Największe firmy odzieżowe pilnie poszukują kandydatów na to stanowisko. Jakie warunki powinien spełniać współczesny technolog? Na czym polegają jego codzienne zadania i jakie perspektywy zawodowe może dać praca dla RESERVED – najbardziej rozpoznawalnej marki fast fashion na polskim rynku?

 

Technolog równie ważny jak projektant

 

Słysząc „technolog odzieży” z pewnością wielu z nas wyobraża sobie panią pracującą w fabryce odzieży, spędzającą całe dnie z centymetrem w ręku, która wykonuje monotonną, codziennie tę samą pracę. Owszem, taki model królował w latach 70. ubiegłego wieku. Warto więc poznać całkiem nową odsłonę tego zawodu. W Dziale Przygotowania Produktu RESERVED projektant opracowuje rysunek – to pierwszy zarys danego modelu. Zadaniem technologa jest to, by pomysł mógł przerodzić się w konkretny produkt i trafić na sklepową półkę. Jego rolą jest więc opracowanie szczegółowej konstrukcji technicznej każdego modelu, czyli jego dokładne zwymiarowanie i dobór akcesoriów w taki sposób, żeby zapewnić idealne dopasowanie modelu na sylwetce.

 

Co tak naprawdę robi technolog?

 

Praca technologa to przede wszystkim ciągły dialog z projektantami i próba przeniesienia ich idei na rzeczywistą ofertę marki. – mówi Sławomir, starszy technolog w dziale męskim RESERVED.

LPP, właściciel RESERVED, podobnie jak większość globalnych firm odzieżowych nie posiada własnych fabryk – produkcję kolekcji zleca zakładom na całym świecie. Mówiąc zatem w skrócie technolog jest łącznikiem między projektantem i kupcem, współpracującym z konkretnymi dostawcami – bez jego wkładu w proces powstawania kolekcji żadne spodnie, czy kurtka nie trafiłyby do sklepu. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie szczegółowej dokumentacji dla danego modelu. Co to oznacza? – Wszystko trzeba bardzo dokładnie zmierzyć – znaczenie ma każdy detal – długość rękawa, rodzaj suwaka, faktura tkaniny czy liczba guzików – każdy z tych elementów ma wpływ na to, jak wyglądać będzie finalnie sukienka, czy torebka – dodaje starszy technolog RESERVED.

Efektem współpracy technologa i projektanta jest powstanie prototypu, który jest następnie przymierzany przez tzw. modela technicznego. – To bardzo ważny etap – wówczas bowiem okazuje się jak wizja projektanta i założenia realizacyjne technologa sprawdzają się w praktyce. Manekin nie powie nam przecież czy go coś uwiera, czy kieszeń mu odpowiada, czy sweter go drapie. Model jest zatem bardzo ważny, a jego uwagi są pomocne. – komentuje Beata, młodszy technolog w dziale damskim RESERVED.

Głównym narzędziem pracy technologa jest obecnie komputer i centymetr. Kierunkowe wykształcenie to warunek wstępny, oprócz tego trzeba być cierpliwym i dokładnym. Istotna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności plastyczne oraz twórcze myślenie. –  Ten zawód to przede wszystkim praktyka – konstrukcja każdego kolejnego modelu to nowe umiejętności. – wyjaśnia Agnieszka, asystent technologa w dziale dziecięcym RESERVED.

 

Najlepiej rozwijać się z najlepszymi

 

Praca w RESERVED to możliwość rozwinięcia skrzydeł pod okiem profesjonalistów. LPP jest dynamicznie rozwijającą się firmą, która zarządza obecnie 1,6 tys. salonami RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY w 17 krajach w Europie Środkowo-Wschodniej, w Niemczech, na Bałkanach oraz na Bliskim Wschodzie i daje gwarancję stabilnego zatrudnienia oraz pewność, że pracownikom nigdy nie zabraknie nowych wyzwań.

 

Aktualnie, ze względu na dynamiczny rozwój, firma LPP, właściciel marek RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY prowadzi intensywne rekrutacje na kluczowe stanowiska w działach przygotowania produktu. Poszukiwane są osoby chcące rozwijać się w branży modowej na stanowiskach projektantów, kupców, grafików i technologów odzieży. Dodatkowo oferujemy wsparcie relokacyjne dla kandydatów spoza regionu. Więcej o naszych rekrutacjach na www.reserved5plus.com/dolaczdonas