Dobre przygotowanie to podstawa sukcesu
Pasek wkładu o szerokości ok. 4 cm naprasować na lewą stronę materiału na oznaczeniach kieszeni. Zszyć zaszewki na tyle spodni i zaprasować je do środka tyłu. Uszyć rygielki. Tymczasem odłożyć je na bok. Oznaczenia kieszeni przenieść fastrygą na prawą stronę materiału, szyjąc wzdłuż nich rzadkim ściegiem. W odległości 5 mm (gotowa szerokość wypustki) od zaznaczonych linii nasady wypustek zaznaczyć linie styku mydełkiem krawieckim na prawej stronie materiału. Wypustki złożyć wzdłuż na pół, lewą stroną do środka. Zaprasować.

A teraz zaczynamy...
Paski wypustek przypiąć do spodni w taki sposób, żeby brzeg złożenia wypustki trafiał na linię styku, a otwarte długie brzegi leżały na oznaczeniu wlotu kieszeni. Na wypustkach zaznaczyć końce wlotów. Przyszyć wypustki wzdłuż zaznaczonych wlotów w odległości 5 mm od brzegów złożenia (rys. 1).

Naciąć pomiędzy szwami aż do ok. 1 cm przed końcami wlotów, do końców szwów naciąć ukośnie w taki sposób, żeby powstały małe trójkąty. Uważać, żeby nie uszkodzić wypustek (rys. 2).

Obie wypustki włożyć we wlot i przeciągnąć pod spód końce. Zapasy szwów nasady zaprasować w dół lub w górę. Zszyć wypustki ściegiem zakopiańskim. Małe trójkąty na końcach nacięć przeciągnąć pod spód i przyszyć do wypustek, od konca do końca szwu (rys. 3).

Worek kieszeni z podszewki przypiąć od spodu do zapasów dolnej wypustki – worek kieszeni powinien być skierowany w górę (rys. 4).

Zapasy szwu nasady wypustki przyszyć do worka kieszeni (rys. 5).

Worek kieszeni wykrojony z podszewki zaprasować w dół. Rygielek przypiąć na środku wlotu kieszeni do szwu nasady górnej wypustki w taki sposób, żeby wierzchołek rygielka był skierowany do dolnego brzegu spodni. Teraz ułożyć na wlocie kieszeni worek kieszeni z materiału. Lewa strona materiału powinna leżeć na górze, a górny brzeg worka kieszeni na górnym brzegu spodni. Worek kieszeni przyszyć do zapasu szwu nasady górnej, spiąć worki kieszeni (rys. 6). Zapasy szwu nasady górnej wypustki przyszyć do worka kieszeni (patrz rys. 5). Zszyć worki kieszeni. Worki kieszeni z materiału obciąć odpowiednio do górnego brzegu spodni, a następnie przyfastrygować.


RADA

W przypadku tkanin w prążki czy w kratę nie należy kroić wypustki zgodnie z przebiegiem nitki na materiale, lecz w poprzek (patrz zdjęcie główne) lub ukośnie. W ten sposób klasyczne kieszenie nabierają modnego charakteru i zwracają na siebie uwagę.