Odpowiedniki poszczególnych rozmiarów:

Te trzy rozmiarówki różnią się między sobą wzrostem. Zwykła rozmiarówka przeznaczona jest dla osób o wzroście ok. 168 cm, rozm. 17–26 dla wzrostu 160 cm, a rozm. 68–104 dla wzrostu 176 cm. Ich wymiary poziome (np. obwód talii, bioder i biustu) są takie same.

Rysunki poniżej pokazują, gdzie zaznaczyć linie zmiany przy skracaniu lub przedłużaniu wykroju. Pozostałą długość można wyrównać na podłożeniu. Żeby rękawy znowu dobrze pasowały do podkrojów pach, należy odpowiednio przedłużyć lub skrócić ich główki. Przy rękawach z płaską główką nie trzeba jej zmieniać, tylko zwęzić lub poszerzyć rękawy na szwach aż do dolnego brzegu. Spodnie skracamy lub przedłużamy na górnej poprzecznej linii o 1 cm, nogawki skracamy lub przedłużamy o pół wartości powyżej i poniżej kolan. Jeśli mamy 160 lub 176 cm wzrostu, a nasze wymiary odpowiadają wymiarom ze standardowej tabeli, to wykroje należy zmienić na poziomych liniach (przerywana linia zmiany) o podaną na rysunkach liczbę centymetrów. Jeśli jesteśmy mniejsi lub więksi lub gdy pozostałe wymiary na długość (mierzone wzdłuż) znacząco odbiegają od wymiarów w tabeli, to sami musimy wyliczyć, o ile skrócić lub wydłużyć wykrój. Obowiązuje przy tym ogólna zasada: jedną połowę różnicy dodać lub odjąć w połowie wysokości podkroju pachy, a drugą pomiędzy talią a podkrojem pachy. Najlepiej, stojąc przed lustrem, przyłożyć do siebie części wykroju. Wtedy na pierwszy rzut oka widać, jakie zmiany należy wprowadzić.

Jak przedłużać wykrój?

Rozciąć część wykroju wzdłuż jednej linii zmiany. Przykleić pasek papieru pod dolny brzeg. Równolegle do tego brzegu na pasku zaznaczyć linię styku w takiej odległości, o jaką chcemy przedłużyć wykrój na tej linii zmiany. Teraz przykleić drugą część wykroju tak, by jej brzeg trafił na linię styku. Dokładnie w ten sam sposób dodać długości na pozostałych liniach. Żeby części nie przesuwały się na boki, przed ich rozcięciem na liniach zmiany zaznaczyć pionową linię (dokładnie pod kątem prostym). Podczas sklejania części te linie muszą się ponownie pokryć. „Schodki” na bocznych brzegach wyrównać za pomocą linijki i ołówka › 1.

Jak skracać wykrój?

Powyżej lub poniżej linii zmiany narysować dodatkową linię dokładnie w takiej odległości, o jaką chcemy skrócić wykrój na tej linii zmiany. Teraz złożyć wykrój w taki sposób, żeby obie linie się pokryły › 2.

Jak skracać i wydłużać - jeszcze więcej przykładów!

Również w wypadku RĘKAWÓW skrojonych z całością przodu lub tyłu wykrój przedłużamy lub skracamy w połowie wysokości podkroju pachy oraz pomiędzy podkrojem pachy a talią. Żeby zachować zaokrąglenie na brzegu podłożenia czy zapięcia żakietu, nie zmieniamy długości żakietu przy brzegu podłożenia, tylko na wysokości bioder, czyli ok. 20 cm poniżej talii › 3.

WAŻNE! Jeśli odszycie nie jest, jak w tym wypadku, zaznaczone na wykroju, lecz jest osobną częścią, to i je musimy zmienić na takiej samej wysokości, jak przód.

Na SPODNIACH Z KIESZENIAMI w karczkach biodrowych przed zaznaczeniem linii zmiany przypiąć przód spodni do karczka biodrowego zgodnie z punktami stycznymi. Żeby uniknąć zmian na wlocie kieszeni, górną poprzeczną linię zmiany zaznaczyć tuż pod wlotem.

WAŻNE! Jeśli ta linia nie leży powyżej zaokrąglenia szwu środkowego (jak pokazujemy na rysunku), to spodnie należy skrócić czy przedłużyć w obszarze kieszeni › 4. Po dokonaniu zmian na wykroju ponownie skrócić lub przedłużyć wlot kieszeni na pierwotną długość.

Na ŻAKIETACH lub BLUZKACH Jeśli szwy łączące na wykroju zaczynają się w górnej jednej trzeciej podkroju pachy, jak w tym przypadku na tyle, to najpierw należy boczne części przykleić do środkowych części zgodnie z punktami stycznymi, a dopiero potem zaznaczyć linię zmian na wysokości połowy podkroju pachy. Dodać lub odjąć odpowiednią długość. Na nowo narysować szwy i ponownie rozciąć części. Bardzo ważne na przednich częściach baskinki: linia zmiany musi przebiegać pod kątem prostym do kierunku nitki › 5.

Na SPÓDNICACH zachowanie właściwych proporcji jest tak samo ważne. Żeby w modelach, które zwężają lub rozszerzają się do dołu, zachować oryginalny obwód podłożenia, długość wykroju trzeba zmienić powyżej rozcięcia lub na środku klina spódnicy › 6. Spódnice skrojone prosto skracamy i przedłużamy na brzegu podłożenia.

Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać przy skracaniu i wydłużaniu wykrojów!

• Jeśli zmiany na wykroju dotyczą zapięcia na guziki, to od nowa należy obliczyć odległości pomiędzy guzikami. Jest to bardzo proste. Przyjmijmy, że mamy 5 guzików. Wtedy mierzymy odległość pomiędzy górnym i dolnym guzikiem i dzielimy ją przez 4, ponieważ mamy 5 guzików, ale tylko 4 odległości pomiędzy nimi.

• W modelach z raglanowymi rękawami przedłużamy lub skracamy również rękawy – robimy to także na wysokości połowy podkrojów pach.

• Jeżeli pionowa zaszewka sięga aż do brzegu podłożenia, to należy ją złożyć przed zaznaczeniem dolnej linii zmiany.

Powyższe instrukcje są fragmentem książki Szycie jest łatwe.

Szycie jest łatwe to poradnik dla osób średnio- i bardzo zaawansowanych. Zawiera podstawy materiałoznawstwa i mnóstwo praktycznych porad, dzięki którym dopasujesz wykroje do konkretnych sylwetek oraz skorygujesz błędy ujawniane przy przymiarkach. Pierwsze wydanie kultowej publikacji ukazało się w 1994 roku.

"Szycie jest łatwe" w naszym sklepie