Nie zawsze można kupić wypustkę taką jaka nam jest najbardziej w świecie potrzebna, np: ta zrobiłam dla potrzeb sukienki, która kliny spódnicy ma z tkaniny w pepitkę , a góra jest czarna  - taka  pełna klasyka. No i potrzebna mi była wypustka w pepitkę. Więc żeby ją zrobić to wycinamy prostokątny pasek materiału, jeżeli będzie wypustka wszywana na prostych szwach wystarczy wzdłuż nitki wyciąć materiał, ale jeśli będą łuki albo zakręty to koniecznie ze skosu, czyli pod kątem 45stopni do brzegu fabrycznego tkaniny. Wtedy zdecydowanie lepiej się układa, no w sumie jak na zakrętach jest nie ze skosu układa się paskudnie. To samo się tyczy krojenia i przyszywania lamówek.

 

Wypustkę można zrobić ze sznurkiem w środku, wtedy jej konstrukcja jest solidniejsza, ale w sumie ma na to wpływ tez materiał. No i to co chcemy od tej wypustki uzyskać. Ja dałam cieniutki sznureczek.

Przypinamy owy sznureczek na środku paska materiału.

Zginamy materiał na pół i jesteśmy czujni jak owczarki podhalańskie na hali, żeby nam owy sznurek nie uciekł.

No  i przeszywamy bliziutko sznurka. Dobrze jest założyć do tego półstopkę.

 

 

Aaaaaa jak materiał jest ze skosu to można jakoś szpilkami podpiąć, żeby się za bardzo nie rozjeżdżało. Zresztą jak nie ze skosu też możecie jak wolicie.

No i tyle w sumie. Sznurek w środku jest, materiał przeszyty, można wstawiać do rzeczy docelowej.