Zapięcie na pętelki to świetna alternatywa dla tradycyjnego zapięcia na dziurki i guziki, z której szczególnie skorzystacie w sezonie letnim. Urocze pętelki dodają bluzkom i sukienkom dziewczęcego charakteru, stanowiąc oryginalny i ciekawy dodatek. 

Zapięcie na pętelki - instrukcja szycia krok po kroku 

Krok 1.

Pliskę ze skosu (szer. 2,5 – 3 cm) złóż wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyj 0,5 cm od brzegu złożenia, wąsko przycinając zapasy. Pliskę możesz wywinąć na prawą stronę na dwa sposoby. Przez jeden koniec przeciągnij igłą podwójną nitkę i zawiąż jej końce na supełek. 

Krok 2. 

Następnie przesuń igłę uszkiem do przodu przez rulonik.

 

Krok 3. 

Możesz też wywinąć rulonik za pomocą specjalnej igły do wywijania z zamykanym haczykiem (np. Prym). W tym celu igłę wsuń w rulonik i na końcu rulonika chwyć haczykiem materiał.

Krok 4. 

Wyciągnij igłę przez rulonik - haczyk przy tym się zamyka i materiał się nie wyślizgnie. Zamiast samodzielnie uszytych tasiemek możesz też wykorzystać kupione z metra w sklepie.

Krok 5. 

Przed pocięciem tasiemki na kawałki, przypnij ją na brzegu przodu i sprawdź, jaką długość powinna mieć pojedyncza pętelka. Zależy ona od wielkości guzika. Obowiązuje zasada: długość tasiemki na jedną pętelkę to połowa obwodu guzika plus zapas szwu.

Krok 6. 

Teraz potnij tasiemkę na kawałki. Pętelki przypnij na brzegu zapięcia prawą stroną do prawej i dla wzmocnienia przyklej je taśmą klejącą – dzięki temu końce się nie przesuną. Przypnij i przyszyj odszycie na brzegu zapięcia na pętelkach prawą stroną do prawej. Przytnij zapas szwu. Na końcu sfastryguj odszycie pod spód, wyprasuj brzegi i ostębnuj. Gotowe!

Zobacz także nasz filmowy tutorial pokazujący, jak uszyć guzik z pętelką:

Kup wykroje z ozdobnymi pętelkami: 

Sukienka z marszczonymi szwami ramion >>

Dziewczęca sukienka na halce >>

Instrukcja szycia pętelek pochodzi z magazynu Burda Style 12/2018