CHARAKTERYSTYKA

Satynowa krepa to tkanina z naturalnego lub sztucznego jedwabiu o splocie satynowym. Należy do tzw. materiałów z rewersem, dzięki czemu obie jej strony można traktować jak prawą. Szyjąc kreacje na wyjątkowe okazje, lepiej wykorzystać stronę błyszczącą, jeśli zależy nam na prostocie stroju – stronę matową. Nie istnieje wzorzysta satynowa krepa – mogą ją najwyżej zdobić nadruki. Tkanina ta, najczęściej z domieszką syntetyków, występuje za to w pięknych kolorach.


KROJENIE

Przed przystąpieniem do krojenia krepy należy zdecydować, która strona ma być prawa – matowa czy błyszcząca. Gdy kroimy z podwójnie złożonego materiału, prawa strona powinna być w środku, przy tkaninie rozłożonej pojedynczo prawa strona znajduje się na wierzchu. Ważne: jeśli prawą stroną ma być strona satynowa, należy kroić materiał w tym samym kierunku, aby uniknąć różnic w odcieniach poszczególnych części. Oznacza to, że dolne brzegi wszystkich części wykroju powinny być ułożone w tym samym kierunku. Jeśli stroną prawą ma być matowa strona materiału, można ją kroić „bez kierunku”, czyli dolne brzegi części wykroju mogą być skierowane w dół lub w górę. Przenoszenie linii szwów na materiał: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Linie szwów przenosi się wyłącznie na lewą stronę tkaniny. Jest to szczególnie ważne, gdy jako prawą stronę wykorzystuje się na zmianę stronę błyszczącą i matową. Lepiej nie kopiować linii na materiał, lecz skroić części z jednakowymi zapasami. Można je potem łatwo zszyć, szyjąc w jednakowej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek, styku i złożenia przenosi się na materiał fastrygą. Wkład: idealna jest półprzezroczysta i lekko rozciągająca się w dwóch kierunkach flizelina G785 (Freudenberg). Naprasowuje się ją na sucho, żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu. Flizelinę należy kroić zgodnie z kierunkiem nitki, tak jak części z materiału.

SZYCIE

Do szycia należy używać cienkich igieł grubości 60 lub 70 oraz zwykłych poliestrowych nici. Szyje się drobnym ściegiem dł. ok. 2 mm. Aby brzegi szwów nie były widoczne na prawej stronie materiału, należy je obrzucić owerlokiem. Brzegi zapasów można też obrzucić specjalnym ściegiem zygzakowym. Należy szyć na zmianę trzy ściegi w prawo i trzy ściegi w lewo. Dzięki takiemu wykończeniu brzegi szwów będą bardziej miękkie niż w przypadku, gdy obrzucimy je zwykłym ściegiem zygzakowym.

PRANIE

Krepę satynową z jedwabiu trzeba oddać do czyszczenia w pralni. Tkaninę z włókien syntetycznych można prać z użyciem delikatnych środków piorących, ręcznie lub w pralce ustawionej na program do tkanin delikatnych.

PRASOWANIE

Satynową krepę prasuje się tylko na sucho, żelazka na parę można używać tylko z pustym zbiorniczkiem na wodę. Krepa w zetknięciu z wodą marszczy się, na satynie mogą powstać zacieki. Strój z tego materiału najlepiej prasować tylko na lewej stronie. Jeśli zachodzi potrzeba prasowania także prawej strony, zawsze trzeba to robić przez ściereczkę, żelazkiem ustawionym na 1 lub 2 punkty.


NASZA RADA

Aby podczas prasowania na tkaninie nie powstały błyszczące miejsca, najlepiej prasować ją
przez organdynową lub batystową ściereczkę. Przezroczysty materiał pozwoli uniknąć przypadkowych zagnieceń podczas prasowania.