Krok 1. Na wykroju przodu zaznacz miejsce, w którym będzie rozcięcie (miejsce wiązania stójki). Jeśli tkanina jest wiotka, warto podkleić to cięcie. Najlepiej użyj do tego gotowej fl izelinowej tasiemki ze skosu o szerokości ok. 0,7 cm (wówczas schowa się w zapas i nie będzie jej widać).
Krok 2. Między zaznaczonymi punktami R fastrygą przeciągnij nitkę, najlepiej w kontrastowym kolorze – łatwiej będzie ją potem wyciągnąć.  Ułatwi ona zmarszczenie tego odcinka, tak aby pasował długością do wykroju stójki. Marszczenie w czasie szycia może wyjść nierówno.

Krok 3. Skontroluj miarą krawiecką, czy zmarszczony odcinek pasuje długością do odcinka stójki. Zadbaj o równomierne rozmieszczenie marszczeń i zabezpiecz końce nitki supełkami – ułatwi to równe zszycie obu elementów.
Krok 4. Wszyj stójkę starannie od oznaczenia do oznaczenia, przykładając prawą stronę materiału do prawej.  
Krok 5. Dłuższe części stójki do wiązania złóż prawą stroną do prawej i zszyj równo. Narożniki zetnij i wywiń tkaninę na prawą stronę. Tępym narzędziem ostrożnie wypchnij narożnik, tak aby nie uszkodzić tkaniny.

Krok 6. Doszyj dłuższe części stójki, prawą stroną do prawej, do części wszytej w podkrój szyi.
Krok 7. Doszyj wewnętrzny element stójki, prawą stroną do prawej. Zszyj dookoła, narożniki wytnij (jak w kroku 5) i całość wywiń na prawą stronę.
Krok 8. Odwróconą na prawą stronę stójkę starannie wyprasuj, podwiń dolną krawędź na szerokość zapasu szwu i zaprasuj. Przestębnuj dokładnie po linii szwu i zakończ rygielkiem na końcu. Wyciągnij nitkę fastrygi. Gotowe!

Instrukcja szycia wiązanej stójki z rozcięciem ukazała się w pierwszym numerze magazynu „Kocham szycie” 1/2018.

Zobacz pierwsze wydanie magazynu „Kocham szycie” 1/2018.