Minął już prawie tydzień odkąd większość z nas musiała się odnaleźć w całkowicie nowej sytuacji. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, szkoły, przedszkola, a także inne instytucje edukacyjne oraz kulturalne zostały zamknięte. Nie zaleca się również spędzania czasu z dziećmi na placach zabaw, ponieważ wirus może przeżyć na powierzchniach plastikowych, metalowych czy szklanych nawet do dziewięciu dni. W trosce o dobro nas wszystkich najlepiej spędzać czas z dziećmi w domu lub korzystać z pięknej pogody i udać się na spacer do niezatłoczonego miejsca, np. lasu poza miastem. Jak twórczo i przyjemnie wykorzystać czas w domu na wspólną zabawę? Mamy dla Was kilka propozycji (nie tylko szyciowych) kreatywnych i rozwijających gier i zabaw dla dzieci! 

Zabawy z dziećmi - gry i zabawy dla dzieci, pomysły DIY 

Gra w kolory 

Bardzo prosta, a zarazem rozwijająca gra w kolory. Wystarczy przygotować dwa pudełka i wszystkie nici, jakie masz w domu. Następnie do jednego pudełka będziecie wrzucać nici w ciepłych odcieniach, a do drugiego nici w zimnych odcieniach (można również zrobić podział na ciemne i jasne kolory). W czasie wybierania kolorów warto zadawać pytania, o to, co dziecko widziało w takim kolorze - przedmioty, rośliny, zwierzęta, jakie kolory najlepiej do siebie pasują, jakie najbardziej lubi. Z doświadczenia wiemy, że powstają z tego bardzo piękne i rozwijające rozmowy, a dzieci chętnie poznają nowe barwy i ich nazwy. 

Malowanie na materiale lub zdobienie naprasowankami

Wolny czas warto wykorzystać na zrobienie porządku w szafie i wybranie ubrań, które razem z dzieckiem chcielibyście ozdobić. Jest na to kilka prostych sposobów! Możecie kupić (m.in. w Metry i centymetry czy Ikei) mazaki do pisania i rysowania na tkaninach lub specjalistyczne farby do tkanin i narysować jakiś piękny krajobraz, ulubioną zabawkę lub zwierzątko. Co więcej, jeśli posiadacie farby do tkanin, za pomocą prostych przedmiotów, które znajdziecie w domu takich jak gąbka kosmetyczna, korek, szczotka czy klamerki wykonacie urocze domowe stempelki! Wyglądają świetnie na spódniczkach, sukienkach lub bluzeczkach! Świetnym i prostym pomysłem są także naprasowanki, które dostaniecie w różnych wzorach, kształtach, kolorach i rozmiarach! Może zaprojektujecie swoją letnią kolekcję

Uszycie razem dużej maskotki 

Dzieci uwielbiają tworzyć coś razem ze swoimi rodzicami, zwłaszcza jeśli widzą efekty i wiedzą, co to będzie. Na pewno chętnie pomogą w uszyciu pięknej maskotki w rozmiarze XXL! Będą ją mogły wykorzystać na wiele sposobów - przytulanie, siedzenie, jeżdżenie, nie mówiąc już o tym, że taka przytulanka wspaniale ozdobi pokój. Proponujemy Wam cztery słodkie zwierzątka: hipopotam, słoń, nosorożec, zając. Wybierzcie swoje ulubione, rozplanujcie pracę i uszyjcie razem urocze maskotki

Szycie ubranek dla lalek

Wolny czas można także wykorzystać na uszycie ubranek lub nawet całej kolekcji ubrań dla lalek. Dzieci będą zachwycone ze wspólnego szycia sukienek, spódniczek, bluzek czy kurtek dla swoich ulubionych zabawek! Mamy dla Was coś, co na pewno zachwyci każdą dziewczynkę - wykrój z kolekcją ubrań dla lalek Barbie. Znajdziecie w niej różne części garderoby do dowolnego łączenia: sukienkę na ramiączkach, topy, spódniczki, bluzki, żakiety, marynarki i spodnie dla lalek obojga płci. Jeśli Wasza córka nie jest fanką Barbie, mamy dla Was także e - wykrój z uroczą lalką ubraną w sukienkę, czapkę i podkolanówki

Uszycie stworków ze skarpetek, a potem zabawa w teatrzyk 

Każdy z nas znajdzie w domu skarpetkę bez pary lub skarpetki, w których nie chcemy już chodzić. Przeróbcie je razem z dziećmi na wesołą bandę uroczych stworków, a następnie zachęćcie dzieci do przygotowania teatrzyku. Można zrobić razem kurtynę (wystarczy położyć kawałek grubszego materiału na stole i ukryć się pod stołem), stworzyć światła z różnych lampek w domu, dobrać odpowiednią muzykę i wymyślić charaktery poszczególnym stworkom. Pomysłów jest niezliczona ilość, a zabawa może trwać w nieskończone! 

 Zobacz tutorial szycia maskotek ze skarpetek >>

Kreatywne kolorowanki

Zaproponuj dziecku stworzenie jego sobowtóra, a następnie wspólne pokolorowanie makiety. Wystarczy, że dziecko połóży się  na kartonie, odrysujesz jego sylwetkę, a następnie wytniesz. Potem można przejść do wspólnego kolorowania całości. 

Narysuj, a ja uszyję

Bardzo prosta i naprawdę świetna zabawa. Dziecko rysuje na kartce, to co ustalicie (np. krajobraz, zwierzę, drzewo lub abstrakcyjne formy), a następnie staracie się to samo uszyć. To także świetny sposób na wykorzystanie resztek tkanin!

Piosenki dla dzieci - wspólne śpiewanie 

Dzieci uwielbiają śpiewać, a szczególnie z rodzicami. Jeśli nie gracie na żadnym instrumencie, znalazłyśmy w Internecie darmowe karaoke z największymi przebojami z bajek Disney'a. Do wyszukiwarki wystarczy wpisać "disney karaoke" i pojawi Wam się strona iSing.pl oraz playlista na YouTube z takimi hitami jak "Hakuna Matata" czy "Mała Syrenka". Disney karaoke znajdziecie także na Spotify! 

Czytanie bajek 

Nie zapominajmy także o czymś bardzo prostym czyli czytaniu bajek, które wspaniale rozwija wyobraźnię, a także uczy dzieci skupienia. Jeśli chcecie sobie zrobić w tym przerwę, znani aktorzy i wokaliści zapraszają do słuchania bajek online na ich profilach (Facebook, Instagram)! W piątek 20 marca od godz. 15.30 do 19.00 będą po kolei czytać: Anna Dereszowska, Natalia Kukulska, Katarzyna Zielińska, Barbara Kurdej - Szatan, Marta Żmuda - Trzebiatowska, Mela Koteluk, Michał Piróg!