CHARAKTERYSTYKA

Bawełna to włókno, które pozyskuje się z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Jest wytrzymała i przewiewna, ma duże zdolności absorpcyjne – może wchłonąć wilgoć w ilości nawet do 20% własnej wagi, nie dając przy tym nieprzyjemnego odczucia wilgotności. Jej jedyną wadą jest to, że się gniecie. Ale i na to znaleziono sposób: wystarczy mała do mieszka elastanu, aby zapewnić maksymalny komfort noszenia i zawsze elegancki wygląd.


KROJENIE

Tkaniny bawełniane przed skrojeniem trzeba koniecznie wyprać, gdyż w zależności od uszlachetniają- cych je dodatków mogą się mniej lub bardziej skurczyć. Aby brzegi się nie strzępiły, trzeba je wcześniej obrzucić. Należy także złożyć materiał wzdłuż na pół, prawą stroną do środka, sfastrygować ze sobą brzegi, aby tkanina się nie naciągnęła. Tkaniny jednokolorowe można kroić, nie przestrzegając kierunku nitki, tzn. dolne brzegi krojonych części mogą być skierowane do lewego lub prawego brzegu materiału. W przypadku materiałów z jednostronnym wzorem i kierunkiem (np. bawełniany aksamit) części ułożyć na materiale tak, aby dolne brzegi wskazywały ten sam kierunek. Przenoszenie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Szyjąc z jasnych tkanin, najlepiej używać papieru do kopiowania w kolorze złamanej bieli. Linie w kontrastowym kolorze mogą być widoczne na prawej stronie materiału. Do bawełny o grubym splocie i do dzianin najlepiej używać radełka o gładkiej krawędzi bez ząbków.

PRASOWANIE

Bawełnę prasuje się żelazkiem ustawionym na 2–3 punkty (200°C) po prawej i po lewej stronie. Najłatwiej prasuje się tkaninę zwilżoną, więc idealnie sprawdza się żelazko na parę, lub jeszcze lepiej żelazko systemowe z generatorem pary. Prasując aksamitną dzianinę, należy uważać, aby nie zapraso- wać na płasko włosków. W tym celu najlepiej wykorzystać miękką podkładkę (np. ręcznik frotté). Zawsze warto przeprowadzić próbę na resztce materiału. Naprasowywanie wkładu: tkaniny bawełniane, które pierze się w temperaturze 60°C lub wyższej, najlepiej wzmacniać flizeliną F220, która znosi temperaturę nawet do 90°C. Do usztywniania pozostałych rodzajów bawełny można stosować flizelinę G785 lub H180, a do kołnierzyka – H200.

 SZYCIE

Żelazna zasada brzmi: do szycia cienkich tkanin używa się cienkich nici (grubość 70 lub 80) i drobnego ściegu (dł. ok. 2 mm), natomiast do grubych i sztywniejszych materiałów są potrzebne grubsze igły i ścieg dł. 2,5–3 mm. Do szycia dżinsu należy używać specjalnej igły. Elastyczne dzianiny szyje się płaskim ściegiem zygzakowym lub specjalnym ściegiem elastycznym.

PIELĘGNACJA

Białe ubrania z bawełny można gotować w temperaturze 95°C, kolorowe należy prać w temperaturze do 60°C, natomiast delikatniejsze kolorowe najwyżej do 40°C. Do prania kolorowych strojów używać delikatnych środków piorących bez wybielaczy.