Lamówka: co to takiego?

Lamówka jest prostokątnym kawałkiem materiału, którego używa się do ładnego i estetycznego wykańczania brzegów ubrań. Od paska odróżnia ją elastyczność uzyskiwana dzięki odpowiedniemu cięciu tkaniny.

Lamówka: rodzaje i materiały

Wszystkie lamówki dostępne na rynku podzielić możemy na kilka sposobów, w zależności od tego, którą cechę weźmiemy pod uwagę: metodę wytworzenia, zaprasowanie bądź jego brak, czy wreszcie rodzaj materiału, z jakiego została wykonana.

Jakie są rodzaje lamówek ze względu na sposób wytworzenia?

Lamówki podzielić możemy na produkowane fabrycznie i wytwarzane ręcznie. Które są lepsze? Wszystko zależy od tego, co chcemy z ich pomocą osiągnąć. Jeśli jesteśmy w stanie dopasować do swoich potrzeb fragment materiału do wykończenia brzegu tkaniny, szybciej i łatwiej będzie wykorzystać lamówkę gotową. Kiedy jednak idealne dopasowanie pod względem koloru, struktury oraz gramatury materiału jest istotne – lepsza będzie lamówka wykonana własnoręcznie.

Lamówka zaprasowana i niezaprasowana

Gotowa lamówka, którą kupujemy w sklepie z akcesoriami krawieckimi to długi pasek materiału, zaprasowany zawsze w ten sam sposób. Dłuższe boki prostokąta są zagięte w kierunku lewej strony materiału tak, żeby spotkać się blisko dłuższej osi środkowej paska. W ten sposób po jednej stronie lamówki mamy piękny pasek materiału, a po drugiej zagięte do środka brzegi, pod którymi widoczny jest niewielki fragment spodniej strony tkaniny.

Różne rodzaje materiału na lamówki

Zasadniczo lamówkę wykonać można z każdego rodzaju materiału, poza najbardziej popularnymi - bawełnianymi i atłasowymi - w sprzedaży dostępne są lamówki skóropodobne, tzw. lama czyli przetykane metalem, złociste, srebrne, wielokolorowe czy brokatowe. 

Lamówka atłasowa - gładka, lekko połyskliwa i przyjemna w dotyku dostępna jest w sprzedaży w wielu szerokościach - od 8 do nawet 50 mm. Szerokość lamówki zależy od konkretnego zastosowania. Najwęższe lamówki nazywa się wypustkami i ich zadaniem jest podkreślenie fasonu bluzek czy innych ubrań. Przy szyciu bielizny oraz sukien wieczorowych i ślubnych stosuje się lamówki o maksymalnej szerokości 12 mm. Lamówka szeroka z kolei używana jest przy szyciu firan czy też obrusów. Atłasowe lamówki występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego zwykle nie ma problemu z dopasowaniem ich do konkretnego projektu.

Lamówka bawełniana innym materiałem stosowanym do produkcji lamówek jest bawełna. Jej zaletą jest duża odporność na zniszczenie i trwałość. Lamówki bawełniane są dostępne w postaci zaprasowanej oraz niezaprasowanej. Podobnie jak w przypadku lamówek atłasowych, również i tu występuje duży wybór szerokości i wiele dostępnych barw. Lamówki bawełniane można za pomocą żelazka formować w łuki, co da ładny efekt np. przy wykończeniu spódnicy z koła

Lamówka dzianinowa - ten rodzaj lamówki jest również bardzo szeroko stosowany. Lamówka elastyczna, wykonana z dzianiny jest mocno rozciągliwa, i podobnie jak atłasowa i bawełniana występuje w wielu barwach i szerokościach. Wykorzystuje się ją do wykańczania dzianin. 

Lamówka: do czego się przydaje?

Niezależnie od materiału, z którego została wykonana, szerokości oraz stopnia rozciągliwości, lamówki mają jedno zadanie – zakończenie brzegów tkaniny. Zarówno tych prostych, jak i ciętych po łuku czy innego rodzaju krzywiźnie. O przeznaczeniu lamówki zwykle decyduje jej rodzaj.

Lamówki atłasowe sprawdzają się najlepiej do wykańczania delikatnych i cienkich tkanin. Bawełniane z kolei stosuje się w ubrankach dziecięcych, a także różnego rodzaju pokrowcach, pościeli oraz torbach. Lamówki dzianinowe używa się przy wykańczaniu dzianin – dresowych spódnic, bluz czy na przykład kieszeni spodni. Wykańczanie dzianin to również rola lamówek skóropodobnych, które doskonale nadają się do ozdoby swetrów czy marynarek.

Jak zrobić własną lamówkę?

Wykonanie własnej lamówki nie jest trudne, pod warunkiem, że wiemy, jak to zrobić. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiednich fragmentów materiału, czyli odciętych pod kątem 45 stopni, a następnie odpowiednie ich zeszycie i zaprasowanie. Idealna lamówka do obszywania ubrań uszytych z danego materiału powstaje w kilku krokach:

1. Najpierw specjalną, prostokątną linijką krawiecką, która pozwala na dokładne wyznaczenie odpowiedniego kąta, odmierzamy i odcinamy paski materiału o pożądanej szerokości.

2. Następnie łączymy je ze sobą, ponieważ na ogół odcięte fragmenty są zbyt krótkie, żeby wystarczyły do obszycia ubrania. Pamiętajmy, żeby wszystkie paski zszyć pod kątem 45 stopni, tak, żeby zachować rozciągliwość tkaniny. Najlepszym sposobem jest ułożenie dwóch pasków, jednego na lewej stronie, a drugiego na prawej, pod kątem 90 stopni tak, żeby ich końcówki nachodziły na siebie. Łączymy je ściegiem po przekątnej, a nadmiar odcinamy.

3. Teraz kolej na rozprasowanie szwów łączeń oraz zaprasowanie lamówki. Tę ostatnią czynność ułatwi nam specjalny przyrząd, czyli zwijacz do lamówek. To metalowy, niewielki przedmiot o kształcie zbliżonym do ostrosłupa, ale ze ściętym wierzchołkiem. Lamówkę wkłada się do niego po stronie szerszej, a wyciąga po stronie węższej, gdzie się ją zaprasowuje. Oczywiście można to zrobić również bez zwijacza, lecz wtedy poświęcimy dużo więcej czasu. 

4. Po zaprasowaniu wystarczy równo obciąć końce zaprasowanej lamówki i gotowe!

Jak wszyć lamówkę?

Wszystkie cenne informacje na temat wszywania lamówki znajdziesz w naszym artykule z instrukcją krok po kroku >>