Tkaniny i dodatki
Prezentowane maski zostały uszyte z drukowanej bawełny imitującej wzór futra lamparta. Można użyć też innych tkanin bawełnianych, różnych rodzajów dżerseju albo polaru.

Zużycie materiału:
bawełna szer. 140 cm, dł. 0,20 m; flizelinowy wkład dwustronnie klejący, ok. 0,35 m x 0,20 m (np. HH650); wkład do haftowania flizofix, resztka filcu na oczy i uszy; gumka szer. 1,5 cm, dł. 0,40 m.

Wykrój

Przed skrojeniem
Ściągnąć załącznik i wydrukować szablon, oczy i uszy skopiować oddzielnie. Wyciąć wszystkie części.

Skroić
Skroić motyw maski 2 razy z bawełny i 1 raz z włókninowego wkładu, dodając po 7 mm zapasów na szwy. Skroić pasek materiału dł. 60 cm i szer. 4,5 cm na taśmę do umocowania maski. Na jedną stronę filcu naprasować wkład do haftowania i układając szablony symetrycznie, skroić bez zapasów
2 razy uszy i 2 razy oczy.

Szycie
Z oczu i uszu oderwać papierową warstwę wkładu, części ułożyć zgodnie z szablonem na jednej części maski, naprasować i przyszyć, dbając o to, by dobrać nici w pasującym kolorze, wówczas szwy nie będą zbyt widoczne.
Pasek materiału na taśmę złożyć wzdłuż prawą stroną do środka. Zszyć długie brzegi (szer. szwu 5 mm) i za pomocą agrafki wywinąć taśmę na prawą stronę.
W bawełniany tunel wciągnąć gumkę i przypiąć ją na końcach (w ten sposób tunel zmarszczy się samoistnie). Końce taśmy z gumką przypiąć na jednej części maski poniżej miejc zaznaczonych na szablonie poprzecznymi kreskami. Przymierzyć maskę i dopasować długość gumki. Końce taśmy przyfastrygować.
Części maski spiąć prawą stroną do prawej.
Zszyć części maski wzdłuż zewnętrznych brzegów na szer. 7 mm. Pozostawić na górze na środku pomiędzy zaznaczonymi na szablonie poprzecznymi kreskami otwarty szew na wywinięcie maski na prawą stronę. Miejsca na końcach taśmy przeszyć kilkakrotnie do przodu i do tyłu.
Przyciąć zapasy szwów, na szpiczastych rogach obciąć zapasy ukośnie.
Wywinąć maskę na prawą stronę, zszyć ręcznie otwór w szwie.
Zaprasować maskę, dzięki czemu jej warstwy zostaną sklejone dwustronnie klejącym wkładem.

Załączone zdjęcia ilustrują poszczególne etapy pracy.

Załączniki:
maska do snu schemat.pdf