Nakrycie stołu

Obrusy

Potrzebne materiały: 
na spodni obrus bawełniana tkanina w kolorze niebieskim szer. 150 cm, na wierzchni obrus bawełniana tkanina w biało-niebieską kratkę szer. 150 cm.

Zużycie materiału na spodni obrus: dł. stołu + 80 cm razy szer. materiału. Zużycie materiału na wierzchni obrus: wymiary spodniego obrusa minus 20 cm na wszystkich brzegach.

Wykonanie: 
obie tkaniny wyprać (lub przynajmniej zdekatyzować), wyprasować i dopiero wtedy skroić. Wszystkie brzegi zawinąć na lewą stronę najpierw na szer. 1 cm, a następnie na szer. 2,5 cm. Sfastrygować i ostębnować wzdłuż brzegów.

Obciążnik obrusa

Potrzebne materiały: 
na każdy bukiecik: tasiemka w biało-niebieską kratkę szer. ok. 2 cm, niebieska wstążka z rypsu lub tafty szer. ok. 4 cm, dwa małe bukieciki kwiatów (mogą być sztuczne, wtedy obciążniki będą trwalsze), dwa okrągłe kamyki o średnicy ok. 5 cm, srebrzysty drucik o średnicy 1 mm.

Wykonanie: 
odciąć kawałek niebieskiej wstążki (długość = szerokość stołu plus 50 cm). Drut owinąć na krzyż wokół kamyków, końce drutu zahaczyć o końce wstążki. Taśmę w kratkę zawiązać wokół bukiecików na kokardkę. Bukieciki umocować na końcach wstążki. Obciążnik przełożyć przez nakryty stół.

Koszyczek na pieczywo
Wymiary: 38 x 38 cm.

Potrzebne materiały: 
kawałek niebieskiej tkaniny bawełnianej o wymiarach 40 x 40 cm, kawałek tkaniny bawełnianej w kratkę o wymiarach 40 x 40 cm (w podanych wymiarach uwzględniono już zapasy na szwy), kawałek flizeliny H250 o wymiarach 40 x 40 cm, włóknisty wkład 280 o wymiarach 40 x 40 cm, kolorystycznie dopasowane nici do szycia.

Wykonanie: 
skroić z flizeliny: jeden kwadrat o boku 24 cm i cztery paski o wymiarach 24 x 6,5 cm. Na jednym z kwadratów z materiału naprasować kwadrat z flizeliny (patrz schemat w załączeniu). W odległości 0,5 cm (=fałdki) naprasować cztery paski flizeliny. Oba kwadraty z materiału ułożyć na sobie, flizelina leży na wierzchu. Kwadrat z włóknistego wkładu przyfastrygować na kwadratach z materiału. Wszystkie części zszyć szwem szer. 1 cm (włóknisty wkład leży na górze), zostawiając otwarty odcinek jednego szwu. Wywinąć, otwarty odcinek szwu zaszyć ręcznie. Uformować rogi. Wyprasować i ostębnować tuż przy brzegach. Na każdym rogu wydziergać dwie dziurki na guziki dł. 1 cm (umiejscowienie – patrz schemat).

Na tasiemki skroić z materiału w kratkę cztery paski o wymiarach 30 x 2,4 cm. Paski złożyć wzdłuż na pół. Dłuższe brzegi zawinąć na szer. 5 mm do środka, wyprasować i ostębnować tuż przy brzegach. Tasiemki wyciągnąć przez dziurki na rogach koszyczkach z materiału. Końce zabezpieczyć, zawiązując supełki. Tasiemki zawiązać na węzeł, dzięki czemu ścianki koszyczka nie będą się podnosiły.