Belseta

Tkanina o chropowatej powierzchni przypominającej skórkę brzoskwini, wyprodukowana z mikrowłókien, z powodzeniem imituje welur.

Changeant

Osnowę i wątki tej oryginalnej tkaniny stanowią różnokolorowe nitki, co powoduje, że tkanina mieni się wieloma kolorami, w zależności od kąta padania światła. Ta nazwa określa wyłącznie tkaninę o klasycznym splocie (płóciennym, gabardynowym, atłasowym).

Chenille

Tkaniny szenilowe są grupą najbardziej zaawansowanych technicznie tkanin obiciowych. Mają zastosowanie w głównie w tapicerstwie, a ponadto są używane do produkcji dywanów i narzut. Włókna szenilowe składają się z dwóch prostych, skręconych ze sobą nici, pomiędzy którymi umieszcza się włókna cięte tworzące włos. Dzięki temu tkanina otrzymuje strukturę podobną do weluru lub pluszu oraz niepowtarzalny, puszysty dotyk. Tkaniny chenille odznaczają się żywymi kolorami.

Chintz

Mocna tkanina bawełniana, jaskrawo drukowana i o wysokim połysku, zazwyczaj powleczona warstwą wosku, lub sprawiająca wrażenie nawoskowania. Materiał o gładkiej powierzchni ma zdolność rozpraszania światła. Tkaniny tej używa się do dekoracji wnętrz, np. do szycia rzymskich rolet.

Cloqué

Ta tkanina powstaje w wyniku połączenia w procesie tkania dwóch warstw tkanin. Dolna warstwa ulega ściągnięciu i zmarszczeniu, dzięki czemu na górnej warstwie tworzą się wybrzuszenia i powstają reliefowe wzory. Aby nie uszkodzić tkaniny, nie wolno jej prasować.

Crepê de Chine

Krepdeszyn lub krepa chińska to miękka tkanina jedwabna o „niespokojnej” powierzchni, na której widoczne są delikatne poprzeczne prążki. To materiał matowy, nieprzezroczysty i odporny na zagniecenia. Nadaje się świetnie na bieliznę dzienną i nocną oraz na podszewki.

Crespo

Kolejna tkanina obiciowa, lekka, o płóciennym splocie i ziarnistej strukturze.

Crinkle

Crinkle w języku angielskim oznacza „zmarszczyć”, tak więc nazwą tą określamy materiały fabrycznie „gniecione” (kresz). Zagniecenia przebiegają najczęściej wzdłuż i są bardziej lub mniej wytłoczone.

Cupra

Gruba tkanina bawełniana, wytrzymała i przepuszczająca powietrze. W dotyku jest „przyjemnie chłodna”. Niestety, ta tkanina mocno się gniecie. Z wyglądu przypomina jedwab. Cupra jest używana głównie jako materiał na podszewki.

Dewetyna

Tkanina ta jest nazywana fałszywym aksamitem. Jest to miękki bawełniany albo wiskozowy materiał o atłasowym splocie, przypominający satynę. Ma krótką okrywę uzyskiwaną poprzez strzyżenie tkaniny po farbowaniu. Dewetyna (albo dywetyna) przypomina skórę dzika i spotyka się określenie tej tkaniny „małpia skóra”.

Diagonal

Mocna gruba tkanina wełniana lub bawełniana o skośnym splocie, który powoduje powstanie na materiale prążków i rowków. Diagonal nadaje się na żakiety, sukienki, spódnice, spodnie, płaszcze i do celów dekoracyjnych. Szyje się z niego zasłony, poduszki, narzuty.

Doubleface

To nie jest jeden materiał, a zbiorcze określenie tkanin dwustronnych (tkanych podwójnie), o znacznie się od siebie różniących stronach.

Duchesse

Jest to wysokiej jakości satyna jedwabna lub z włókien sztucznych, mocno błyszcząca, używana do szycia m.in. sukienek i podszewek.

Dżersej (jersey)

Ta spolszczona nazwa określa tkaninę wełnianą lub z włókien mieszanych, przypominającą dzianinę, lub dzianinę o splocie lewoprawym lub dwuprawym, z przędzy wełnianej a także jedwabnej, bawełnianej lub syntetycznej, gładka i wzorzysta, stosowana na sukienki. Odmianą tej dzianiny jest dżersej romanit − gruba i jedynie lekko elastyczna dwustronna dzianina, głównie z wysokiej jakości „żywej” wełny.

Façonné

Tkanina jedwabna, ściśle tkana, o wzorzystej fakturze, najczęściej matowo-błyszcząca. Powstaje w wyniku zmiany splotu przy zastosowaniu różnych technik tkackich. Jest to rodzaj żakardu, ale wyłącznie o bardzo drobnym wzorze. Façonné to zbiorcza nazwa tkanin, do grupy tej należy np. atłas, tafta czy ryps.

Fil-à-fil

Tkanina wełniana z przędzy czesankowej o skośnym splocie i charakterystycznym deseniu, powstałym przez zróżnicowanie koloru parzystych i nieparzystych nici wątku i osnowy. Odmiana tej tkaniny w kolorze szarym (wypadkowa nici czarnych i białych) lub stalowym (wypadkowa nici czarnych i popielatych) jest z uwagi na deseń nazywana potocznie „pieprz i sól”. Używa się jej do szycia męskich ubrań, które cechuje wysoka trwałość.

Glencheck

Inaczej „szkocka krata”. Tkanina w charakterystyczną kratę wychodzącą jedna spod drugiej lub nałożoną w taki sposób, że jeden odcień przechodzi w drugi. Tutaj nazwa nie odnosi się do rodzaju włókien lecz do wzoru o rustykalnym charakterze. Tkaniny w szkocką kratę dobrze się sprawdzają w męskich koszulach.

Lavabel

Miękka, lejąca się tkanina o gładkiej powierzchni wyprodukowana z jedwabiu lub włókien syntetycznych. Jej istotną zaletą jest to, że jest łatwa do prania.

Matelassé

Podwójna stębnowana tkanina w rodzaju piki o charakterystycznym plastycznym wzorze, który powstał poprzez poprowadzenie wewnątrz tkaniny grubej, wypełniającej nici wątkowej.

Mochetto

Jest to wysokiej jakości cielęca skóra, wygładzana po stronie lica, której wierzch przypomina aksamit.

Pongé

Bardzo delikatna tkanina z jedwabiu naturalnego, o splocie charakterystycznym dla tafty, czyli takim, gdzie nić osnowy jest grubsza niż nić wątku.

Serge

Grupa tkanin z przędzy czesankowej i zgrzebnej, o najczęściej gładkiej powierzchni, czasem jednak lekko falowanej i drapanej jak flanela. Używana do szycia spodni i ubrań. Serge to także bardzo gładka i błyszcząca podszewka, tkana głównie z nici wiskozowej.

Stramin

Jest to jeden z rodzajów kanwy służący do haftowania. Ma silną apreturę i splot tworzący kratkę.

Tussah-seide

Surowy jedwab, sztywny i grubszy od jedwabiu japońskiego. Jest bardzo cenny i trwały, służy do produkcji tkanin o nieregularnej fakturze.