Zdejmowanie miary u dzieci - ważne zasady 

Przed przystąpieniem do szycia podstawą jest prawidłowe zdjęcie miary – należy znać wymiary dziecka, aby wybrać odpowiedni rozmiar wykroju. Nie kieruj się rozmiarami gotowej konfekcji, ponieważ nie muszą się one zgadzać z rozmiarami Burdy. Producenci odzieży mają często rozmiarówkę właściwą tylko dla ich marki. Dlatego zmierzenie dziecka to niezwykle ważny i niezbędny krok w procesie szycia. Miarę zdejmuj, gdy dziecko ma na sobie tylko bieliznę. Pomocna przy tym będzie sztywna (np. rypsowa) taśma owinięta wokół talii dziecka. 

Zdejmowanie miary krok po kroku 

1. Wzrost - przy wyprostowanej sylwetce od czubka głowy do pięt

2. Obwód klatki piersiowej – centymetr przyłóż na przodzie w najbardziej wypukłym miejscu i poprowadź pod ramionami, na plecach lekko w górę.

3. Obwód pasa/talii – zmierz na środku tułowia

4. Obwód bioder – centymetr ułóż poziomo w najszerszym miejscu pupy

5. Długość rękawa – zmierz przy lekko zgiętej ręce od ramienia do nasady dłoni

6. Długość boku (spodni) bez paska - zmierz od dolnego brzegu taśmy w pasie/talii aż do pięty

7. Wewnętrzna długość nogawki - zmierz od kroku do pięty

8. Długość pleców - od kręgu szyjnego (lekko wystaje) wzdłuż kręgosłupa do dolnego brzegu taśmy w pasie/talii

Po zdjęciu miary

Uzyskane wymiary porównaj z zamieszczonymi w naszych tabelach (sprawdź tabelę rozmiarów dla dziewczynek lub chłopców). Wybierz rozmiar, który jest do nich najbardziej zbliżony. Pamiętaj, aby rozmiar był odpowiedni do wzrostu dziecka. Jeśli to konieczne, wykrój możesz zmienić o kilka centymetrów różniących wymiary dziecka od wymiarów podanych w tabeli.