CHARAKTERYSTYKA

Żakardy to materiały z kunsztownie tkanymi wzorami. Twórcą tej techniki jest Joseph Jacquard, który na początku XIX wieku skonstruował specjalną maszynę tkacką. Jeśli tkanina jest przetykana przędzą w złotym lub srebrnym kolorze, nosi nazwę brokatu. Gdy reliefowy wzór jest widoczny tylko na prawej stronie materiału (grube, obiciowe tkaniny), to mamy do czynienia z tkaniną strukturalną. Wszystkie trzy rodzaje tkanin mogą być z jedwabiu, wiskozy, wełny lub włókien syntetycznych.

KROJENIE

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie trzeba sprawdzić, czy wzór ma jeden kierunek. Nie zawsze można to rozpoznać na pierwszy rzut oka. Nasza rada: nalezy ułożyć wszystkie części wykroju na materiale w taki sposób, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę.

Przenoszenie linii szwów: papier i radełko do kopiowania należy wypróbować na resztce materiału. Może się zdarzyć, że linie nie bdą widoczne albo ząbki radełka przebiją się na prawą stronę tkaniny.
W takim przypadku należy sięgnąć po radełko o gładkiej krawędzi. Jeśli nawet to nie umożliwi skopiowania linii, trzeba wykorzystać metodę profesjonalistów. Części kroi się z zapasami jednakowej szerokości, co pozwoli zszyć je bez zaznaczania linii szwów. Na materiale należy narysować kredą jedynie zaszewki i linie kieszeni.

Prasowanie: należy zawsze przeprowadzić próbę na resztce materiału, gdyż tkaniny żakardowe często są wrażliwe na temperaturę. Przy tkaninach z włókien mieszanych należy dobrać temperaturę stosownie do najwrazliwszego włókna. Najlepiej prasować tylko na lewej stronie, a jeśli na prawej - to wyłącznie przez ściereczkę. Miękkie i grube tkaniny strukturalne prasuje się, nie dociskając żelazka, najlepiej na miękkiej podkładce, np. ręczniku frotte. Brokaty należy prasować żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu i bez pary. Zbyt wysoka temperatura prasowania i para sprawiają, że nici tracą połysk.

Wkład: do brokatów itp. najlepiej nadaje się włóknisty wkład flizelina G785, która wzmacnia materiał, nie usztywniając go zbytnio. Naprasowuje się ją na sucho, lekko dociskając żelazko ustawione na temperaturę prasowania jedwabiu. Do ciężkich wełnianych żakardów godna polecenia jest flizelina H410 lub włóknisty wkład flizelina G700 (na przody modelu i spód kołnierza). Oba rodzaje wkładów naprasowuje się z użyciem pary: H410 przez wilgotną ściereczkę, G700 bez ściereczki.

SZYCIE

Do szycia cienkich gatunków tkanin używa się cienkich igieł grubości 70 lub 80, do grubszych, np. wełnianych żakardów, potrzebna jest igła grubości 90. Długość ściegu zależy od grubości materiału. Cienkie i lekkie tkaniny szyje się ściegiem długości ok. 2 mm. Gdy ścieg jest zbyt długi, może się zdarzyć, że szwy się ściągną (niestety, nie da się tego rozprasować!). Grube puszyste materiały należy szyć nieco dłuższym ściegiem (ok. 2,35-3 mm). Do szycia używa się zwykłych nici poliestrowych.

PIELĘGNACJA

Żakardu, brokatu i tkanin strukturalnych nie wolno prać na mokro. Stroje uszyte z tych materiałów trzeba każdorazowo oddawać do czyszczenia chemicznego.

RADA

Na strukturalnej powierzchni trudno wykonać ładne dziurki na guziki. Aby były równe, należy przy ich dzierganiu od spodu i z wierzchu ująć kolorystycznie dopasowanę orgndynę, a potem obciąć ją tuż przy ściegu.