W obliczu globalnego zagrożenia nowym koronawirusem COVID - 19 powinniśmy postępować ze szczególną uwagą. Zapewne takie wytyczne jak częste mycie rąk, niedotykanie twarzy, oczu, ust, utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi i ograniczenie wyjść z domu do minimum są już wszystkim znane i mamy nadzieję praktykowane. A co w przypadku naszych ubrań? Czy powinniśmy je częściej prać, w jakich sytuacjach i w jakiej temperaturze?

Koronawirus na ubraniach 

Eksperci twierdzą, że jeśli nie przebywasz w zatłoczonych miejscach, jeśli ktoś nie dotknął Twojego ubrania lub nie kaszlał/kichał w Twoją stronę nie ma potrzeby wymiany ani częstszego prania ubrańGabriela Andujar Vazquez, lekarz chorób zakaźnych w Tufts Medical Center w Bostonie informuje, że nie trzeba prać ubrań po spacerze, wizycie w warzywniaku czy w sklepie. 

Powrót do domu i niewymieniane ubrań, w których przebywaliśmy w takiej sytuacji jest w 100% bezpieczne. 

Robert Amler, dziekan New York Medical College’s School of Health Sciences and Practice i były naczelny lekarz CDC dodaje, że warto zmienić ciuchy i wyprać je w minimum 56 stopniach Celsjusza po przebywaniu w zatłoczonym miejscu, w którym ktoś dotknął Twojego ubrania, a także przetrzeć tkaniny lakierowane czy skórę. Zaznacza jednak, że są to zalecenia zdroworozsądkowe, nie oparte na badaniach naukowych. 

Jak czytamy na stronie Gov.pl nie ma dowodów na to, żeby wirus utrzymywał się na powierzchniach miękkich. Głośna w ostatnich dniach teoria z dezynfekowaniem butów jest nieprawdziwa, a na zakażenie koronawirusem poprzez kontakt z odzieżą brakuje dowodów naukowych. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana ubrania po przyjściu do domu, a następnie pranie w minimum 60 stopniach, po wizycie w miejscu, w którym przebywało sporo osób, jest jak najbardziej pożądane. Oddzielnymi obostrzeniami objęte są osoby, które opiekują się chorymi na koronawirusa. 

Przy okazji przypominamy także o każdorazowej dezynfekcji telefonu czy karty płatniczej i wszystkich powierzchni twardych (plastikowych, stalowych) po powrocie do domu. Na nich wirus może utrzymywać się od kilku godzin do nawet 9 dni. Do skutecznego odkażenia wszystkich używanych przez nas przedmiotów należy używać środka dezynfekującego zawierającego, co najmniej 60% alkoholu.

Zobacz także, jak pielęgnować wymagające materiały >>

 
Informacje pobrane z: https://www.marketwatch.com/https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy