O NOŻYCACH
Wybór nożyc krawieckich jest spory i właśnie dlatego wcale nie jest prosty. Żeby wybrać dobrze, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Co więc musi cechować dobre nożyce krawieckie?

Krawędzie ostrzy muszą być ostre i równe – to oczywiste, bo w przeciwnym razie będą strzępiły materiał. Gdy ostrza już się stępią, można je ostrzyć specjalnymi ostrzałkami, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów nożyc, dlatego przed ich kupnem warto to sprawdzić.    

Ostrza – najczęściej są stalowe, co stanowi kompromis między trwałością a ceną. Jednak coraz częściej, zwłaszcza do użytku profesjonalnego, stosuje się ostrza powlekane tytanem lub nawet tytanowe. Są one twardsze, więc dłużej pozostają ostre. Minusem jest trudniejsze ostrzenie.

Długość – nożyce o długich ostrzach pozwalają uzyskać długie i równe linie cięcia. Oznacza to nie tylko większą dokładność, ale też lepszy komfort pracy.

Mikroząbki – nazwa myli, bo mimo że mikro to są widoczne na ostrzach. Mimo to linia cięcia jest gładka, a zaletą jest fakt, że ostrza nie tępią się. Podczas cięcia mikroząbki przytrzymują materiał na miejscu, co ułatwia krojenie.

Uchwyty – niby detal, ale jakże ważny. Jeśli dużo i często tniemy, ergonomia uchwytów ma duże znaczenie. Liczy się nie tylko dopasowany do anatomii dłoni kształt wnętrza uchwytu, ale też miękkość i jakość materiału, z którego został wykonany.

RODZAJE NOŻYC PRZYDATNYCH PASJONATKOM SZYCIA
■ Nożyce krawieckie
Do krojenia tkanin niezbędne są ostre nożyce o długich ostrzach. Ich cechą charakterystyczną jest asymetryczny kształt, dzięki któremu podczas krojenia tkaniny dolne ostrze leży płasko wzdłuż powierzchni krojenia, przez co przy cięciu nie unosi materiału, co pozwala uniknąć jego przesuwania. Gwarantuje to prostą linię cięcia, co ma szczególne znaczenie przy długich częściach wykroju. Długie i ciężkie nożyce mają dobrze ustawioną siłę ciężkości, co ułatwia krojenie grubych lub kilkuwarstwowych tkanin. Często mają też mikroząbki lub specjalny szlif ostrzy.

■ Nożyce z ząbkami
Ostrza o ząbkowanych krawędziach zabezpieczają brzegi materiału przed strzępieniem. Dzięki temu ciętych brzegów tkaniny nie trzeba już obrzucać. Szyjąc ze skóry, można je wykorzystać do nadania brzegom ozdobnego wyglądu.

■ Nożyczki do nitek
Nożyczki do nitek przydają się nie tylko do ich obcinania, ale też do wszystkich drobnych cięć wymagających precyzji. Kształtem przypominają zwykłe nożyczki, ale są od nich znacznie mniejsze. Nożyce do nitek można też zastąpić obcinaczem z krótkimi ostrzami i praktycznym mechanizmem ze sprężynką, który po cięciu ponownie automatycznie otwiera ostrza.

■ Nożyce do papieru
Skopiowane na papier części wykroju trzeba wyciąć. Do tej czynności najlepiej nadają się zwyczajne nożyce do papieru. Nie należy w tym celu używać nożyc do krojenia tkanin, bo papier stępia ich ostrza.

■ Nożyce do dziurek
Wykonywanie nacięć na dziurki na guziki wymaga ogromnej precyzji. Właśnie taką możliwość dają nożyce do dziurek ze specjalnym „ząbkiem” na ostrzu, który poprzez zastosowanie odpowiedniej siły nacisku umożliwia wykonanie nacięcia dowolnej wielkości (także bardzo krótkiego). Długość nacięcia można regulować za pomocą specjalnej śrubki. Dzięki temu wszystkie nacięcia w rzędzie dziurek mają identyczną wielkość.

■ Nożyce do haftu
Są filigranowe i mają wąskie ostrza ze szpiczastymi końcami. Przeznaczone są do skomplikowanych i precyzyjnych prac przy haftowaniu, dziurkach na guziki, wycinaniu aplikacji.

WAŻNE
Kupując nożyce, warto też wiedzieć, że dostępne są modele dla osób leworęcznych.