Akcesoria krawieckie: podstawowe

Akcesoria krawieckie są powszechnie dostępne w sprzedaży i oferowane w różnych konfiguracjach, w zależności od stopnia zaawansowania danego użytkownika. Podstawowym narzędziem jest oczywiście maszyna do szycia.

Wygodna i niezawodna maszyna do szycia będzie nam wiernie służyć przez wiele lat. Maszyna do szycia nie musi być najnowszym modelem. Nawet najbardziej zwyczajna maszyna, która wykonuje proste i zygzakowate linie, będzie doskonałym narzędziem, zwłaszcza dla osób początkujących. Jeśli od czasu do czasu zamierzasz szyć tylko dla siebie i swojej rodziny, nie musisz kupować drogiej maszyny do szycia. Przed zakupem przeczytaj uważnie instrukcję obsługi i spróbuj użyć wszystkich jej funkcji.

Niezbędne będą też igły do szycia. Sukces lub porażka w szyciu odzieży zależy czasem od wyboru igły do maszyny do szycia. Rodzaj igły i jej grubość powinny odpowiadać tkaninie. Im cieńszy materiał, tym cieńsza powinna być igła (z niższą numeracją). Najcieńsze igły (nr 65) służą do szycia bardzo cienkich tkanin jedwabnych i bawełnianych. Produkty z sukienek i kostiumów uszyte są za pomocą igieł nr 90, z gęstych i grubych tkanin (dżins) - nr 100-110. Pamiętaj, że przy stałej pracy końcówka igły doświadcza bardzo dużych obciążeń, a czasem staje się matowa. Po uderzeniu w płytkę ściegową końcówka może się wyginać, a to powoduje pomięcie ściegu i przerwanie nici, a na tkaninie mogą pojawić się zaciągnięcia. Stan końcówki igły musi być stale monitorowany, a tępe igły natychmiast wymieniane. Igły występują w trzech (podstawowych) typach:

•             Igły uniwersalne - do szerokiej gamy materiałów. Rozmiary (liczby) od 9/65 (najcieńszy) do 18/110;

•             Igły z zaokrąglonym końcem - do dzianin i materiałów rozciągliwych. Rozmiary od 9/65 do 16/100;

•             Igła do szycia jeansu – z okrągłym i ostro zakończonym czubkiem (130/705 H-J, 130/705 H-J ZWI).

Nożyczki są najważniejszym dodatkiem do szycia. Powinny być ostre i wygodne. Nożyczki krawieckie powinny przecinać materiał nie tylko płaszczyznami ostrzy, ale także ich krawędziami. Jest to konieczne, aby „wyciąć” np. rogi kieszeni ściągacza, kołnierza i wykonać inne nacięcia. Do pracy potrzebne więc będą: nożyczki krawieckie, zwykłe nożyczki do papieru i małe nożyczki tzw. „obcinaczki” do obcinania nitek. Podstawowymi akcesoriami do szycia są także linijka, szpilki, centymetr czy kreda krawiecka.

Akcesoria krawieckie dla zaawansowanych

Osoby o wysokim poziomie umiejętności często decydują się na wymianę maszyny do szycia na nowszy model, dający większe możliwości.

Nowoczesne maszyny do szycia są podzielone na 2 duże grupy:

•             elektromechaniczne;

•             komputerowe (ze sterowaniem mikroprocesorowym).

Elektromechaniczne maszyny do szycia posiadają przewód zasilający i żarówkę, która oświetla obszar pracy. Operacje przełączania zachodzą z powodu ruchu kół zębatych. Dlatego szwy w takich modelach zwykle nie przekraczają 40 rodzajów - w przeciwnym razie podważona zostanie niezawodność mechanizmu. Komputerowe maszyny do szycia są przeznaczone głównie dla osób zaawansowanych, ale początkujący także mogą sobie z nimi poradzić. W przypadku komputerów ze sterowaniem komputerowym można szyć bez użycia pedału (za pomocą przycisku), wyświetlane są wszystkie ustawienia i można wykonać ponad sto operacji. W modelach premium możesz edytować istniejące linie, a nawet tworzyć własne.

Akcesoria krawieckie dla dzieci

Akcesoria i dodatki krawieckie możemy też kupić w wersji dziecięcej. Zabawkowa maszyna do szycia to nie tylko produkt edukacyjny. Dzięki niemu twoje dziecko może naprawdę opanować podstawy szycia maszynowego. Różnorodność produkowanych modeli pomoże ci wybrać to zabawkowe urządzenie dla dziecka w każdym wieku, w oparciu o nawet najbardziej skromny budżet.

Aby rozwinąć zainteresowanie modelowaniem i szyciem odzieży od najmłodszych lat, produkowane są specjalne dziecięce maszyny do szycia. Ta lekcja pomoże rozwinąć umiejętności motoryczne u dziecka, pobudzi wyobraźnię i zainteresowanie robótkami ręcznymi. Większość modeli dla dzieci działa na tej samej zasadzie, co profesjonalne maszyny dla dorosłych. Na nich możesz wykonywać różne rodzaje szwów, nauczyć się szyć miękkie zabawki, fartuchy, serwetki i inne proste projekty.

Niektóre modele są miniaturowymi kopiami dorosłych maszyn. Można nauczyć się na nich wszystkich operacji szycia maszynowego. Są wyposażone w elektromechaniczny napęd ręczny lub nawet nożny. Takie urządzenia są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, ale można rozpocząć naukę szycia wcześniej, ponieważ istnieją bezpieczne maszyny przeznaczone dla dzieci od 5 lat. Tańsze modele dziecięcych maszyn do szycia o prostej funkcjonalności, wykonują szycie tkaniny, a także można nauczyć się nawlekania igły i szpulki na szpulce czy opanować podstawowe zasady wzorów.

Akcesoria krawieckie do maszyny

Maszyna jest podstawowym narzędziem do szycia, ale nie obędziemy się bez dodatkowych akcesoriów, które często decydują o zakresie naszych możliwości, jeśli chodzi o tworzenie.

Każda maszyna wymaga zastosowania stopki. Standardowa stopka jest instalowana na każdej maszynie do szycia, za jej pomocą wykonuje się prosty i zygzakowaty szew, zmieniając szerokość i długość ściegu. Jednak w szyciu jest wiele innych operacji, które wymagają innego i delikatniejszego podejścia. Specjalne stopki są tworzone dla różnych tkanin – elastycznych, delikatnych. W tym przypadku wybór odpowiedniej stopki zależy ściśle od naszych indywidualnych potrzeb i pracy, jaką wykonujemy.

Kupując maszynę do szycia, z reguły dostajemy zestaw akcesoriów. Te jednak nie zawsze wystarczą do pracy. Aby wszystkie produkty były pięknie uszyte, często konieczne jest dodatkowy zakup akcesoriów. Do szycia jeansów, stretchu, skóry, dzianiny potrzebujesz specjalnych igieł, więc wybieraj je szczególnie uważnie. Każda igła jest ostrzona inaczej dla każdego materiału.

Akcesoria krawieckie: ile kosztują?

W szyciu największe koszty poniesiemy przy pierwszym zakupie maszyny do szycia. Akcesoria – zwłaszcza podstawowe są stosunkowo niedrogie.

Koszt maszyny do szycia oscyluje na poziomie od 200 do 1000 złotych. Wszystko zależy od tego, jakie możliwości stwarza nam maszyna i czy jest sterowana komputerowo, czy mechanicznie. Dobrej jakości maszynę możemy bez trudu znaleźć za jedyne 300 złotych. W przypadku maszyn używanych – koszt jest niższy nawet o połowę. Same akcesoria są dosyć tanie. Tanie mogą być też materiały, ale te dobrej jakości raczej mają wyższą cenę.