Taka bluzka jest ponadczasowa, aby jednak się nie znudziła, spróbujemy poddać ją metamorfozie. Którą wersję wybierzecie?

Bluzka z karczkiem

Potrzebne materiały:
kawałek haftowanego batystu wielkości ok. 25 x 50 cm taśma z dzianiny w formie tuby szer. 3 cm, dł. 35 cm, 2 guziki.

Wykonanie:
zaznaczyć na bluzce dolną linię karczku (na środku przodu w odległości ok. 12 cm od podkroju szyi). Zaprasować na długości kawałka batystu na lewą stronę brzeg o szerokości 1 cm. Ułożyć batyst prawą stroną na prawej stronie bluzki w taki sposób, aby zaprasowany brzeg pokrywał się z zaznaczoną dolną linią karczku. Zaznaczyć na batyście linie szwów ramion, wszycia rękawów i brzeg podkroju szyi. Zdjąć batyst z bluzki i skroić karczek zgodnie z zaznaczonymi liniami (przy podkroju szyi bez zapasu, przy szwach ramion i wszycia rękawów z zapasem 1 cm). Zaprasować na lewą stronę zapasy szwów i brzeg podkroju szyi na szer. 1 cm, nacinając materiał kilkakrotnie na zaokrągleniach. Przypiąć karczek na prawej stronie przodu bluzki, przyszyć wąsko brzegi. Od lewej strony bluzki delikatnie wyciąć część przodu pod karczkiem w odległości ok. 7 mm od linii szycia. Teraz wykonać rygielki. Dzianinową taśmę przekroić na dwie równe części. Jeden koniec każdej części złożyć na pół i zaszyć. Wywinąć taśmę, uformować szpice, zaprasować i zszyć. Przyszyć proste końce tygielków do szwów nasady rękawów w taki sposób, by linie szwów ramion leżały w połowie tygielków, a szpice były skierowane ku dołowi. Podwinąć końce tygielków do góry w kierunku podkroju szyi i przyszyć w odległości 1 cm od brzegu podkroju. Na szpiczastych zakończeniach przyszyć guziki.

Bluzka z kołnierzykiem

Potrzebne materiały:
kawałek bawełnianej tkaniny wielkości ok. 35 x 50 cm, flizelina G 785, kalka, nici, nici do haftowania w kolorze czerwonym, igła do haftowania z czubkiem.

Wykonanie:
na podkroju szyi bluzki zaznaczyć z przodu i z tyłu środek. Na jednej połowie bluzki przypiąć kalkę (najlepiej byłoby zrobić to na manekinie krawieckim), narysować na niej linię podkroju od środka przodu do środka tyłu oraz pożądany kształt kołnierzyka. Odpiąć kalkę i wyciąć wykrój. Z tkaniny bawełnianej skroić cztery części kołnierzyka, dodając naokoło po 1 cm zapasu na szwy. Dwie przeciwległe części kołnierzyka wzmocnić flizeliną. Złożyć prawą stroną do prawej wzmocnioną i  niewzmocnioną część kołnierzyka i zszyć, pozostawiając na wewnętrznym brzegu (nasada kołnierzyka) 5-centymetrowy otwór do wywinięcia. Podobnie postąpić z drugą parą części kołnierzyka. Obciąć zapasy na szwy, wywinąć kołnierzyk i zaprasować. Zaszyć otwory. Na zewnętrznych brzegach kołnierzyka wykonać nićmi do haftowania szew ściegiem fastrygowym o długości sztychu ok. 5 mm. Przypiąć części kołnierzyka do bluzki i przyszyć ręcznie wewnętrzny brzeg do podkroju szyi.

Bluzka z koronkową wstawką

Potrzebne materiały:
koronkowa wstawka z ząbkami z jednej strony, o szerokości 6 cm oraz długości równej obwodowi dolnego brzegu bluzki i rękawów, powiększonej o 10 cm; taśma koronkowa z ząbkami z jednej strony, o szerokości 2 cm i długości równej obwodowi podkroju szyi powiększonej o 3 cm, nici.

Wykonanie:
zszyć końce węższej taśmy na długość równą obwodowi podkroju szyi. Brzegi szwu ułożyć w jednym kierunku, przyciąć na szer. 5 mm i przyszyć ściegiem zygzakowym. Przypiąć koronkę od spodu podkroju szyi tak, żeby ząbkowany brzeg wystawał na 1 cm, a szew pokrywał się z jednym ze szwów ramion. Podkrój wąsko ostębnować. Zszyć szerszą koronkę – na długość równą obwodowi dolnego brzegu bluzki oraz dwa razy na długość równą obwodowi brzegów rękawów. Ułożyć koronkę pod brzegami rękawów w taki sposób, by ząbkowany brzeg wystawał na szer. 2,5 cm. Przyszyć koronkę na linii szwu podłożenia. Na podłożeniu bluzki ułożyć koronkę pod spodem w taki sposób, by ząbkowany brzeg wystawał na szer. 5 cm. Górny brzeg koronki wąsko przyszyć.