Uwielbiasz styl rustykalny, który od kilku sezonów jest niezwykle modny? A może chciałabyś stworzyć oryginalne i szlachetne wykończenie letniej sukienki, bluzki lub spódnicy? Jeśli tak, zobacz jak uszyć haftowaną mereżkę, która będzie pięknie prezentować się także na bieliźnie, obrusie, poduszkach czy firanach.

Haftowana mereżka 

Konieczne do jej wykonania są trzy założenia:

- materiał o splocie lnianym lub płóciennym

brzeg biegnący zgodnie z układem nitek

- zarówno podłużne, jak i poprzeczne nitki materiału posiadające tę samą grubość

Instrukcja szycia

1. W odpowiedniej odległości od brzegu materiału wyciągnij nitki (równoległe do brzegu) na odcinku równym szerokości mereżki. Żeby przy tym nie poluzować innych nitek, obszyj brzegi ściegiem mereżkowym. Zacznij na dolnym brzegu i szyj z lewej na prawą: ujmij igłą jeden pęczek nitek, dokładnie je przy tym licząc. Tylko przy takiej samej liczbie nitek w każdym pęczku, mereżka będzie miała ładny i równy wygląd. Przy ostatniej podłużnej nitce wkłuj igłę od spodu na wierzch - głębokość wkłucia ok. 2–3 nitek tkaniny.

Naciągnij nitkę, a następnie ujmij nią kolejny pęczek nitek. Po ostatniej ujętej podłużnej nitce przekłuj igłą od spodu na wierzch w brzeg mereżki. Kontynuuj te czynności w podanej kolejności do uzyskania pożądanego efektu. Po obrzuceniu pierwszego brzegu dokładnie w ten sam sposób, obrzuć drugi brzeg, ujmując przy tym w pęczek te same podłużne nitki

2. Na ROGACH nie wyciągaj nitek aż do brzegu materiału, tylko obetnij je 1,5–2 cm przed końcem mereżki. Ostrożnie wyciągnij nitki na końcu mereżki i przyfastryguj je drobnym ściegiem przed igłą na lewej stronie materiału. Obszyj brzeg ściegiem okrętkowym lub festonowym. 

3. Wystające końce nitek obetnij tuż przy ściegu. Dodatkowo możesz ozdobić mereżkę, wplatając w nią kolorową mulinę. Jak to zrobić? Na igłę nabierz dwa pęczki nitek i przeciągnij nitkę. Następnie na igłę nabierz tylny z tych pęczków i przeciągnij nitkę. Te dwie czynności powtarzaj naprzemiennie do uzyskania finalnego efektu. 

Zaprezentowana technika wymaga sporej cierpliwości oraz dużego nakładu pracy, ale efekty będą imponujące! Haftowana mereżka w piękny sposób ozdobi Twoje ubranie oraz tekstylia! 

Instrukcja szycia haftowanej mereżki pochodzi z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy to obowiązkowa pozycja dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>