Torba worek
Wymiary 60 x 75 cm

Zużycie materiału:
jednokolorowy len z bawełną szer. 150 cm, dł. 1,20 m, tkanina w poprzeczne paski szer. 150 cm, dł. 0,25 m lub resztka 25 x 30 cm, sznurek grubości ok. 7 mm, dł. 1,50 m.
Inne zalecane materiały:
tkaniny bawełniane.

Radzimy dodać 1,5 cm zapasów na szwy i brzegi.

Skroić:
z jednokolorowej tkaniny
a)    torbę dł. 146 cm, gotowa dł. 73 cm, szer. 75 cm,
b)    wewnętrzną kieszeń dł. 20 cm, szer. 28 cm,
c)    pliskę tunelu, długość 1 raz 145 cm i 1 raz 5 cm, szer. po 10 cm, gotowa szer. 5 cm,
d)    uchwyt, 2 części dł. 83 cm, szer. 8 cm,
z materiału w prążki
b)    zewnętrzną kieszeń dł. 20 cm, szer. 28 cm.

Szycie:
 Torbę (część a) złożyć na pół i zaznaczyć fastrygą brzeg złożenia (dolny środek). Podobnie zaznaczyć wzdłuż środek torby.
 Nakładana kieszeń: zszyć zewnętrzną i wewnętrzną kieszeń prawą stroną do prawej, zostawić otwarty kawałek szwu na wywrócenie. Wywrócić i zaprasować kieszeń. Zaszyć otwór. Wąsko ostębnować górny brzeg. Kieszeń ułożyć na środku przodu (część a), 28 cm powyżej dolnego oznaczenia, wąsko przyszyć.
 Boczne szwy torby zszyć jako szwy francuskie (podwójne szwy): torbę przy dolnym oznaczeniu złożyć najpierw lewą stroną do lewej i zszyć zapasy szwów o szer. 1,5 cm na szer. 5 mm (mierzone od brzegu). Rozprasować zapasy szwów. Następnie ułożyć na sobie części prawą stroną na prawej, szew leży dokładnie w brzegu złożenia. Teraz zszyć w odległości 1 cm od brzegu złożenia wzdłuż zaznaczonej linii szwu. Zapasy szwów zaprasować w jedną stronę.
 Na dolnych rogach torby boczny szew ułożyć na dolnym oznaczeniu (lewą stroną do środka), przez co powstaje szpiczasty róg. W odległości 18 cm od szpiczastego rogu zaznaczyć poprzecznie na torbie boczny szew. Spiąć części torby przy oznaczeniu. Obciąć szpiczasty róg aż do 1,5 cm przed oznaczeniem. Na francuskie szwy zszyć brzegi na szer. 5 mm. Wywrócić torbę i zszyć szwy na rogach na szer. 1 cm.
 Obie części pliski złożyć wzdłuż na pół, lewą stroną do środka, i zaprasować brzeg złożenia. Ponownie rozłożyć pliski. Krótką pliskę przyszyć do końców długiej pliski. Na zewnętrznej połówce w odległości 1 cm od zaprasowanego brzegu zostawić otwarte rozcięcia tunelu o dł. 2 cm. Rozprasować zapasy szwów. Szyjąc na prawej stronie materiału, przyszyć na szer. 1 cm. Zaznaczyć środek na krótszej plisce. Zewnętrzną połówkę pliski przyszyć do górnego brzegu torby, oznaczenia powinny się pokryć. Zapasy przyciąć na szer. 7 mm i zaprasować w pliskę. Wewnętrzną połówkę pliski podwinąć i przyszyć na szwie nasady. Ostębnować pliskę wzdłuż szwu nasady i górnego brzegu na szer. 1 cm.
 Zszyć części uchwytu prawą stroną na prawej, zostawić otwarty kawałek szwu na wywrócenie. Wywrócić uchwyt, zaszyć otwór w szwie. Wąsko ostębnować brzegi. Jeden koniec uchwytu ułożyć 8 cm poniżej szwu nasady pliski, na środku tyłu torby. Uchwyt skierowany jest przy tym w górę. Przyszyć koniec uchwytu. Na wysokości szwu nasady pliski przeszyć poprzecznie przez uchwyt. Uchwyt ułożyć w dół. Drugi koniec uchwytu przyszyć po czworokącie do tyłu torby, 19 cm powyżej zaznaczonego dolnego środka.
 Sznurek wciągnąć w tunel w plisce. Na końcach tunelu zawiązać supełki.

Załączniki:
schemat.pdf