To nie do wiary, ile elementów stroju można „wykroić” z jednego płaszcza, który stracił naszą sympatię! Często przerobienie starego ubioru daje lepsze efekty, niż uszycie czegoś od nowa. A ile przy tym satysfakcji!

Nowe ze starego

Potrzebne materiały:
płaszcz o długości midi z zawiązywanym paskiem, nowe guziki oraz wełna do haftowania w kontrastowym kolorze, szpilki, mydełko krawieckie, przyrząd do prucia szwów, nożyce, nici.

Wykonanie:
przymierzyć płaszcz i zaznaczyć szpilkami linię talii. Rozłożyć płaszcz płasko, owinąć talię wąską taśmą i zaznaczyć linię talii kredą krawiecką. Aby prawa i lewa połówka miały tę samą długość, odmierzyć w kilku miejscach odległość od dolnego brzegu. Rozciąć płaszcz wzdłuż zaznaczonej kredą linii.

Żakiet
W odległości 1 cm od szwów łączących przeszyć ręcznym ściegiem przed igłą. Długość ściegu i odstępy wynoszą 1 cm. Szyć trzema nitkami, nie ujmując przy tym podszewki. Dolny brzeg materiału wierzchniego zaprasować pod spód na szer. 1 cm. Ostębnować brzeg na szer. 0,5 cm. Dolny brzeg odszycia oraz dolny brzeg podszewki podwinąć i przyszyć na dolnym brzegu. Podsunąć podszewkę lekko w górę i i przyszyć ok. 5 mm powyżej brzegu. Odpruć ostrożnie kołnierz od stójki. Brzegi szwów stójki ponownie zaszyć drobnym ściegiem. Skroić z kołnierza cztery części o szer. 6 cm i dł. ok. 14 cm na rygielki ramion (zwrócić uwagę na długość szwów ramion). Zszyć po dwie części prawą stroną na prawej (szer. szwu 1 cm). Na jednym długim brzegu zostawić otwarte 5 cm na wywinięcie. Przyciąć zapasy szwów. Wywinąć i zaprasować rygielki. Zaszyć otwory w szwach. Ostębnować brzegi rygielków. Ułożyć rygielki na szwach ramion. Przyszyć ręcznie. Wykonać haft ściegiem przed igłą wzdłuż brzegów przodu i na szwie nasady stójki. Przyszyć nowe guziki.

Spódnica
Wykonać na szwach łączących haft ściegiem przed igłą, nie ujmując przy tym podszewki. Wykonać haft również na brzegach klapek kieszeni. Prawy brzeg przodu przypiąć środkiem na środku lewego brzegu przodu, zszyć w istniejącej linii szycia. Zostawić na górze otwarte ok. 15 cm, na dole ok. 10 cm. Przymierzyc spódnicę, a następnie sprawdzić, czy zgadza się obwód talii. W razie potrzeby można nadmiar materiału spiąć i zszyć jak zaszewki na szwach bocznych i środku tyłu. Na górnym brzegu spódnicy ok. 4 cm od styku prawego brzegu przodu umieścić oznaczenie na prawej i lewej stronie spódnicy. Brzegi zaprasować na szer. 1 cm pod spód aż do oznaczenia, od oznaczenia zaprasować ukośnie w górę. Brzegi zszyć ręcznie. Przyfastrygować podszewkę na górnym brzegu, z nadmiaru materiału ułożyć zakładki. Odmierzyć na pasek obwód górnego brzegu od oznaczenia aż do prawego brzegu przodu. Tę szerokość należy przenieść na pasek, a następnie zaznaczyć (od środka). Końce wystają na taką samą długość jako wiązania. Rozpruć pasek pomiędzy oznaczeniami. Górny brzeg spódnicy wsunąć na szerokość 1 cm w brzeg paska, następnie ponownie zaszyć brzeg paska. Na koniec wykonać haft ściegiem przed igłą tuż przy szwie nasady spódnicy.