CHARAKTERYSTYKA

Ta najdelikatniejsza ze wszystkich tkanin często jest synonimem luksusowej elegancji, zwłaszcza gdy została utkana z jedwabnych nici. Ta szlachetna odmiana szyfonu, bogato zdobiona kora- likami i cekinami, jest najczęściej wykorzystywana do szycia olśniewająco pięknych sukni wieczo- rowych. Nieco tańszy i bardziej wytrzymały jest szyfon z dodatkiem włókien syntetycznych. Także te gatunki mają charakterystyczną, lekko ziarnistą powierzchnię i są, w zależności od koloru
i wzornictwa, mniej lub bardziej przezroczyste.

KROJENIE

Do krojenia najlepiej nadają się specjalne okrągłe radełka z odpowiednią podkładką. Jeśli kroi się tradycyjnie nożyczkami, należy podłożyć podkładkę zapobiegającą ześlizgiwaniu się materiału, np. lniany ręcznik. Do przypinania części wykroju należy używać wyłącznie cienkich szpilek z ostrymi końcami. Można też po prostu przykleić części wykroju za pomocą wąskich pasków taśmy lub specjalnego kleju w sprayu. W tym celu należy ułożyć na materiale papierowe części wykroju zgodnie z kierunkiem nitki i obciążyć je na środku. Następnie unieść brzegi i spryskać klejem. Gdy podeschną, docisnąć do materiału.

Kopiowanie linii szwów: kopiowanie szwów na jednokolorowy szyfon za pomocą radełka nie jest możliwe, gdyż linie byłyby widoczne na prawej stronie materiału. W przypadku wzorzystych tkanin należy to sprawdzić na resztce materiału.Najlepiej skroić części z jednakowymi zapasami. Można je wtedy zszyć, szyjąc w równej odległości od brzegów. Zaszewki, linie styku i złożenia należy zaznaczyć fastrygą (cienką igłą).

SZYCIE

Do szycia należy używać cienkiej igły grubości 60 lub 70 oraz cienkich nici (do haftu maszyno-wego). Szyfon szyje się drobnym ściegiem (długość 1,5–2 mm). Podczas szycia należy pod materiał podłożyć pergamin, aby transporter nie zaciągał nitek. Aby uszyty model wyglądał ładnie także od srodka, trzeba starannie wykończyć szwy, najlepiej za pomocą owerloka. Można też inaczej: w odległości ok. 5 mm od brzegu zapasu szwu przeszyć ściegiem zygzakowym, obciąć zapas wzdłuż linii szycia. Szczególnie elegancko wyglądają podwójne szwy. W tym celu należy najpierw zszyć ze sobą części ułożone lewą stroną na lewej w połowie szerokości zapasu szwu. Rozprasować zapasy. Części z materiału złożyć prawą stroną do prawej (szew powinien leżeć dokładnie na linii złożenia), zszyć w połowie szerokości zapasu szwu. Drugi szew zamknie pierwszy.

PRASOWANIE

Szyfon marszczy się po zetknięciu z wodą , dlatego żelazka na parę można używać jedynie z pustym zbiorniczkiem na wodę. Należy zwrócić uwagę na to, aby na stopie żelazka nie było zarysowań, które mogą uszkodzić tkaninę. Najlepiej prasować szyfon przez pergamin, żelazkiem ustawionym na 1 lub 2 punkty.

PIELĘGNACJA

Jedwabny szyfon trzeba oddać do czyszczenia, syntetyczny można prać ręcznie z użyciem delikatnych środków piorących lub w pralce ustawionej na program do prania delikatnych tkanin.

RADA

W modelach z szyfonu należy nieco inaczej zszywać zaszewki, aby nie miały zbyt grubych wierzchołków. Spodnią nitkę należy nawlec do igły „odwrotnie" jako nitkę wierzchnią i zacząć zszywanie zaszewki od wierzchołka. Zaszywanie końca jest zbędne, gdyż szyje się tylko jedną nitką.