Przypominamy, że w sprzedaży jest aktualne wydanie specjalne "Druty i oczka" 2/2016, w którym znajdziecie nie tylko czapki, ale wiele innych modeli na porę zimową. A tutaj pokazujemy, jak wykonać dziecięcą czapkę z włóczki.

 

DZIECIĘCA CZAPKA

Obwód głowy 52-56 cm

Materiał: ok. 100 g włóczki w kolorze ciemnoniebieskim 1202 „Lana- cashmere” firmy Lanecardate (92% wełny, 8% kaszmiru, 170 m = 50 g), druty okrągłe nr 6 i nr 7, dł. 40 cm, druty pończosznicze nr 7, drut pomocniczy do robienia warkoczy, pompon o średnicy ok. 9 cm.

Ściągacz: 1 o. prawe, 1 o. lewe na zmianę.

Wzór warkoczowy: przerabiać wg schematu w okrążeniach. Cyfry po prawej stronie schematu oznaczają okrążenie wzoru, należy wzór czytać od prawej do lewej, w nieoznaczonych rzędach pomiędzy okrążeniami przerabiać wszystkie oczka, jak schodzą z drutu. Powtarzać stale 16 oczek wzoru między strzałkami. Przerabiać na wysokość 1 x rzędy 1. – 40.

Próbka obliczeniowa: 12 o. x 21 okrążeń wzorem warkoczowym podwójną włóczką i na drutach nr 7 = 10 x 10 cm.

Uwaga: czapkę robimy z podwójnej włóczki!

Wykonanie: na okrągłe druty nr 6 nabrać 64 o. podwójnej włóczki, zamknąć w okrążenie i zaznaczyć przejście. Przerobić 5 cm = 10 okrążeń ściągaczem, następnie przerabiać dalej na okrągłych drutach nr 7 wzorem warkoczowym, wykonując 4 x sekwencję wzoru na każde okrążenie. Po przerobieniu 30. okrążenia zmienić druty okrągłe na druty pończosznicze i rozpocząć odejmowanie oczek według schematu. Po przerobieniu 39. okrążenia na drutach pozostają jeszcze 24 o. W 40. okrążeniu wszystkie o. przerobić na prawo, następnie obciąć włóczkę i ściągnąć mocno razem wszystkie 24 o. Końce włóczki wrobić w robótkę.

Wykończenie: wykonać pompon o średnicy ok. 9 cm. Pompon przyszyć do szpiczastego końca czapki. 

Załączniki:
wykrój czapka.pdf