Maska do spania

rok temu

Sen powinien przynieść ukojenie, więc by nic go nie zakłócało, trzeba się "odgrodzić" od świata zewnętrznego, głównie od światła, które przenika przez zamknięte powieki. Jest na to prosty sposób.


Tkaniny i dodatki
Prezentowane maski zostały uszyte z drukowanej bawełny imitującej wzór futra lamparta. Można użyć też innych tkanin bawełnianych, różnych rodzajów dżerseju albo polaru.

Zużycie materiału:
bawełna szer. 140 cm, dł. 0,20 m; flizelinowy wkład dwustronnie klejący, ok. 0,35 m x 0,20 m (np. HH650); wkład do haftowania flizofix, resztka filcu na oczy i uszy; gumka szer. 1,5 cm, dł. 0,40 m.

Wykrój

Przed skrojeniem
Ściągnąć załącznik i wydrukować szablon, oczy i uszy skopiować oddzielnie. Wyciąć wszystkie części.

Skroić
Skroić motyw maski 2 razy z bawełny i 1 raz z włókninowego wkładu, dodając po 7 mm zapasów na szwy. Skroić pasek materiału dł. 60 cm i szer. 4,5 cm na taśmę do umocowania maski. Na jedną stronę filcu naprasować wkład do haftowania i układając szablony symetrycznie, skroić bez zapasów
2 razy uszy i 2 razy oczy.

Szycie
Z oczu i uszu oderwać papierową warstwę wkładu, części ułożyć zgodnie z szablonem na jednej części maski, naprasować i przyszyć, dbając o to, by dobrać nici w pasującym kolorze, wówczas szwy nie będą zbyt widoczne.
Pasek materiału na taśmę złożyć wzdłuż prawą stroną do środka. Zszyć długie brzegi (szer. szwu 5 mm) i za pomocą agrafki wywinąć taśmę na prawą stronę.
W bawełniany tunel wciągnąć gumkę i przypiąć ją na końcach (w ten sposób tunel zmarszczy się samoistnie). Końce taśmy z gumką przypiąć na jednej części maski poniżej miejc zaznaczonych na szablonie poprzecznymi kreskami. Przymierzyć maskę i dopasować długość gumki. Końce taśmy przyfastrygować.
Części maski spiąć prawą stroną do prawej.
Zszyć części maski wzdłuż zewnętrznych brzegów na szer. 7 mm. Pozostawić na górze na środku pomiędzy zaznaczonymi na szablonie poprzecznymi kreskami otwarty szew na wywinięcie maski na prawą stronę. Miejsca na końcach taśmy przeszyć kilkakrotnie do przodu i do tyłu.
Przyciąć zapasy szwów, na szpiczastych rogach obciąć zapasy ukośnie.
Wywinąć maskę na prawą stronę, zszyć ręcznie otwór w szwie.
Zaprasować maskę, dzięki czemu jej warstwy zostaną sklejone dwustronnie klejącym wkładem.

Załączone zdjęcia ilustrują poszczególne etapy pracy.

Załączniki:
maska do snu schemat.pdf

Komentarze
0

 

Stylizacja tygodniaOstatnio na forum


Odbierz prezent

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy wykrój!