całe kwadraty oraz sposób ich połączenia. 3 pierwsze okrążenia wykonujemy według uznania, w dwóch lub trzech różnych kolorach, ostatnie, czwarte okrążenie przerabiamy zawsze nitką w  kolorze białym. Każde okrążenie zaczynamy od 3 oczek łańcuszka zamiast 1. słupka i kończymy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłutym w górne oczko łańcuszka.

Kwadrat: wokół pętelki z nitki wykonać zgodnie ze schematem obliczeniowym 1. okrążenie kolorową nitką, po czym naciągnąć nitkę pętelki. Zgodnie ze schematem obliczeniowym wykonać okrążenia 2.–4. Czwarte okrążenie zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym i obciąć nitkę. Wykonać łącznie 63 kwadraty. Następnie zgodnie ze schematem obliczeniowym połączyć kwadraty węższego boku: przyłączyć nitkę przy strzałce A i wykonać 3 oczka łańcuszka, następnie wkłuć 1 słupek w róg 2. kwadratu, * przerobić 2 oczka łańcuszka, a następnie zamknąć najpierw 1 słupek, przerabiając go razem ze środkowym z trzech słupków 1. kwadratu. W środkowy z trzech słupków 2. kwadratu wkłuć słupek, odjąć 1 raz, po czym zamknąć jednocześnie 3 pętelki. Powtarzać od * aż do osiągnięcia 2. rogu kwadratów. Następnie przejść za pomocą 5 oczek łańcuszka do 3. i 4. kwadratu i połączyć je w taki sam sposób. Łącznie połączyć 7 kwadratów na węższy i 9 kwadratów na szerszy bok. Po połączeniu wszystkich wąskich boków połączyć w ten sam sposób boki szerokie. Rozpocząć przy strzałce B schematu obliczeniowego i zastąpić środkowe 5 oczek łańcuszka początkowym oczkiem łańcuszka. Na zakończenie wykonać nad wszystkimi brzegami okrążenie słupkami. 1. słupek zastąpić 3 oczkami łańcuszka. W każdy słupek kwadratów wkłuć po 1 słupku, po 1 słupku wykonać wokół każdego łuku z oczek łańcuszka. kwadratów, w rogach wykonać po 3 słupki, a wokół słupków łączących – odpowiednio 2 słupki. Okrążenie zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym.  

Wykończenie:
wszystkie nitki zaszyć na odpowiednich płaszczyznach kolorów. Następnie pled naciągnąć, zwilżyć i pozostawić do wyschnięcia.

Poduszka

Wielkość: ok. 42 x 42 cm, plisa szer. ok. 5 cm

Potrzebne materiały:
po jednym motku (= 50 g) bawełnianych nici (100% bawełny, 50 g = 90 m) w kolorach jasnozielonym, turkusowym, morelowym, ciemnoróżowym, różowym i miętowym oraz 2 motki
w kolorze białym, szydełko nr 4,5, wypełnienie do poduszki wielkości 30 x 30 cm.

Wykonanie:
poduszka składa się z dwóch pojedynczych kwadratów wykonanych w okrążeniach, a następnie wykończonych szydełkową plisą. Na pierwszy kwadrat wykonać włóczką w kolorze morelowym (zgodnie ze schematem obliczeniowym) 8 oczek łańcuszka, a następnie zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym. Dalej przerabiać w okrążeniach Każde okrążenie zaczynamy od 3 oczek łańcuszka zamiast 1. słupka i kończymy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w górne oczko łańcuszka. Dwa słupki 2. okrążenia należy wkłuwać nie w oczko poprzedniego okrążenia, ale wykonywać wokół przestrzeni pomiędzy oczkami. Na schemacie obliczeniowym zaznaczone są w całości 2 pierwsze okrążenia, a od 3. okrążenia pomiędzy strzałkami po ćwiartce kwadratu. Część tę należy w jednym okrążeniu wykonać 4 razy. Każde okrążenie wykonujemy nitką w innym kolorze: początek robótki i 1. okrążenie nitką w kolorze morelowym, następnie po 1 okrążeniu nitką w kolorach ciemnoróżowym, różowym, białym, turkusowym, miętowym, białym, morelowym, ciemnoróżowym, różowym, białym i jasnozielonym. Po przerobieniu 13. okrążenia pierwszy kwadrat jest gotowy. Identycznie wykonać drugi kwadrat. Wszystkie nitki zaszyć na płaszczyznach odpowiednich kolorów.

Plisa: plisę wykonujemy w kolorze białym. W 1. okrążeniu łączymy 3 brzegi poduszki.

Oba kwadraty ułożyć na sobie lewą stroną na lewej, zwracając uwagę na zgodność wzoru. Zgodnie ze schematem obliczeniowym przyłączyć nitkę przy strzałce A i rozpocząć 1. okrążenie tuż przed rogiem od przerobienia 3 oczka łańcuszka. Kolejne słupki wkłuwać jednocześnie w słupki obu kwadratów. Po przerobieniu 3. brzegu wykonać róg i wkłuć jeszcze w oba kwadraty 3 słupki. Nad pozostałą częścią brzegu wkłuwać słupki tylko w słupki przedniego kwadratu. Dzięki temu 4. brzeg pozostaje otwarty (na umieszczenie wypełnienia).

Zgodnie ze schematem obliczeniowym wykonać 2. i 3. okrążenie, a następnie jeszcze okrążenie oczek rakowych = oczka ścisłe przerabiane od strony lewej do prawej. Obciąć i zaszyć nitkę. Na wiązanie wykonać 6 tasiemek. Wykonać po 15 oczek łańcuszka i otoczyć je rządkiem oczek ścisłych. Trzy tasiemki rozmieścić równomiernie na otwartym brzegu tylnego kwadratu, a trzy pozostałe przyszyć równomiernie do 1 okrążenia plisy. Włożyć wypełnienie, zawiązać tasiemki.

 

Torba

Wymiary: ok. 40 x 45 cm bez uchwytów

Potrzebne materiały:
włóczka tasiemkowa (np. „Linea Pura Cashsilk“ firmy Lana Grossa: 15% jedwabiu, 15% kaszmiru, 30% wiskozy, 40% poliamidu, 50 g = 75 m): 5 motków (po 50 g) w białym kolorze i 6 motków w kolorze czerwonym, szydełko nr 5.

Wzór podstawowy:
wykonywać w rządkach zgodnie ze schematem obliczeniowym, powtarzając na szerokość wzór pomiędzy strzałkami. Na wysokość powtarzać 1. i 2. rządek. Od 2. rządka wkłuwać 2 słupki nie w słupki, lecz w przestrzenie pomiędzy 2 słupkami poprzedniego rządka.

Kolejność pasków:
pierwsze 11 rządków przerobić na przemian (po 1 rządku) kolorami czerwonym i białym, zaczynając nitką w  kolorze czerwonym. Następnie przerobić 5 razy na przemian po 2 rządki w kolorze białym i 2 rządki w kolorze czerwonym oraz 5 razy na przemian po 3 rządki w kolorze czerwonym i 3 rzadki w kolorze białym.

Wykonanie:
torebka składa się z dwóch prostokątów na przód i tył, dwóch części bocznych, dna i dwóch uchwytów.

Przód i tył:
czerwoną nitką wykonać 49 oczek łańcuszka oraz 3 oczka łańcuszka zamiast 1. słupka i przerabiać wzorem podstawowym. Wzór pomiędzy strzałkami powtarzać na szerokość 23 razy. Kolejność pasków – patrz opis powyżej. Po przerobieniu 36. rządka (= ostatni rządek pasków) przód jest gotowy. Tak samo wykonać tył.

Części boczne:
nitką w kolorze łososiowym wykonać 9 oczek łańcuszka oraz 3 oczka łańcuszka zamiast 1. sł. i przerabiać wzorem podstawowym, wykonując na szerokość 3 razy wzór pomiędzy strzałkami. Kolejność pasków – patrz opis powyżej. Po przerobieniu 36. rządka (= ostatni rządek pasków) bok
jest gotowy. Tak samo wykonać drugi bok.

Dno:
wykonujemy w kolorze czerwonym. Wykonać 9 oczek łańcuszka oraz 3 oczka łańcuszka zamiast 1. słupka i przerabiać wzorem podstawowym, wykonując na szerokość 3 razy wzór pomiędzy strzałkami. Przerobić 28 rządków.

Uchwyty:
wykonujemy oczkami ścisłymi w kolorze łososiowym. Wykonać 6 oczek łańcuszka oraz 2 oczka łańcuszka zamiast 1. oczka łańcuszka i przerabiać w rządkach. Łącznie wykonać po 64 rządki, co daje ok. 55 cm.

Wykończenie:
wszystkie części naciągnąć, zwilżyć i pozostawić do wyschnięcia. Najpierw przyłączyć części boczne do wąskich brzegów dna za pomocą oczek ścisłych, przerabiając oczka ścisłe po wewnętrznej stronie. Następnie do dna i części bocznych przyłączyć przód i tył za pomocą oczek ścisłych, przerabiając oczka na prawej stronie w taki sposób, by utworzyły ozdobny brzeg. Przyszyć uchwytydo przodu i tyłu (po wewnętrznej stronie) na głębokość 3 cm. Odległość od bocznych brzegów wynosi 11 cm.

Załączniki:
schemat.pdf