Tkanina na markizy: jakie musi mieć właściwości?

Tkanina na markizy musi mieć wysoką trwałość. Materiały te nie mogą łatwo ulegać uszkodzeniom mechanicznym ani fizycznym. Wynika to z faktu, że markizy prawie cały czas będą znajdować się na świeżym powietrzu. Warto także pamiętać, że im ciemniejszy materiał, tym mniej światła słonecznego będzie przepuszczał, a to może zapewnić większy komfort podczas upalnych dni. Niemniej jednak, wybór należy podjąć w oparciu o własny gust kolorystyczny - w końcu jest to inwestycja na lata.

Bardzo ważne jest, aby tkanina nie traciła swoich właściwości podczas spadków temperatury. Wilgoć nie może przenikać pod powierzchnię, a tkanina nie powinna nadmiernie ulegać rozciągnięciu. Oprócz tego, tkanina na markizy powinna być odporna na działanie chemikaliów podczas czyszczenia. Dobrej jakości materiały tego typu można myć dowolnym detergentem. Sama markiza musi mieć następujące właściwości:

•             zapobiegać przedostawaniu się promieni słonecznych i ograniczać wpływ promieniowania ultrafioletowego,

•             zachowywać swoje właściwości przez długi czas,

•             nie wymagać specjalnej uwagi i troski (czyszczenie można wykonać w dogodnym dla właściciela momencie).

Szczególnie chętnie wykorzystuje się włókno akrylowe. To najlepszy nowoczesny materiał syntetyczny do użytku na zewnątrz. Ma takie same doskonałe właściwości termoizolacyjne jak włókna stosowane w przemyśle odzieżowym. Do tkanin na markizy zaleca się włókno akrylowe barwione w roztworze. Włókno jest zanurzane na całej długości podczas produkcji, a to gwarantuje, że kolory tkaniny będą jasne i trwałe. Producenci dodają następnie specjalną powłokę, aby materiał zyskał właściwości hydrofobowe, dzięki czemu woda spływa z tkaniny, a nie wchłania się w nią.

Kolejną opcją są tkaniny z wykonane z wytrzymałych włókien poliestrowych pokrytych PVC. Takie materiały są odporne na działania mechaniczne, jak np. silny wiatr. Zapewniają także regulację termiczną. Są odporne na zużycie i łatwo się je czyści.

Tkanina do markiz powinna być zgodna z europejską normą EN ISO 105 B04. To europejski standard tekstylny do pomiaru odporności kolorów na warunki atmosferyczne (promieniowanie UV + zła pogoda).

Tkanina na markizy: jak czyścić?

Tkanina do markizy powinna być odporna na zużycie wynikające z częstego czyszczenia. Tkaniny markizowe przez większość dnia znajdują się na zewnątrz pomieszczenia, a to oznacza, że są wyjątkowo narażone na zabrudzenia.

W ciągu roku na markizach może gromadzić się dużo kurzu i brudu. Aby zachować żywy wygląd markizy, musisz mieć regularny harmonogram czyszczenia. Na początku zdejmij markizę i zabezpiecz ją za pomocą palików i ciężkich przedmiotów. Kolejnym krokiem jest usunięcie brudu i kurzu. Do zamiatania możesz użyć miotły, ręcznika lub czegokolwiek innego. Dopiero teraz można przystąpić do właściwego czyszczenia.

1.            Użyj węża ogrodowego i delikatnie spryskaj markizę. Silne ciśnienie wody może spowodować poważne uszkodzenia podczas czyszczenia;

2.            Wymieszaj wiadro wody z około 1/4 szklanki mydła w płynie. Po przygotowaniu nanieś obficie na tkaninę wodę z mydłem za pomocą szczotki do czyszczenia;

3.            Pozwól środkom czyszczącym wsiąknąć w materiał. Im dłużej produkty do czyszczenia będą się wchłaniać, tym więcej brudu i pyłków usuną;

4.            Użyj ponownie węża ogrodowego, aby wypłukać markizę. Upewnij się, że pod koniec płukania tkanina nie ma na sobie mydła. W przeciwnym razie mydło może wyschnąć, co może prowadzić do uszkodzenia tkaniny;

5.            Osusz mokrą markizę przed jej zwinięciem. Pozostała wilgoć może przekształcić się w pleśń.

Tkanina na markizy: kiedy wymaga wymiany?

Wyblakła, zniszczona markiza nie wygląda efektownie i nie spełnia swoich podstawowych funkcji. To kiedy będziemy zmuszeni do wymiany materiału, zależy w dużej mierze od jakości, jaką ma tkanina na markizy. Cena może być tutaj przydatnym wskaźnikiem. Im droższa tkanina, tym dłużej zachowa swoje właściwości fabryczne.

Tkaniny markiz mogą z czasem pękać i stać się mało atrakcyjne, co powoduje konieczność ich wymiany. Czasami zamiast wymiany całej markizy można po prostu wymienić poszczególne części i sekcje. Może to jednak być odpowiednie tylko wtedy, gdy wielkość szkody nie jest duża. Ciężkie warunki pogodowe, takie jak ekstremalne nasłonecznienie i deszcz, mogą powodować rozdarcie tkanin markiz, powodując konieczność ich wymiany.

Wypadki, takie jak pożary, mogą zniszczyć tkaninę markiz i wymiana staje się nieunikniona. W przypadku wysuwanych markiz, które do działania wykorzystują energię elektryczną, mogą występować problemy ze sprzętem elektrycznym, który może zniszczyć tkaninę.

Tkanina na markizy: jak wymienić materiał?

Wymiana markizy może być wykonana przez nas samodzielnie lub możemy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Pierwszy sposób jest trudniejszy, ale oznacza dla nas duże oszczędności.

1.            Najpierw zmierz prawidłowo tkaninę na markizę. Aby to zrobić, zmierz od środka jednego ramienia do środka drugiego. To jest rozmiar tkaniny, który musisz zamówić. Nie mierz samego materiału. Dopiero wtedy należy wybrać nowy materiał markizy.

2.            Poluzuj śruby markizy. Górna część ramion to cztery śruby (po dwie z każdej strony) przytrzymujące ramiona. Rozmiar śruby będzie różny w zależności od modelu markizy. Po nieznacznym wysunięciu markizy wyjmij te śruby. U góry markizy znajduje się kanał, w który wsuwa się materiał. W tym kanale powinny znajdować się co najmniej dwie śruby przytrzymujące tkaninę na miejscu. Odkręć śruby, aby materiał markizy mógł łatwo przesuwać się do przodu i do tyłu w kanale.

3.            Usuń markizę. Zejdź markizą wzdłuż kanału. W razie potrzeby odetnij stary uszczelniacz utrzymujący materiał na szynie. Połóż markizę na ziemi. Zaleca się podniesienie markizy na klockach. To ułatwi nam prace.

4.            Usuń ramię. Podejdź do lewej lub tylnej strony markizy (strona bez dźwigni wysuwania / chowania). Sprawdź, czy nie ma małego otworu w zaślepce (czasem jest ukryty pod małą zatyczką). Włóż śrubokręt w otwór, aby zablokować napięcie sprężyny po tej stronie. Niektóre markizy nie mają blokad sprężynowych. Odkręć śrubę mocującą ramię do wspornika, a następnie wyjmij ramię z samego walca. Podczas odkręcania ramienia trzymaj mocno wspornik.

5.            Rozwiń tkaninę z rolki. Jest to łatwiejsze z pomocnikiem lub dwoma. Istnieją dwie oddzielne części tkaniny na markizy - główna i ozdobna falbana. Istnieją również dwa kanały na rolce markizy, po jednym dla każdej sekcji tkaniny. Aby upewnić się, że wstawiłeś nowy materiał do odpowiednich kanałów, użyj markera, aby oznaczyć każdą osobną literę lub symbol, na przykład zaznaczając sekcję główną literą M, a sekcję falbany literą V. Pozostało ci tylko wsunąć nowy materiał w odpowiednie kanały urządzenia.