Płaszcze i kurtki z imitacji futra królowały w kolekcjach znanych domów mody w sezonie jesień - zima 2018/2019. Lekka kurtka lub luźny płaszcz ze sztucznego futerka to także dobry pomysł na wiosnę! Podpowiadamy, jak prawidłowo kroić i szyć ten efektowny materiał. 

Zanim zaczniesz

Imitację futra kroi się zawsze z kierunkiem włosa. Kierunek włosa można sprawdzić, przesuwając dłonią po powierzchni futra - jeśli robimy to zgodnie z kierunkiem włosa, nie stawia on oporu i gładko się układa. Na uszytym już modelu kierunek włosa powinien biec od góry do dołu. Imitację z krótkim włosem można kroić za pomocą nożyc, układając materiał podwójnie. Imitację z długim włosem kroi się, rozkładając materiał pojedynczo. Jeśli część należy skroić wzdłuż linii złożenia materiału, można to sobie ułatwić, kopiując tę cześć z arkusza jeszcze raz i sklejając obie części wykroju wzdłuż brzegu oznaczonego jako "Stoffbruch" (brzeg złożenia materiału). Następnie postępować wg naszych wskazówek. 

START

Do krojenia imitacji z długim włosem zamiast nożyc, lepiej jest używać żyletki. Dzięki temu, przecięta zostanie tylko tkanina bazowa, a nie włos. Dla wygody i bezpieczeństwa, żyletkę umieść w korku - korek natnij wzdłuż i w rozcięcie wsuń żyletkę.

 

Części wykroju przypnij na lewej stronie materiału, narysuj dookoła zapasy na szwy i podłożenie (najlepiej nadaje się do tego miękki ołówek). Przetnij od lewej strony żyletką materiał, ale nie włos.

Jeśli część trzeba wzmocnić wkładem, należy pamiętać, że wkłady do naprasowania stosuje się tylko do imitacji z krótkim włosem. Materiały z długim włosem usztywnia się wkładem do przyszycia (np. Vlieseline L11), który należy przyfastrygować na lewej stronie odpowiednich części. 

Zszywając części należy zawsze, w miarę możliwości, szyć w kierunku włosa. Włosy ujęte w szew należy delikatnie wyjąć od prawej strony za pomocą igły. 

W wypadku, jeśli do szycia części się nie fastryguje, lecz tylko spina szpilkami, można uniknąć wszywania włosków, wsuwając je przy szyciu długą igłą pomiędzy warstwy materiału.

Prasuj na lewej stronie, lekko dociskając żelazko - żeby nie zaprasować włosa na płasko, jako podkładki użyj resztek imitacji futra ułożonych na desce włosem do góry.

W naszych kolekcjach znajdziecie sporo wykrojów wykonanych z imitacji futra, sprawdźcie jakie >> 

Nam szczególnie przypadły do gustu trzy fasony, które z powodzeniem można nosić zimą, jesienią czy wczesną wiosną.

Płaszcz z półokrągłym kołnierzem >>                       

Modny baranek >>       

Płaszcz w stylu retro >>