Dekoracyjne jajo

Wielkość: ok. 26 x 32 cm

Potrzebne materiały:
kawałek ciemnoróżowego lnu o wym. 30 x 70 cm i czerwonego lnu o wym. 10 x 180 cm, kawałek różowej popeliny o wym. 20 x 180 cm, ok. 120 guzików – białych oraz jasno- i ciemnoróżowych, nici w odpowiednich kolorach, drucik, wata do wypełnienia, papier do kopiowania.

Wykonanie:
skopiować z załącznika schemat jaja, przenieść na papier do kopiowania, powiększyć w kserokopiarce o 200%, wyciąć szablon. Odrysować szablon dwukrotnie na ciemnoróżowym lnie i wyciąć, dodając 1 cm zapasu na szwy. Na jednej połówce jaja naszyć guziki – białe u góry, jasnoróżowe w środku i ciemnoróżowe na dole. Pozostawić na obwodzie jaja ok. 3 cm wolnej powierzchni. Obie połówki jaja złożyć prawą stroną do prawej i zszyć w odległości 1 cm od brzegu, pozostawiając otwór dł. ok. 10 cm do wywinięcia. Wywinąć jajo na prawą stronę, wypełnić watą i ręcznie zaszyć otwór.

Szarfa
Z czerwonego lnu oraz z różowej popeliny wyciąć pasek o wymiarach 9 x 170 cm. Ponadto z popeliny wyciąć 2 paski o wym. 7 x 15 cm każdy. Jeden koniec każdego długiego paska uciąć ukośnie. Długie paski złożyć razem prawą stroną do prawej i zszyć w odległości 1 cm od brzegu, pozostawiając na obu dłuższych brzegach otwory dł. ok. 10 cm do wywinięcia i wsunięcia drucika. Przyciąć zapasy szwów na ok. 0,5 cm i wywinąć szarfę na prawą stronę. Przyprasować szarfę i ostębnować naokoło w odległości ok. 3 mm od brzegów. Przez pozostawione otwory po obu stronach szarfy wsunąć w odstębnowaną na brzegu część drut o dł. ok. 170 cm dla usztywnienia. Recznie zaszyć otwory. Krótkie paski złożyć razem prawą stroną do prawej i zszyć dłuższe brzegi w odległości 1 cm od brzegów. Wywinąć paski na prawą stronę. Z długiej szarfy uformować podwójną kokardę i owinąć ją na środku krótkim paskiem. Końce paska zaszyć ręcznie na spodzie szarfy, szarfę przyszyć na górze jaja (patrz zdjęcie).

Pompony z bibułki
Średnica pomponu ok. 7 cm

Potrzebne materiały:
czerwona i różowa bibułka, kulki ze styropianu o średnicy ok. 3 cm i patyczki do szaszłyków dł. ok. 20 cm – po 1 kulce i jednym patyczku na pompon, klej, nożyczki.

Wykonanie:
styropianowe kulki nasadzić na patyczki. Wykroić z bibułki po 60 krążków o średnicy 5 cm na każdy pompon. Krążki składać dwukrotnie, tak aby z każdego powstała ¼ koła. Ćwiartki krążków przykleić do styropianowych kulek, zwracając uwagę, by każda kulka była równomiernie pokryta.

Różowa piwonia
Średnica ok. 8 cm

Potrzebne materiały:
2 kawałki białego filcu grubości 0,8–1 mm, o wym. 20 x 30 cm, farba do tkanin w sprayu w kolorze różowym, nici, marker, nożyczki.

Wykonanie:
filc spryskać po obu stronach sprayem (w ten sposób uzyska się białe brzegi płatków) i pozostawić do wyschnięcia. Za pomocą markera narysować 5 kół o średnicy 8 cm, 3 koła o średnicy 5 cm oraz 1 koło o średnicy 6 cm. Wyciąć koła. 3 duże i 3 małe kółka przeciąć na połówki. Na kole o średnicy 6 cm ułożyć najpierw 6 dużych półkoli, każde zmarszczyć na linii prostej i przyszyć do spodniego koła. Podobnie postąpić z mniejszymi półkolami, umieszczając je bliżej środka. Na koniec zwinąć na środku pozostałe 2 duże koła, wetknąć w środek pomiędzy płatki i całość przyszyć.

Wianki

Wielkość: średnica ok. 30 cm (duży wianek) i ok. 12 cm (mały wianek)

Materiały na duży wianek:
koło ze styroporu wypukłe po jednej stronie, o średnicy ok. 30 cm, resztka popeliny w kolorze różowym, kawałek białego filcu grubości 0,8–1 mm o wym. 20 x 30 cm, opakowanie różowej farby do tekstyliów w sprayu, czerwony i ciemnoróżowy filc grubości 2 mm, zielona taśma aksamitna szer. 4 cm, beżowa taśma rypsowa szer. 2 cm, tiul w kolorze beżowym o wym. 20 x 100 cm, różowe perełki o śred. ok. 6 mm, nici w odpowiednich kolorach, marker, nożyczki, szpilki.
Materiały na mały wianek:
koło ze styroporu o średnicy ok. 12 cm, resztka popeliny w kolorze różowym, kawałek białego filcu grubości 0,8–1 mm o wym. 20 x 30 cm, opakowanie ciemnoróżowej farby do tekstyliów w sprayu, ciemnoróżowy filc grubości 2 mm, zielona taśma rypsowa szer. 3 cm, beżowy tiul o wym. 4 x 70 cm, różowe perełki o śred. ok. 4 mm i ok. 6 mm, nici w odpowiednich kolorach, marker, nożyczki, szpilki.

Wykonanie dużego wianka

Duży różowy kwiat z filcu: postępować podobnie, jak to jest opisane w przypadku piwonii, z tym że należy wyciąć 6 kółek o śred. 10 cm, 6 o śred. 6 cm i 1 o śred. 8 cm. 4 duże i 6 małych kółek przekroić na pół. Na kółku o śred. 8 mm ułożyć najpierw 8 dużych półkoli, zmarszczyć na prostym brzegu i przyszyć do podstawy. Podobnie postąpić z 11 połówkami mniejszych kółek, układając je w dwóch rzędach. Na koniec naciąć dwa pozostałe duże półkola z jednej strony aż do środka, zrolować, wetknąć do środka kwiatka i przyszyć.

Mały różowy kwiatek z filcu: wykonać podobnie, jak duży kwiat, z tym że należy wyciąć 8 kółek o śred. 5 cm i 6 z nich przeciąć na pół, a 2 pozostałe całe kółka użyć na wykonanie środka kwiatka.

Duży ciemnoróżowy kwiat z filcu: wyciąć 20 kółek o śred. 5 cm. Jedno z nich użyć jako podstawę, pozostałe zwinąć i przyszyć czubkami do kółka bazy, poczynając od zewnątrz ku środkowi. Na koniec przyszyć w środku perełkę.

Mały różowo-czwrwony kwiatek z filcu: skopiować schemat z załącznika, wyciąć szablony i odrysować dwa większe kwiatki na różowym i czerwonym filcu. Wyciąć. Na podstawę kwiatka skroić koło o śred. 5 cm. Zawinąć płatki do środka lub naszyć płasko na podstawę (patrz zdjęcie). W środku naszyć perełki.

Kwiatki z beżowej taśmy rypsowej: uciąć z taśmy kawałek o dł. 30-40 cm i zwinąć z krótszego boku, umocować kilkoma ściegami na dole, aby powstał kwiatek.

Zielone listki: na każdy listek uciąć 12 cm aksamitnej taśmy, końce zszyć w taki sposób, by powstał kształt liścia.

Koło ze styroporu obciągnąć różową popeliną, spiąć materiał od spodu szpilkami. Na kole rozmieścić przygotowane kwiatki i listki, tak jak na zdjęciu lub według własnego pomysłu. Umocować tiul po jednej stronie koła i zawiązać na kokardę. Z czerwonego filcu uciąć dwa paski o dł. ok. 50 cm i szer. 1cm. Przyszyć je od spodu (lub przypiąć szpilkami) na górnej krawędzi wianka. Będą służyć do zawieszenia wianka.

Wykonanie małego wianka: wykonać z filcu różowo-czerwone kwiatki wg opisu wykonania dużego wianka. Z taśmy rypsowej uciąć odcinki dł. ok 5 cm i przyygotować listki. Popelinę pociąć lub podrzeć na paski o szer. ok. 1 cm i owinąć koło ze sturoporu. Materiał umocować od spodu szpilkami. Na kole rozmieścić kwiatki i przyszyć. Na górze wianka przywiązać tiul, a w miejscu supła naszyć perełki.

Załączniki:
schemat1.pdf
schemat2.pdf