Najpierw zaglądamy do wnętrza...

1 PRZYRZĄDY I NICI
Ta część jest przeznaczona na szpulki z nićmi, centymetr, radełko i inne niezbędne narzędzia. Na pierszym kwadracie z filcu należy przyszyć gumki i przeszywając je w odpowiednich miejscach, podzielić każdą na kilka części.

2 PODUSZKA NA IGŁY
Watowaną poduszeczkę na igły mocuje się do przybornika za pomocą napy. W razie potrzeby wystarczy ją odpiąć i położyć obok siebie na stole lub przy maszynie.

3 + 4 KRÓTKIE NOTATKI
Aby z pamięci nie uleciały różne ważne informacje, warto je zapisywać. W przyborniku przewidziano także miejsce na umieszczenie notatnika, a obok niego zmieści się jeszcze kolorowa mulina czy szersza linijka. Wszystko mocuje się na torzącym przód torby filcowym kwadracie wzmocnionym skórą.

5 DRUTY, SZYDEŁKA I TAMBOREK
Wszystko tutaj jest przejrzyście ułożone. Z myślą o drutach, drutach z żyłką i szydełkach zaprojektowano filcowe paski zapinane na napy. Tamborek ma miejsce w osobnej kieszonce.

6 NOŻYCE I NOŻYCZKI
Nożyce potrzebują specjalnych kieszonek, aby sięgając do torby, nie zranić się ich ostrzem. Filcowe futerały są skrojone zgodnie z ich kształtem, czyli zwężają się do dołu. Nożyce dobrze w nich „siedzą”, ale się niechcący nie wysuną. Górne rogi futerałów wzmocniono ściegiem zygzakowym, aby nie rozdarły się przy częstym używaniu.

7 WARSZTAT PRACY
Gumki przyszyte na krzyż sprazą sie świetnie jako miejsce na najnowsze wydanie "Burdy", papier do kopiowania czy arkusze wykrojów.

8 PODRĘCZNY MAGAZYNEK
Obszerna kieszeń z filcu zmieści różne materiały, np. resztki tkanin czy trochę włóczki. Skrojona z całością klapka na napę zapobiegnie wypadaniu tych skarbów.

NA KONIEC RADA
Przybornik należy składać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Przy układzie jak na zdjęciu najpierw prawą część. potem dolną itd. Dzięki temu części optymalnie się ułożą, a narzędzia nie będą leżaly bezpośrednio na sobie, co pozwoli uniknąć odgłosów podczas noszenia torby.

...a teraz szyjemy torbę-przybornik

Wskazówka: dla lepszego zrozumienia radzimy obejrzeć najpierw zdjęcie wnętrza torby. Składa się ona z pięciu kwadratów. Górny to wierzch torebki, środkowy kwadrat jest spodem. Prawy, lewy i dolny kwadrat stanowią wewnętrzne klapki.                           
Zużycie materiału:
skóra, szer. 60 cm, dł. 120 cm czyli ok. 8 stóp kwadratowych (podczas zakupu skóry najlepiej mieć przy sobie gotowy kontur), gruby filc szer. 140 cm, dł. 1,50 m, czerwona gumka szer. 2,5 cm, dł. 2,15 m, cienka gumka szer. 4 mm, dł. 0,85 m, resztka bawełny i włóknistego wkładu (na poduszeczkę na igły), 2 rozdzielcze dwuścieżkowe zamki błyskawiczne dł. 60 cm, 2 półpierścienie, poprzeczka szer. 3 cm, 6 nap, klej w sztyfcie, nożyk introligatorski, marker. Na motyw: czerwona farba do skóry, pędzelek.
Przed skrojeniem:
na podstawie rysunku schematu wykonać oryginalnej wielkości kontur wewnętrznej i zewnętrznej części torebki = część a. Wykrój kieszeni na nożyczki znajduje się  załączniku. Skopiować większą kieszeń, mniejszą kieszeń skopiować jako osobną część = części b.
Zapasy na szwy i podłożenie: radzimy dodać 5 mm na rogach torebki, wszystkie pozostałe brzegi skroić bez zapasów.
Skroić:
ze skóry
a)    zewnętrzną część torby-przybornika (rysunek schematu),
z filcu
a)    wewnętrzną część przybornika (rysunek schematu),
b)    większą i mniejszą kieszeń na nożyczki,
c)    prawą klapkę 37 x 40 cm,
d)    dolną klapkę 38 x 47 cm,
e)    klapkę zapięcia 38 x 14 cm,
f)     dużą kieszeń z bocznymi zakładkami 46 x 34 cm,
g)    lewą klapkę 37 x 39 cm,
h)    wzmocnienie lewej klapki 37 x 37 cm,
k)    2 języczki dł. 20 cm, szer. 3,5 cm,
l)     małą kieszeń z bocznymi zakładkami 10 x 26 cm,
m)   pasek na wzmocnienie środka przybornika dł. 45 cm, szer. 7 cm,
n)    2 szlufki na półpierścienie dł. 9 cm, szer. 3 cm,
o)    2 uchwyty dł. 100 cm, szer. 3 cm.
Wszystkie elementy narysować bezpośrednio na filcu i oznaczyć literami. Wyciąć części.
Wykonanie: 
Zewnętrzna strona przybornika
Skopiować motyw i powiększyć go na ksero na 200%. Litery i półksiężyce wyciąć nożykiem introligatorskim. Szablony ułożyć na prawym rogu zewnętrznej strony torebki, markerem przenieść na skórę litery oraz inne zewnętrzne i wewnętrzne linie. Na drugą linię na zewnętrznym brzegu przyciąć brzeg szablonu. Zaznaczyć linię. Namalować motyw farbą do skóry. Zaczekać, aż dobrze wyschnie. Na rogach kieszeni zszyć krótkie brzegi prawą stroną do prawej. Naciąć zapasy aż do końca szwu, rozłożyć i przykleić. Zaznaczyć zgodnie z rysunkiem schematu rozcięcia na szlufki o dł. 3,5 cm. Rozcięcia naciąć nożykiem introligatorskim i wąsko obrzucić.
Wewnętrzna strona przybornika
Górny kwadrat:
dwie gumki dł. 22 cm przypiąć w odległości 10 cm i 35 cm od górnego brzegu i w odległości 7 cm od lewego brzegu. Końce przyszyć ściegiem zygzakowym o szer. 5 mm. Trzy gumki, dł. 8 cm przypiąć w odległości 10 cm, 25 cm i 40 cm od górnego brzegu i w odległości 7 cm od prawego brzegu. Przyszyć końce.
Środkowy kwadrat:
gumkę o dł. 33 cm przypiąć w odległości 33 cm od dolnego brzegu i w odległości 7 cm od lewego brzegu. Końce przyszyć ściegiem zygzakowym o szer. 5 mm. Gumkę przyszyć jeszcze 9 razy, w równych odstępach, ściegiem zygzakowym o szer. 2 mm. Szyć nićmi w kontrastowym kolorze. Na małej kieszeni (l) zawinąć pod spód krótkie boczne brzegi na szer. 2,5 cm. Wąsko ostębnować brzegi złożenia. Kieszeń ułożyć zgodnie z rysunkiem schematu na środkowym kwadracie. Boczne brzegi wąsko przyszyć do krótkich linii. Brzegi złożenia zakładek przypiąć na bocznych brzegach kieszeni. Wąsko przyszyć dolny brzeg kieszeni, przyszywając przy tym zakładki. Na bocznych końcach języczków (k) nabić po jednej górnej części napy. Języczki ułożyć na kwadracie 3,5 cm powyżej i poniżej gumki, zaznaczyć i nabić dolne części nap. Przypiąć języczki. Małą kieszeń na nożyczki (b) przypiąć do dużej kieszeni na nożyczki. Kieszenie ułożyć zgodnie ze zdjęciem modelu na środkowym kwadracie i wąsko przyszyć. Na górnych rogach kieszeni uszyć gęstym ściegiem zygzakowym rygielki o dł. 1 cm. Na bocznych brzegach kwadratu zaznaczyć linię styku klapek, na górze w odległości 5 cm, na dole w odległości 8 cm od bocznego brzegu.
Prawa klapka:
linie styku na końce krzyża z gumki: linie o dł. 2,5 cm zaznaczyć 9 cm poniżej i powyżej brzegów o dł. 40 cm i w odległości 6 cm od brzegów o dł. 37 cm. Dwie gumki o dł. 35 cm ułożyć na klapce na krzyż, obciąć końce wzdłuż linii styku. Na środku zszyć gumki ściegiem zygzakowym. Krzyż z gumki ponownie ułożyć na klapce i przyszyć końce ściegiem zygzakowym o szer. 5 mm. Klapkę przypiąć do środkowego kwadratu, lewy brzeg klapki trafia na prawą linię styku. Wąsko przyszyć brzeg.
Lewa klapka:
dwie gumki o dł. 29 cm przypiąć w odległości 4 cm i 13 cm od górnego brzegu (dł. 39 cm) i w odległości 4 cm od lewego brzegu. Końce gumek przyszyć ściegiem zygzakowym. Przeszyć przez gumki jeszcze 5 razy wąskim ściegiem zygzakowym w równomiernych odstępach. Z cienkiej gumki odciąć 6 kawałków o dł. 14 cm. Ułożyć obok siebie po 3 kawałki gumki (na środku owinąć taśmą klejącą). Grupy gumek ułożyć na klapce w odległości 4 cm i 13 cm od dolnego brzegu i w odległości 4 cm od lewego brzegu. Końce przyszyć gęstym ściegiem zygzakowym. Przeszyć przez grupy gumek jeszcze 2 razy prostym ściegiem w równomiernych odstępach. Na poduszeczkę na igły skroić z bawełny i włóknistego wkładu po 2 koła o średnicy 12 cm. Ułożyć na sobie warstwy materiału, lewą stroną na lewej, ujmując pomiędzy nimi włóknisty wkład. Zszyć w odległości 7 mm od brzegu gęstym ściegiem zygzakowym. Na środku nabić jedną górną część napy. Poduszeczkę na igły przypiąć do klapki zgodnie ze zdjęciem. Część wzmacniającą (h) ułożyć pod klapkę, lewe brzegi powinny leżeć na sobie. Przyszyć naokoło wzmacniającą część. Lewą klapkę ułożyć na środkowym kwadracie, prawy brzeg klapki leży na lewej linii styku. Wąsko przyszyć brzeg.
Dolna klapka:
na dużej kieszeni (f) zawinąć pod spód brzeg o dł. 46 cm na boczne zakładki na szer. 4 cm. Wąsko ostębnować brzeg złożenia. Kieszeń ułożyć na dolnej klapce, w odległości 9 cm od górnego brzegu (dł. 38 cm), boczne brzegi kieszeni przyszyć wąsko do bocznych brzegów klapki. Brzegi złożenia zakładek przypiąć na bocznych brzegach kieszeni. Brzeg kieszeni wąsko przyszyć tuż przy górnym brzegu klapki, przyszywając przy tym zakładki. Dolny brzeg klapki przypiąć na szer. 1 cm do brzegu klapki o dł. 38 cm (e). Brzegi wąsko przyszyć do górnej i spodniej strony. Zaokrąglić rogi klapek. W odległości 1 cm od brzegu klapki przeszyć gęstym ściegiem zygzakowym. Na środku długiego brzegu klapki nabić jedną górną część napy (w odległości 2,5 cm od brzegu). Klapkę złożyć na dużą kieszeń, zaznaczyć i nabić dolną część zatrzaski. Dolną klapkę przypiąć górnym brzegiem na szer. 8 cm do dolnego brzegu środkowego kwadratu. Wąsko przyszyć.
Uszyć przybornik:
na wewnętrznej części zszyć rogi w taki sam sposób jak na zewnętrznej. Dokładnie ułożyć na sobie wewnętrzną i zewnętrzną część, lewą stroną do lewej. Rozcięcia na szlufki przenieść na wewnętrzną część i naciąć. Ponownie rozdzielić części. Pasek wzmacniający (m) ułożyć zgodnie z rysunkiem schematu na wewnętrznej części kieszeni, pomiędzy górnym i środkowym kwadratem. Na rozcięciach zaznaczyć linie nasady szlufek na spodzie paska. Szlufki złożyć na pół i przełożyć przez półpierścienie, zszyć ok. 1,5 cm od brzegu złożenia. Rozłożyć końce szlufek. Szlufki ułożyć na spodzie wzmocnionego paska w taki sposób, żeby szew trafiał na zaznaczoną linię. Końce szlufek przyszyć wąsko tuż przy szwie. Szyć tak blisko, jak jest to tylko możliwe. Pasek ułożyć na wewnętrznej części torebki, półpierścienie przeciągnąć przez rozcięcia na spód torebki. Wąsko przyszyć pasek.
Na wewnętrznej części torebki przykleić zamki błyskawiczne spodem do bocznych i górnych brzegów górnego kwadratu (klejem w sztyfcie). Otwierające się dolne końce zamków powinny trafić na brzeg paska wzmocnienia, a górne końce zamka na poprzeczne kreski na schemacie. Rozpiąć zamki błyskawiczne i przykleić pozostałe połówki pod boczne i dolne brzegi środkowego kwadratu. Również tutaj zwrócić uwagę, żeby dolne końce zamków trafiły na brzeg paska wzmocnienia, a górne końce zamka na poprzeczne kreski na schemacie. Ułożyć na sobie części torebki lewą stroną na lewej, półpierścienie przeciągnąć przez rozcięcia na wierzch. Klapki złożyć na środkowym kwadracie. Wąsko zszyć wewnętrzną i zewnętrzną część torebki. Szyć specjalną stopką do wszywania zamków błyskawicznych, ujmując przy tym zamki.
Ułożyć na sobie uchwyty. Wąsko zszyć brzegi. Uchwyty przeciągnąć przez półpierścienie, ułożyć w kształcie pętli. Przyszyć końce.
 

Załączniki:
przybornik_schemat.pdf