Tam gdzie jako zapięcie niekoniecznie sprawdzą się guziki, z pomocą przyjdzie zamek błyskawiczny. Jego rodzaje zostały omówione tutaj. W swoich pierwszych uszytkach wykorzystasz go w prostej spódnicy czy poszewce na poduszkę, w nieco bardziej zaawansowanych – w spodniach albo sukience. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, dzięki któremu poznasz różne sposoby wszywania zamka błyskawicznego.

Jak wszyć zwykły zamek błyskawiczny obustronnie kryty?

Zamek błyskawiczny obustronnie kryty to taki zamek, który został wszyty w ten sposób, że krawędzie materiału przyszyte do taśm zamka po jego zapięciu stykają się na środku zamka. W ten sposób możesz wszyć zamek w spódnicy, poszewce na poduszkę czy w szwie bocznym spodni. Nie dość, że jest to najprostszy sposób wszywania zamka, możesz go w dodatku wykonać maszynowo lub ręcznie.

Idealnie równe brzegi rozcięcia jak każdy detal stanowią wizytówkę twojej pracy. Przed wszyciem zamka sfastryguj je więc ręcznie lub maszynowo i rozprasuj zapasy szwów. Następnie wypruj fastrygę maszynową i zastąp ją fastrygą ręczną. Podłóż pod spód zamek błyskawiczny i przyfastryguj jego taśmy do brzegów zapięcia, tak żeby środek ząbków pokrywał się z miejscem styku brzegów, a jednocześnie ząbki nie były widoczne. Dopiero po przyszyciu zamka wypruj fastrygę łączącą brzegi.

TAK WSZYWA SIĘ ZAMEK RĘCZNIE

Szyj drobnym ściegiem za igłą w odległości ok. 5 mm od brzegu rozcięcia, na prawej stronie materiału, ujmując tylko po jednej do dwóch nitek tak, aby szew był niemal niewidoczny, a na prawej stronie powstały jedynie malutkie zagłębienia.

Nie naciągaj mocno nitki. Na końcu zamka przeszyj od spodu poprzecznie do drugiego brzegu rozcięcia.

A TAK MASZYNOWO

W maszynie załóż jednostronną stopkę do szycia brzegów lub stopkę do wszywania zamków błyskawicznych. Rozepnij zamek. Szycie zacznij na górze na prawym brzegu rozcięcia i zakończ ok. 5 cm przed końcem zamka. Igłę zostaw wbitą w materiał. Zapnij zamek błyskawiczny, w tym celu unieś stopkę. Teraz przeszyj aż do końca zamka. Na dolnym końcu zszyj poprzecznie, potem przyszyj drugą taśmę zamka na dł. ok. 5 cm. Ponownie rozepnij zamek błyskawiczny i przyszyj go aż do samej góry. 

Jak wszyć zamek błyskawiczny kryty z jednej strony?

Jest to rodzaj zapięcia, w którym ząbki po rozpięciu zamka są widoczne z jednej strony, a z drugiej ukryte pod listwą zapięcia. Tego rodzaju zapięcie stosuje się zarówno w szyciu odzieży, jak i dodatków domowych.

Na jednym brzegu rozcięcia - przy zamku bocznym na przednim, przy zamku tylnym na lewym brzegu - sfastryguj pod spód zapas. Zaprasuj. Zapas drugiego brzegu natnij ok. 2 cm poniżej oznaczenia rozcięcia aż do samej linii szwu. Zamek błyskawiczny przyfastryguj do tego zapasu (wierzchem do spodu) w taki sposób, żeby ząbki leżały na zaznaczonej linii szwu. Leżącą na zapasie taśmę zamka przyszyj jednostronną stopką tuż przy ząbkach.

Zapas i taśmę zamka zaprasuj pod spód wzdłuż linii szwu, Rozcięcie zepnij szpilkami w taki sposób, żeby zaprasowany brzeg rozcięcia trafił na zaznaczoną linię szwu. Brzeg przyfastryguj do taśmy zamka błyskawicznego. Rozepnij zamek i przyszyj go równo od spodu, kończąc ok. 5 cm przed końcem rozcięcia. Zapnij zamek, przyszyj aż do końca rozcięcia. Następnie przeszyj poprzecznie aż do brzegu rozcięcia. 

W bardzo podobny sposób przyszywa się zamek błyskawiczny w spodniach na środku przodu. Różnica jest taka, że do taśmy zamka, której ząbki są widoczne po rozpięciu, doszywa się dodatkowo spód zapięcia osłaniający ząbki. W naszym tutorialu, a także na kanale YT znajdziesz instrukcję, jak wszyć zamek krok po kroku.

Jak wszyć kryty zamek błyskawiczny?

Kryty zamek błyskawiczny jest najczęściej używanym w naszych wykrojach rodzajem zamka. Polecamy go jako dodatek do spódnic, sukienek czy spodni z zapięciem bocznym. Wszywanie zamka krytego tym różni się od pozostałych sposobów, że zarówno sam zamek, jak i szew go mocujący są niewidoczne na prawej stronie gotowego ubrania. W naszym tutorialu, a także na kanale YT pokazujemy, jak wszyć zamek kryty.

Jak wszyć zamek błyskawiczny w sposób widoczny?

W sposób widoczny, czyli taki, dzięki któremu ząbki zamka będą widoczne, możesz wszyć zamki z ozdobnymi ząbkami, ale także zwykłe zamki błyskawiczne nierozdzielcze, jeśli zależy Ci na tym, by zapięcie było widoczne.

Wszywanie zamka rozpocznij od przygotowania odszycia, które wykończy brzegi rozcięcia. Długość rozcięcia jest uzależniona od długości zamka, a jego szerokość od szerokości ząbków. Przygotuj pasek odszycia o szerokości ok. 5 cm i dłuższy od rozcięcia o 3 cm, a na materiale zaznacz fastrygą środek rozcięcia. Pasek przypnij prawą stroną do prawej na oznaczeniu rozcięcia.

Szyjąc na lewej stronie materiału, przeszyj naokoło oznaczenia rozcięcia, odstęp między liniami szycia = szerokość ząbków zamka plus ok. 2 mm. Rozetnij materiał między liniami szycia, na końcu rozcięcia ukośnie aż do rogów. 

Pasek materiału sfastryguj pod spód. Zaprasuj brzegi. Zamek błyskawiczny przyfastryguj pod brzegi rozcięcia i wąsko przyszyj.

Szyj specjalną stopką do wszywania zamków błyskawicznych. Zależnie od gustu brzegi można jeszcze dodatkowo trochę szerzej ostębnować.

Ten sposób wszywania zamka błyskawicznego możesz wykorzystać także do uszycia bardzo praktycznej kieszeni z zapięciem na zamek. Polecamy nasz wideo poradnik, w którym pokazujemy, jak wykonać kolejno wszystkie czynności. 

WIDOCZNA LINIA ZSZYCIA

Jeśli nie chcecie, aby na prawej stronie materiału była widoczna linia szycia, zamek należy wszyć w następujący sposób: rozcięcie odszyj paskiem podszewki zgodnie z rysunkami 1 - 2 powyżej. Zamek błyskawiczny przypnij pod brzegi rozcięcia.

Na lewej stronie materiału taśmy zamka przypnij na pasku z podszewki i zapasach szwów, nie przekłuwając przy tym materiału na wylot. 

Wyciągnij szpilki na prawej stronie. Szyjąc jednostronną stopką do wszywania zamków, przyszyj zapasy do taśm zamka błyskawicznego od nacięcia lub paska podszewki dokładnie na linii szycia.

Jak wszyć rozdzielczy zamek błyskawiczny?

Tak jak zwykły zamek błyskawiczny, tak i zamek rozdzielczy możesz wszyć na dwa sposoby - widoczny i kryty.

ZAMEK WIDOCZNY OD SPODU

To najprostsza metoda wszycia rozdzielczego zamka błyskawicznego. Taśmy zamka są widoczne na wewnętrznej stronie ubrania.

Gotowy brzeg przyfastryguj tuż przy ząbkach do taśmy zamka i wąsko przyszyj. Zależnie od gustu brzeg możesz jeszcze dodatkowo szerzej ostębnować. Jeśli chcesz, aby zamek był niewidoczny (kryty), brzeg przyfastryguj do zamka w taki sposób, aby zakrył ząbki. Przyszyj brzeg do taśm zamka.

ZAMEK WSZYTY MIĘDZY MATERIAŁ WIERZCHNI A ODSZYCIE

Jeśli taśma zamka ma być niewidoczna także na wewnętrznej stronie ubrania, to zamek należy ująć pomiędzy odszyciem a materiałem wierzchnim.

WIDOCZNY ZAMEK BŁYSKAWICZNY

Taśmy zamka przypnij tak, aby wierzchem leżały na prawej stronie brzegów zapięcia, przyfastryguj. Ząbki powinny leżeć obok zaznaczonej linii szwu. Ukośnie podwiń górne końce taśm.

 

Szyjąc na lewej stronie materiału, przyszyj brzegi rozcięcia do taśm zamka błyskawicznego. Odszycie ułóż nad taśmami zamka, prawą stroną na prawej, na przednich brzegach, przypnij na zapasach szwów i zapasach na podłożenie. Szyjąc na wewnętrznej stronie ubrania, przyszyj do odszyć przednie brzegi, szyjąc dokładnie w linii wszycia zamka błyskawicznego, a następnie dolne brzegi, szyjąc wzdłuż zaznaczonej linii podłożenia.

Zawiń pod spód odszycie. Brzegi sfastryguj i zaprasuj.

Zależnie od gustu brzegi zapięcia ostębnuj wąsko lub trochę szerzej.

NIEWIDOCZNY ZAMEK (KRYTY)

Na materiale wierzchnim i odszyciu sfastryguj pod spód zapas na podłożenie i zapas brzegu zapięcia. Zaprasuj. Połówki zamka błyskawicznego przyfastryguj pod brzegi rozcięcia w taki sposób, żeby ząbki były zakryte. Odszycia przyfastryguj lewą stroną do lewej taśm zamka błyskawicznego tak, żeby także one zakryły ząbki. Teraz szyjąc na prawej stronie materiału, ostębnuj brzegi zapięcia na szer. 0,7 cm, przyszywając przy tym taśmy zamka i odszycia.

Jak skrócić zamek błyskawiczny?

Choć oferta zamków błyskawicznych jest naprawdę szeroka, może się zdarzyć, że rozmiar podany w przepisie szycia będzie po prostu niedostępny. Co wtedy zrobić? Jeśli nie masz zamka błyskawicznego we wskazanej w wykroju długości, możesz wykorzystać zamek o tych samych cechach, tyle że dłuższy. W artykule o skracaniu zamków, podpowiadamy, jak skrócić zamek w zależności od jego rodzaju. 

Grafiki i niektóre opisy szycia pochodzą z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy jest pozycją obowiązkową dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>