Wykroje sukienek są świetną bazą do tworzenia przeróbek, własnych wersji oraz modyfikowania ich elementów, ponieważ większość z nich to nieskomplikowane modele, z którymi poradzą sobie także osoby początkujące. Specjalnie dla Was, Ewa Woj wraz z zespołem ultraMaszyny, stworzyła przepiękną metamorfozę sukienki nr 11 z Wydania specjalnego 2/2019 "Burda Sukienki".  Korzystając kreatywnie z wykroju i wprowadzając własne modyfikacje, nadała jej nowy, indywidualny charakter, o którym decydują m.in. podwójne ramiączka, wolanty i pogłębiony dekolt na tyle.

Zobacz, jak w 5 krokach uzyskać romantyczną, subtelną i zwiewną sukienkę na letnie przyjęcia. 

Co zmienić w oryginalnym wykroju? 

1. Usuń oryginalne, dość szerokie ramiączka i wykrój po dwa ramiączka z prostych pasków - ich szerokość na gotowo to 1 cm. Dzięki temu sukienka zyska większej lekkości. 

2. Do zewnętrznych ramiączek doszyj wolanty, które są absolutnym hitem tego sezonu - możesz zdecydować samodzielnie, jakiej mają być szerokości i długości. 

3. Pogłęb podkrój dekoltu na plecach. Pamiętaj, że po pogłębieniu podkroju należy wydłużyć ramiączka. 

4. Wydłuż pasek w taki sposób, żeby można było przenieść wiązanie na tył i zawiązywać kokardę. 

5. Przemodeluj formę klina przodu: w tym celu na prawym klinie odetnij za linią środka przodu jego lewą część. Następnie podziel ją liniami prostopadłymi do linii środka przodu na 11 równych części. Po zrobieniu podziału natnij papier wzdłuż narysowanych linii, zaczynając od zewnętrznej krawędzi (uwaga: nie rozcinaj tych fragmentów do końca – mają się trzymać ze sobą tuż przy linii środka). Pocięte elementy rozsuń tak, aby utworzyły łuk (im bardziej je rozsuniesz, tym większą objętość będą miały wolanty - w projekcie ultraMaszyny elementy zostały rozsunięte o 10 cm). Trzy pierwsze od góry fragmenty zostały odrzucone, dzięki czemu wolant jest krótszy od spódnicy. Po rozsunięciu naklej elementy na papier, aby je ustabilizować. Następnie połącz je z pozostałą częścią klina przodu i na zewnętrznej krawędzi narysuj ładny łuk. Ten kształt przenieś też na lewy klin przodu. GOTOWE! Jesteśmy zachwycone efektem. 

Za pomocą tych kilku kroków stworzysz zupełnie inną sukienkę. Czekamy na Wasze metamorfozy! Opublikuj swoją propozycję letniej sukienki w zakładce Stylizacje lub w komentarzu pod artykułem i napisz, jakich zmian dokonałaś w oryginalnym wykroju. Z Waszych pomysłów stworzymy inspirujący artykuł dla wszystkich, którzy uwielbiają szyć!

Model nr 11 znajdziesz w Wydaniu specjalnym 2/2019 "Burda Sukienki"! Letnich sukienek szukaj także w naszym sklepie internetowym oraz w magazynach Burda Style i "Kocham Szycie"