KAPELUSZ

Potrzebne materiały:
filcowy kapelusz, szablon (patrz załącznik), małe ostre nożyczki, kreda do tablicy, szpilki, przyrząd do dziurek.

Wykonanie:
papier do kopiowania złożyć na środku wzdłuż, a następnie po przekątnej. Ułożyć złożony papier na wydrukowanym z załącznika schemacie w taki sposób, aby złożenie trafiło na linię przerywaną. Skopiować motyw, wyciąć miejsca zaznaczone szarym kolorem. Rozłożyć papier z szablonem. Dalej postępować zgodnie z opisanymi poniżej krokami.

KROK 1.
Po skopiowaniu motywu i przygotowaniu szablonu, przypiąć go szpilkami do kapelusza i kredą zamalować otwory w szablonie, zaznaczając miejsca do wycięcia.

KRO 2.
Nożyczkami wyciąć wzór (miejsca zaznaczone kredą na biało). Uwaga, nie wolno przeciąć ściegów na brzegu kapelusza!

KROK 3.
Kiedy ażurowy wzór jest już gotowy, zrobić za pomocą przyrządu dziurki na brzegu ornamentu.

 

SPÓDNICA

Potrzebne materiały:
gotowa spódnica, skóra nappa lub imitacja skóry na listwę o szerokości 17 cm i długości równej obwodowi podłożenia spódnicy, kreda do tablicy, nożyczki, przyrząd do dziurek, nici, klej do tkanin.

Rada: na listwie można zszyć szwy boczne i szew tylny jako przedłużenie szwów spódnicy. Jeśli listwa miałaby mieć inną szerokość, niż tu podana, należy na kserokopiarce odpowiednio powiększyć lub pomniejszyć motyw.

Wykonanie:
skopiować motyw i przygotować szablon zgodnie z opisem działania przy kapeluszu. Na lewej stronie skóry zaznaczyć szerokość listwy, dodając na węższych brzegach 1 cm zapasu na szwy. Wykroić listwę, zszyć węższe brzegi. Rozłożyć zapasy szwów i przykleić. Przygotować szablon motywu zgodnie z powyższym opisem.

Za pomocą kredy przenieść motyw w regularnych odstępach na lewą stronę skóry, wyciąć zaznaczone miejsca (patrz opis kroków powyżej). Podłożyć listwę pod spódnicę w odleglości 2 cm od od dolnej krawędzi i przypiąć. Przyszyć listwę do lewej strony spódnicy w odległości 1,5 cm od krawędzi podłożenia.

Załączniki:
schemat.pdf