Torba podróżna
Wielkość: długość ok. 68 cm, i wysokość ok. 30 cm

Potrzebne materiały:
tkanina bawełniana w kolorze turkusowym szer. 140 cm – 0,9 m; biała tkanina frotté szer. 150 cm – 0,9 m; wzorzysta tkanina szer. 150 cm – 0,1 m; biała taśma rypsowa szer. 4 cm – 3 m; biała i złota skóra o wymiarach 15 x 20 cm każda; flizofiks o wymiarach 25 x 20 cm; biały zamek błyskawiczny dł. 50 cm; kalka, ołówek, nożyk, nici w odpowiednich kolorach.

Skroić:
z tkaniny bawełnianej
- 1 prostokąt o wym. 70 x 90 cm
- 2 koła o średnicy 30 cm
- 2 prostokąty o wym. 7 x 12 cm

z tkaniny frottowej
- 1 prostokąt o wym. 70 x 90 cm
- 2 koła o średnicy 30 cm

z wzorzystej tkaniny
- 2 paski o wym. 5 x 150 cm

Wykonanie:
Pobrać i wydrukować szablony (schemat 1, schemat 2). Przenieść kontury na kawałki skóry – większą cyfrę na żółtą, a mniejszą na białą skórę. Wyciąć cyfry za pomocą nożyka. Zszyć razem oba paski z wzorzystej tkaniny szwem o szer. 1 cm. Zaprasować wzdłuż na lewą stronę na szer. 0,5 cm. Następnie naszyć ten pasek na środku rypsowej taśmy. Taśmę rypsową na uchwyt torby przypiąć  do turkusowego prostokąta zgodnie ze schematem. Zacząć na środku prostokąta w odległości 15 cm od lewego brzegu w miejscu, które wskazuje strzałka A. Ułożyć z taśmy pętlę i zaznaczyć środek taśmy w miejscu strzałki B. Ułożyć druga pętlę skierowaną w dół i przypiąć koniec taśmy w miejscu, które wskazuje strzałka A, podwijając przy tym koniec taśmy na 1 cm pod spód. Teraz przystębnować taśmę z obu stron aż do miejsc w odległości 9 cm od brzegów prostokąta torby zgodnie ze schematem.
Naprasować białą cyfrę na żółtą i wąsko przyszyć. Następnie naprasować cyfry zgodnie ze schematem na środku górnej części torby w odległości 8 cm od górnego brzegu i podobnie wąsko przyszyć. Złożyć razem lewą stroną do lewej turkusowy prostokąt i odpowiadający mu prostokąt z tkaniny frotté i zszyć z zapasem 5 mm. Podobnie złożyć lewą stroną do lewej każde z kół z tkaniny bawełnianej z kołem z tkaniny frotté i zszyć z zapasem 5 mm.
Krótsze boki prostokąta złożyć prawą stroną do prawej i zszyć z zapasem 1 cm, pozostawiając na środku otwór dł. 50 cm na wszycie zamka błyskawicznego. Wszyć zamek i odpiąć go.
Zaprasować pod spód na szer. 5 mm brzegi obu małych prostokątów z turkusowej bawełny na szlufki, złożyć prostokąty wzdłuż na pół i przyszyć wąsko po obu stronach torby. Przypiąć na bokach po obu stronach dużego prostokąta prawą stroną do prawej części torby w kształcie kół, przypinając jednocześnie do górnego brzegu szlufki. Przyszyć koła szwem o szer. 1 cm. Zapasy na szwy zabezpieczyć ściegiem zygzakowym.

Załączniki:
schemat_160.pdf
schemat_160b.pdf