Model z "Burdy" 10/2014, str. 78

Wymiary torby ok. 35 x 23 cm
Wykrój pliski (l) i języczka zapięcia (m) znajdują się w załączniku.

Zużycie materiału:
cupra szer. 145 cm, dł. 0,60 m, resztka skóry ok. 50 x 20 cm, ewentualnie: imitacja skóry szer. 140 m, dł. 0,15 m, tkanina w kratkę na podszewkę szer. 150 cm, dł. 0,40 m, flizelina G 700, flizelina decovil I, 2 półkółka szer. 3 cm, 2 karabińczyki do przypinania paska, szerokość poprzeczki 3 cm, klamra bez bolca, szerokość poprzeczki 4 cm, 2 wsuwane klamry, klej w sztyfcie, kreda krawiecka.
Inne zalecane materiały:
tkaniny zachowujące nadaną im formę.
Zapasy na szwy i podłożenie:
radzimy dodać 1 cm na szwy i brzegi. Pliski i języczki zapięcia skroić bez zapasów.
Skroić:
z cupry
a)    centralną część torebki dł. 56 cm, szer. 35 cm
b)    2 boczne części dł. 23 cm, szer. 10 cm
c)    2 części klapki dł. 24 cm, szer. 35 cm
d)    2 nakładane kieszenie dł. 13 cm, szer. 11 cm
e)    2 składane części na kieszenie dł. 37 cm, szer. 3 cm
f)     pliskę z uchwytem dł. 41 cm, szer. 6 cm, gotowa szer. 3 cm
g)    pasek torby dł. 143 cm, szer. 6 cm, gotowa szer. 3 cm
ze skóry/imitacji skóry
h)    pliskę (na uchwyt) dł. 14 cm, szer. 8,5 cm (z zapasami)
j)     lamówkę na zewnętrzny brzeg klapki dł. 85 cm, szer. 3 cm (z zapasami)
k)    2 szlufki (na półkółka) dł. 7 cm, szer. 6 cm, skroić bez zapasów
l)     pliskę (zapięcia) 2 razy
m)   języczek zapięcia 4 razy
z tkaniny w kratkę
części a, b, d i e.
z wkładu, flizeliny decovil I:
dno torby dł. 35 cm, szer. 10 cm, skroić bez zapasów,
pasek do podłożenia klapki dł. 35 cm, szer. 4 cm, skroić bez zapasów.
Flizelinę G700 naprasować na wszystkie części z cupry.
Szycie:
 Centralną część torby (a) złożyć na pół i fastrygą zaznaczyć brzeg złożenia (dolny środek). W odległości 5 cm, po obu stronach oznaczonego środka, zaznaczyć dno torby. Na przodzie torby kredą krawiecką zaznaczyć linie styku na kieszenie z mieszkiem o dł. 13 cm i 11 cm. Odległość od górnego brzegu – 6,5 cm, od bocznego brzegu – 4 cm.
 Nakładane kieszenie (kieszenie z mieszkiem): pliski zapięć wąsko przyszyć na środku kieszeni, w odległości 1,5 cm od zaznaczonego dolnego brzegu kieszeni (prosty brzeg skierowany jest w górę). Jeden długi brzeg składanej części przyszyć prawą stroną do prawej bocznych i dolnych brzegów kieszeni. Na dolnym rogu kieszeni naciąć przy tym zapasy składanej części. Zapasy szwów zaprasować w kieszenie. Składane części z podszewki przyszyć dokładnie w ten sam sposób do kieszeni z podszewki. Ułożyć na sobie części kieszeni i składane części z materiału i podszewki, prawą stroną na prawej. Zszyć górne brzegi. Wywrócić kieszenie. Wąsko ostębnować górny brzeg. Sfastrygować otwarte brzegi składanych części, następnie zaprasować pod spód zapasy. Kieszenie ułożyć zgodnie z liniami styku na przodzie torby, wąsko przyszyć składane części.
 Boczne części ułożyć na długich brzegach centralnej części torby i przyszyć od góry aż do dna torby. Przyszyć do centralnej części torby drugi brzeg bocznej części, od góry aż do dna torby. Na końcach szwów naciąć zapasy centralnej części. Następnie przyszyć do centralnej części torby wąskie boki bocznych części.
 Na szlufkach brzegi o dł. 7 cm podwinąć na szer. 1,5 cm i przykleić. Przełożyć po jednym końcu szlufki przez jedno półkółko na szer. 2 cm i przykleić. Drugi koniec szlufki podwinąć na szer. 1,5 cm i przykleić. Szlufki przykleić klejem w sztyfcie na środku bocznych części, kółko powinno trafić na górny brzeg. Dolne końce szlufek przeszyć po kwadracie o szer. 2 cm.
 Na jednej części klapki (wierzchnia część) w odległości 3 cm od zaznaczonego górnego brzegu naprasować na lewej stronie pasek podłożenia, zapasy bocznych brzegów klapki wystają na zewnątrz. Na prawej stronie materiału w odległości 3,5 i 6,5 cm od górnego brzegu zaznaczyć kredą krawiecką linię styku pliski. Ułożyć na sobie części klapki lewą stroną na lewej, sfastrygować przy zaznaczonej linii szwu. Pliskę z wlotem (f) złożyć wzdłuż prawą stroną do środka. Zszyć długie brzegi. Rozprasować zapasy szwów (na brzegu deski do prasowania). Wywrócić pliskę. Szew ułożyć na środku pliski. Zaprasować brzegi. Od środka pliski odmierzyć w obie strony i zaznaczyć po 7,5 cm na uchwyt torby. Wąsko ostębnować brzegi uchwytu. Na skórzanej plisce podwinąć wąskie boki na szer. 1 cm i przykleić. Skórzaną pliskę ułożyć centralnie na uchwycie torby, na brzegach wlotu zawinąć pod spód. Ułożyć na sobie długie brzegi i przykleić. Ostębnować brzegi skórzanej pliski na szer. 1,2 cm. Końce pliski przyszyć do klapki zgodnie z liniami styku od bocznych brzegów klapki aż do oznaczenia (uchwyt torby), przy oznaczeniu szyć poprzecznie. Przeszyć jeszcze raz w odległości 3 cm, pomiędzy tymi szwami ostębnować na krzyż.
 Obciąć zapasy na bocznych i dolnych brzegach klapki, zaokrąglając przy tym dolne brzegi klapki. Ułożyć na sobie lewą stroną na lewej po dwie części języczków i wąsko zszyć. Języczki ułożyć w odległości 6 cm od środka klapki na dolnym brzegu klapki, przyszyć proste, dolne brzegi języczków. W odległości 1 cm od bocznych i dolnych brzegów klapki zaznaczyć kredą krawiecką linię styku lamówki. Lamówkę ułożyć zgodnie z linią styku na bocznych i dolnych brzegach klapki, przykleić klejem w sztyfcie. Na zaokrąglonych dolnych rogach lekko wdać przy tym lamówkę. Przełożyć lamówkę naokoło brzegów, przykleić. Wąsko przyszyć lamówkę, szyjąc na wierzchu klapki. Od spodu tuż przy szwach obciąć wystający brzeg.
 Klapkę przyszyć do górnego brzegu tyłu torby.
 Zszyć części z podszewki. Podszewkę naciągnąć prawą stroną na prawą torby, zszyć górne brzegi. Na szwie nasady klapki zostawić otwarte ok. 20 cm na wywinięcie. Wywinąć torbę przez otwór w szwie. Sfastrygować brzegi otworu. Wąsko ostębnować torbę wzdłuż górnego brzegu i szwu nasady klapki.
 Na języczkach klapki przymocować górne części zapinanych klamer, na pliskach nakładanych kieszeni – przymocować dolne części.
 Pasek torby złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć długie brzegi. Wywrócić pasek, zaprasować brzegi. Brzegi wąsko ostębnować. Jeden koniec paska przełożyć przez poprzeczkę szlufki, podwinąć i przyszyć. Na pasek nasunąć jeden karabińczyk. Otwarty koniec paska przeciągnąć przez klamrę, następnie przełożyć naokoło poprzeczki drugiego karabińczyka, podwinąć i przyszyć. Zapiąć karabińczyki na półkółkach.
 

Załączniki:
schemat_torba.pdf