Przez ostatni tydzień w Internecie pojawiła się ogromna liczba artykułów na temat maseczek ochronnych. Niestety część z nich podaje błędne informacje, co może wprowadzać niepotrzebny chaos i podejmowanie zbędnych działań. 

Jakie informacje na temat skuteczności, potrzeby noszenia maseczek i materiałów, z których powinny być uszyte są w takim razie prawdziwe? 

Jedynym wiarygodnym i rzetelnym źródłem informacji jest strona rządowa Gov.pl, która w dziale Ministerstwa Zdrowia udostępniła cały pakiet informacyjny na temat odpowiedzialnego zachowania podczas kwarantanny oraz środków ostrożności, jakie należy podjąć w tym czasie. Poza tym prawdziwe informacje znajdziecie także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz World Healthy Organisation. Cześć artykułów powołuje się również na wypowiedzi lekarzy, jeśli są one opatrzone imieniem i nazwiskiem lekarza, możecie być spokojni. 

Maseczka ochronna - kiedy należy jej używać? 

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych zasad dotyczących, tego kiedy powinniśmy zakładać maseczkę ochronną. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie:

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Zakładajmy maseczki, kiedy jesteśmy chorzy, aby nie zarazić innych lub kiedy opiekujemy się osobą chorą. Jeśli pomimo to chcemy zakładać maseczkę w celu ograniczenia ryzykownych zachowań jak np. dotykanie twarzy, ślinienie palców itd. w obecnej sytuacji kompletnego braku maseczek (również u służby zdrowia) najlepiej uszyć ją samemu. 

Maseczka ochronna - jak ją uszyć i z czego powinna być wykonana? 

Na dzień dzisiejszy bardzo ciężko jest kupić maseczkę w aptece czy hurtowni. Większość z nich została całkowicie wykupiona, a te które zostały są bardzo często w niewyobrażalnie wysokich cenach. Jeśli potrzebujecie maseczki Jan Leśniak przygotował bardzo klarowny tutorial szycia maseczki ochronnej. Oprócz nagrania wideo z instrukcją szycia krok po kroku, znajdziecie także e - formę maseczki oraz jej wkładu w trzech rozmiarach: męskim, damskim i dziecięcym. Pamiętajcie, że jeśli będziecie nosić maseczkę, to nie należy jej dotykać (wkładacie i zdejmujecie za pomocą troczków), a czas jej używania to maksymalnie 2 godziny. Poza tym niezbędne jest pranie maseczki każdego dnia w minimum 60 stopniach i wymienianie wkładu z włókniny. Zobacz tutorial >>

A z czego najlepiej uszyć maseczkę? Jak informował na antenie radia TOK FM dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie:

Jeżeli chcemy stworzyć maskę tzw. „samoróbkę” powinniśmy użyć dwóch warstw włókniny, jakiegoś materiału tekstylnego, który będzie od strony twarzy i od strony zewnętrznej. W środek między te dwie warstwy trzeba wbudować coś, co będzie filtracją, poliester, np. stara pończocha mogłaby stanowić warstwę filtrującą, ale ona musi być z wewnątrz i z zewnątrz zabudowana.

Szycie maseczek dla służby zdrowia 

Kolejne szpitale informują o tym, że zostały bez żadnych zapasów środków ochrony, a co za tym idzie odwoływane są m.in. zaplanowane operacje. Jak mówił wspomniany wcześniej dr Paweł Grzesiowki w programie Światopogląd w radiu TOK FM, owe braki są w tym momencie najpoważniejszym problemem w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Jeśli personel medyczny nie będzie zabezpieczony, to pewnie nie odmówi opieki nad pacjentem, ale się zarazi. Wiec jeśli stracimy personel, bo pójdzie na zwolnienie, to za chwilę zostaniemy w pustych szpitalach, więc musimy ten sprzęt dostać.

Do pomocy szpitalom i przychodniom włączyły się krawcowe, które założyły bardzo prężnie działającą grupę na Facebook'u "Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia". Jeśli macie czas, zachęcamy do zgłaszania się i szycia maseczek. Jak informuje wpis na grupie - osoby prywatne w domach to największa szwalnia w tym kraju, ponad 700 osób! Działają także grupy lokalne, ich spis z linkami znajdziecie tutaj >>