Kolejny raz szyciowy świat udowadnia, że ma ogromne serce i nawet w najtrudniejszych warunkach jest w stanie się zmobilizować i wspierać najbardziej potrzebujących. W szpitalach, przychodniach czy hospicjach już w pierwszych dniach epidemii, zabrakło podstawowych środków ochrony, które ratują życie i dzięki którym rozprzestrzenianie się koronawirusa jest mocno ograniczone. Mowa głównie o maseczkach. W akcję szycia maseczek, zbiórki potrzebnych materiałów czy zbiórki funduszy zaangażowała się ogromna liczba osób prywatnych, firm, pracowni krawieckich w teatrach i instytucjach kultury oraz projektantów mody! Podejmowane działania są naprawdę niezwykłe i pomagają największym bohaterom - lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Zebrałyśmy znane nam akcje i przygotowałyśmy dla Was listę z obecnymi inicjatywami. W wielu przypadkach możecie dołączyć do różnych grup czy zbiórek i na tyle na ile możecie wspierać wszelkie działania charytatywne! 

Wspieramy #polskiekrawcowe w akcji - Strima i Burda Style

To już druga tego typu akcja Strimy, do której postanowiliśmy się dołączyć! Wpłacacie tyle ile możecie na konto wspaniałej i prężnie działającej grupy "Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia" (zachęcamy do dołączenia i szycia maseczek), a 10 najhojniejszych dobroczyńców otrzyma maszynę do szycia Texi Joy 25

Leszno, Błonie i okolice szyją maseczki dla medyków 

Akcja zapoczątkowana przez Iwonę Kober, Annę Sławińską - właścicielkę pierwszej w Polsce Szkoły Patchworku oraz Ewę Grot - radną Gminy Leszno. Zasięg grupy zwiększał się z godziny na godzinę:

dalej akcja potoczyła się sama. Wydarzenia, fora, sms do Koła Gospodyń Wiejskich. Poszukiwania bawełny, gumek i drucików - dość abstrakcyjnego zestawienia. Do tego mobilnych ludzi, krawcowych, piorących, prasujących, tnących. Dopracowywanie wykrojów i ergonomii pracy. Kiedy do akcji dołączyły Dorota Hulak i Jagoda Sowińska okazało się że ilości będą iść nie w dziesiątki, a setki. Akcja gromadziła zawodowe krawcowe, ale przede wszystkim amatorki i ich historie. Pierwsza partia 10 maseczek została skończona przez Agę na jej 100 letnim Singerze bez prądu! Okazało się, że to dopiero początek szyciowych opowieści jakie poznamy przez całą akcję. Całe rodziny zaczęły szyć, a my dzięki uprzejmości ludzi mogłyśmy zaoferować nawet stębnówki przemysłowe chętnym do szycia - mówi Iwona Kober. 

W tym momencie w projekt zaangażowanych jest ponad 100 osób od Sochaczewa po Warszawę. Akcja otrzymała finansowanie ze Starostwa, od burmistrzów, wójtów, przedsiębiorców i prywatnych ludzi, którzy chcą być częścią tej wspaniałej inicjatywy. Zostało już przekazanych ponad 3500 maseczek do 35 ośrodków medycznych! Cały czas możecie pomóc kupując materiały lub dołączając i szyjąc maseczki. Sprawdźcie >>

Tkaniny Karoliny - dostarczanie materiałów 

Karolina i Agnieszka z Tkaniny Karoliny wspierają akcje szycia maseczek dla medyków i personelu szpitalnego w całej Polsce. Warszawa, Zabrze, Białystok to miasta, w których obecnie pomagają, dostarczając materiały. Rozszerzyły również asortyment sklepu i dbają o dobre ceny materiałów wykorzystywanych do szycia maseczek.

Łucznik - maseczki dla Przylądka Nadziei 

Maseczki szyją także pracownicy Łucznika! Na prośbę Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", marka Łucznik przekazała już kilkadziesiąt maseczek dla podopiecznych Przylądka Nadziei. Co więcej w ofercie sklepu znajdziecie także maszynę do szycia Nadzieja 2019, z której cały zysk ze sprzedaży trafia na konto fundacji, a wygląd maszyny zaprojektowali mali pacjenci "Przylądka Nadziei". 

Pasmanterie Motki Dwa - zbiórka materiałów 

Pasmanteria Motki Dwa mieszcząca się na warszawskim Ursynowie także pomaga! W sklepie prowadzona jest zbiórka materiałów na maseczki, do której włączyło się sporo osób. Jeśli mieszkacie w pobliżu, również możecie zanieść niepotrzebne Wam tkaniny, z których zostaną uszyte maseczki. Co więcej w pasmanterii dostaniecie wszystkie potrzebne rzeczy do uszycia maseczek takie jak bawełna, flizelina medyczna, gumki i tasiemki bawełniane.

Zaszyj się w domu z Minerva 

Do akcji wspierania polskich szpitali przystąpiła także marka Minerva, która 10% zysku za kwiecień oraz maj przekaże na zakup środków ochrony dla lekarzy i pielęgniarek. Jeśli poszukujecie nowej maszyny do szycia lub owerloka, sprawdźcie ofertę Minervy, a przy okazji przekażcie część środków na działania charytatywne. 

 

Natan Supertkaniny - przekazanie materiałów

Sporą ilość miękkiej i delikatnej tkaniny bawełnianej Mako, grupie szyjących wolontariuszy podarował także sklep Supertkaniny.pl. Maseczki trafiły na posterunki policji w Katowicach i Oświęcimiu, firmy medycznej Wan Med oraz Szpitala powiatowego w Oświęcimiu.

7 cm Szkoła Projektowania i Konstrukcji Technik Krawieckich  - szycie maseczek 

Do szycia maseczek włączyła się także poznańska Szkoła Projektowania i Konstrukcji Technik Krawieckich 7 cm, która wyprodukowała kilkadziesiąt sztuk maseczek dla szpitala. Pomimo kwarantanny, pracowania krawiecka szkoły jest cały czas używana (oczywiście w bezpieczny i sterylny sposób), a panie krawcowe pomagają, jak tylko mogą. Co więcej przynajmniej raz w roku, szkoła szyje charytatywnie koszulki sportowe dla fundacji pomocy dzieciom "Tak po Prostu"

Pasmanteria Sajnóg - akcesoria krawieckie

Na zachodzie Polski akcje pomocy również prężnie działają. Grupa Legnica, Lubin, Jawor, Złotoryja, Chojnów szyje maseczki dla szpitala ma już prawie 600 członków, a pasmanteria Sajnóg przekazuje wszystkim szyjącym nici i gumy niezbędne do wykonania maseczki! 

WITTCHEN - szycie maseczek 

Maseczki zaczęły szyć także firmy spoza szyciowego świata. Marka WITTCHEN dołączyła do akcji pomocy odpowiadając tym samym na apel szpitala powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim i rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych. Szacunkowo firma będzie mogła uszyć ok. 500 sztuk dziennie! Uszyte przez WITTCHEN maseczki trafią do szpitala i po profesjonalnej sterylizacji będą służyć lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym.

Pierre Fabre Dermo - Cosmétique - przekazanie specjalistycznych kosmetyków 

Pierre Fabre Dermo - Cosmétique Polska również wspiera szpitale wysyłając emolienty do pielęgnacji skóry oraz produkty do higieny marki AVENE, A-DERMA, DUCRAY i DEXERYL, przeznaczone dla personelu medycznego. Firma przekazała niezbędne w obecnym czasie specjalistyczne kremy kojące, regenerujące, barierowe oraz chusteczki, mydła, żele myjące i rękawiczki nitrylowe, które chronią skórę wysuszoną i narażoną na podrażnienia poprzez stosowanie płynów dezynfekcyjnych. Przez ten gest Pierre Fabre Dermo - Cosmétique chce wesprzeć medyków i jednocześnie podziękować im za pracę wymagającą aktualnie dodatkowej odwagi i poświęcenia.

Jean Louis David - zakup przyłbic ochronnych 

Sieć salonów fryzjerskich Jean Louis David także pomaga! Firma zakupiła 300 przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek, które są niezbędną ochroną przede wszystkim oczu i przekazała je trzem oddziałom szpitali: Bródnowskiemu, Wolskiemu i szpitalowi w Otwocku! W charytatywną produkcję przyłbic ochronnych włączają się również firmy posiadające drukarki 3D - "Drukarze dla szpitali"

Polscy projektanci i polskie marki - szycie maseczek, wsparcie finansowe 

Ze świata polskiej mody do akcji szycia maseczek dołączyła m.in. Ewa Minge, która wraz ze swoim zespołem szyje maski ochronne dla personelu polskich szpitali. Poza tym znana polska marka streetwearowa MISBHV swoją produkcję przerzuciła aktualnie na uszycie 5000 maseczek, które trafią do krakowskich szpitali. Krakowskie szpitale wspierają również Reporter Young i Greenpoint, które szyją maseczki i odzież ochronną oraz Answear.com i Medicine, które przekazały 20 000 maseczek ochronnych dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Do akcji dołączyło także: 4F - poza szyciem masek i fartuchów dla polskich szpitali, marka przekaże 20% dochodu ze sprzedaży online do szpitala MSWiA w Warszawie oraz Kazar - marka zadeklarowała, że 10% z każdej sprzedaży przekaże na rzecz szpitali zakaźnych walczących z koronawirusem. 

Zobacz instrukcję szycia maseczki z darmowym wykrojem do pobrania >>

Instytucje kultury - szycie maseczek 

Do akcji szycia maseczek masowo przyłączyły się także przeróżne instytucje kultury z całego kraju! Szyją profesjonaliści, jak i chętni wolontariusze i jest tego naprawdę wiele! Oto niektóre miejsca, które w mniejszej lub większej ilości produkują maseczki: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie dla "Maseczki dla Łańcuta", Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Powszechny w Radomiu dla "Przeszyj to sam", Teatr Jaracza w Olsztynie dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, Teatr Polski w Szczecinie (szycie maseczek i pościeli dla szczecińskich szpitali i pogotowia), Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Fredry w Gnieźnie, Dom Kultury Zacisze - akcja "Targówek Szyje Maseczki", Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i wiele, wiele innych!

Od lewej: pracownia krawiecka w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, maseczki z Opery białostockiej oraz Teatr Powszechny w Radomiu 

Jak widzicie pomoc płynie z każdej strony i jest naprawdę ogromna! Razem damy radę i przezwyciężymy ten trudny czas!