Wśród drzew i krzewów dobrze się odpoczywa, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanych akcesoriów jest nie do przecenienia. Proponujemy uszyć hamak i poduszki na ławkę lub krzesła ogrodowe.

Hamak

Wymiary: 180 x 80 cm (rysunek w załączeniu)

Potrzebne materiały:
na wierzchnią warstwę 2 m wzorzystej tkaniny bawełnianej szer. 150 cm, na spodnią warstwę 2 m jednokolorowej tkaniny bawełnianej szer. 150 cm, koronkowa taśma dł. 3,50 m, dwia listwy (22 x 22 mm) dł. 85 cm każda, lina o średnicy ok. 7 mm, dł. 15 m, papier do kopiowania, wiertarka z wiertłem do drewna o średnicy 0,75 cm.

Wykonanie:
tkaniny wyprać (lub zdekatyzować), wyprasować i dopiero kroić. Z obu tkanin skroić prostokąty o wymiarach 85 x 198 cm (wymiary zawierają zapasy – zaznaczone na rysunku kolorem ciemnozarym). Powiększyć rysunek, skopiować na papier i wyciąć. Części z materiału ułożyć na sobie prawą stroną na prawej i spiąć; brzegi  leżą razem. Rysunek ułożyć w rogach części z materiału (zapasy na szwy zostały zaznaczone). Za pomocą papieru do kopiowania przerysować wszystkie linie. Przeszyć zaokrąglenia, zostawiając otwór na wciągnięcie liny. Następnie zszyć części wzdłuż dłuższych brzegów szwem szer. 2,5 cm, krótsze brzegi wciąż pozostają otwarte.
Zaokrąglenia wyciąć z zapasem na szew szer. 1 cm. Zapasy naciąć. Wywinąć materiał hamaka. Uformować szwy, wyprasować. Dłuższe boki ostębnować w odległości 3 cm od brzegu materiału (tak powstanie tunelik na linę).
Koronkową taśmę podzielić na dwie równe części, cięte brzegi podwinąć dwukrotnie na szer. 1 cm, a następnie przeszyć. Taśmę przyfastrygować od spodu wzdłuż dłuższych boków hamaka i przyszyć.
Krótsze boki hamaka zawinąć najpierw na szer. 1 cm, następnie na szer. 7 cm na jednokolorową stronę i przyszyć – w ten sposób powstaną tuneliki listwy.Wywiercić w listwach na wylot dziurki w odległości 3 cm i 6 cm od obu końców. Wsunąć listwy do tunelików. Odciąć dwa kawałki liny dł.  2 m kazdy. Przeciągnąć przez tuneliki w dłuższych bokach (najlepiej użyć do tego dużej agrafki lub pętli wykonanej z drutu), końce liny przeciągnąć przez zewnętrzne dziurki w listwach i zawiązać na supły (patrz zdjęcie modelu). Odciąć dwa kawałki liny dł. 5,50 m, ich końce przełożyć przez wewnętrzne dziurki w listwach i zawiązać na supły. Zawiesić hamak.

Poduszki

Wymiary: 40 x 40 cm, schemat w załączeniu

Potrzebne materiały:
na komplet (poduszka na ławkę i poduszka na oparcie) potrzeba: na przody poduszek i paski 0,5 m haftowanej lub wzorzystej tkaniny bawełnianej szer. 150 cm, na tyły poduszek 0,5 m jednokolorowej tkaniny bawełnianej szer. 150 cm, włóknisty wkład dł. 0,50 m, taśma z rzepem dł. 1 m.

Wykonanie:
Poduszka na siedzisko
Tkaniny wyprać (lub zdekatyzować), wyprasować i dopiero kroić. Z obu materiałów i z włóknistego wkładu wyciąć po jednej części o wymiarach 42 x 42 cm (podane wymiary zawierają zapasy na szwy). Części z materiału ułożyć na sobie prawą stroną na prawej, części skrojone z wkładu ułożyć na wierzchu. Zszyć wszystkie warstwy szwem szer. 1 cm, zostawiając otwór na wywinięcie poduszki. Wywinąć poduszkę na prawą stronę, otwór zaszyć ręcznie gęstym ściegiem.

Poduszka na oparcie
Skroić tak jak poduszkę na ławkę. Na jednokolorowym materiale naszyć trzy paski taśmy z rzepem (patrz załączony schemat). Na paski skroić z wzorzystego materiału trzy prostokąty o wymiarach 20 x 18 cm (wymiary zawierają już zapasy; nie należy kroić ze skosu!). Prostokąty złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do prawej, otwarte długie brzegi zszyć szwem szer. 1 cm. Paski wywinąć i wyprasować. Zszyć poduszke zgodnie z opisem wykonania poduszki na siedzisko, ujmując na górnym brzegu przygotowane paski (patrz rysunek; odstęp pomiedzy paskami wynisi 8 cm). Wywinąć poduszkę. brzegi materiału na wolnych końcach pasków zawinąć do wewnątrz i przeszyć. Naszyć na każdym kawałek taśmy z rzepem (patrz schemat).