Potrzebne materiały to:

  • resztka dowolnej tkaniny lub dzianiny (na typowy kostium kąpielowy najlepszy będzie spandex).

Krok 1. Na papierze do wykrojów rysujemy trójkąt. Długość jego podstawy obliczamy z wysokości mostka. Mierzymy ją od górnej nasady biustu do obwodu pod biustem. Wysokość mostka mnożymy przez 2 i dodajemy zapasy - 2 x 1,5 cm:

 
Wys. mostka x 2 + 3 cm (zapasy) = podstawa trójkąta
 
Natomiast wysokość trójkąta wyliczamy z obwodu biustu:
 
(Obwód biustu + 30 cm)/2  + 5 cm (zapasy) = wysokość trójkąta
 
Wynik zaokrąglamy w górę. Taka długość wykroju pozwoli na swobodne zawiązanie biustonosza na podwójny supeł. Jeśli marzy nam się dłuższe wiązanie i mamy na nie więcej materiału, wysokość trójkąta dowolnie przedłużamy.

Aby biustonoszowi nadać ładny kształt, boki trójkąta nieco zaokrąglamy (zielona linia na rysunku).
 
Na troczki rysujemy prostokąt 140 cm x 4 cm. Możemy również użyć gotowej lamówki ze skosu.
 
Wykrój wycinamy z materiału (dwa razy trójkąt, raz prostokąt). Troczki należy ciachnąć ze skosu. Jeśli brakuje nam tkaniny, prostokąt dzielimy na 2-3 części, które potem zszywamy. Trójkąty można wyciąć na prosto (ja tak zrobiłam!).
 
 
Krok 2. Zapasy (tylko boki) na trójkątach zawijamy na szerokość 7 mm na lewą stronę i zaprasowujemy. Powtarzamy czynność, ukrywając brzegi.  Powoli stębnujemy na lewej lub prawej stronie. Szew będzie widoczny, więc musi być równy!
 
Trójkąty z zabezpieczonymi brzegami dokładnie składamy prawą do prawej i zszywamy 2 cm od brzegu.
 
 
Krok 3. Zapasy rozprasowujemy na płasko. Ich brzegi obrzucamy.
 
Obracamy stanik na prawą stronę i stębnujemy po obu stronach 11 mm od środkowego szwu.  Stębnowanie zabezpieczamy ściegiem powrotnym. W ten sposób powstają tunele na troczki.
 
 
Krok 4. Pasek na troczki składamy na pół i zaprasowujemy, a następnie ponownie rozkładamy. Zaprasowanie wyznaczyło nam środek, do którego teraz składamy brzegi. Tak złożony pasek ponownie składamy na pół i równo stębnujemy.
 
 
Krok 5. Troczki przewlekamy przez tunele przy użyciu agrafki.

Środkowy szew mocno marszczymy i troczki związujemy na supeł. Końce wiązania gęsto obrzucamy. Na nich również możemy zawiązać supełki. 

I to wszystko!
 
Wykrój na taki stanik znajdziecie również w Burdzie 7/2004! To z niego korzystałam szyjąc próbkę. PAMIĘTAJCIE O JEJ WYKONANIU.