Wpis znajduje się na blogu bezdomna-szafa.pl
1. Zaczynamy od przerysowania rękawa z wykroju do dedykowanej bluzki. Zaznaczamy linię osnowy* oraz punkt wszycia główki rękawa w miejsce szwu na ramieniu.
Osnowa - włókno biegnące na tkaninie wzdłuż brzegu fabrycznego.
2. Dzielimy rękaw na części w taki sposób jak pokazuję na poniższym zdjęciu. Środkowa linia jest tą, która nam wyznacza kierunek osnowy.
3. Jeżeli chcemy uzyskać taki rodzaj bufki, czyli klasycznie umarszczona główka rękawa, a przy mankiecie gładko, rozcinamy szablon wzdłuż narysowanych linii, zostawiając maleńkie odcinki nierozcięte, aby można było utworzyć wachlarz. Rozsuwamy równomiernie.
Zasada jest taka - im więcej rozsuniemy, tym więcej będziemy mieć tkaniny do umarszczenia.
Najlepiej taki szablon ułożyć na kartce papieru i bezpośrednio na nią nakleić, a następnie wyciąć przemodelowany rękawek tak, jak wskazuje na to różowa linia.
Różowa linia przerywana wskazuje nam jak biegnie osnowa i to warto sobie zaznaczyć, żeby później wiedzieć jak ułożyć na tkaninie.
Fioletowa, falowana linia pokazuje odcinek, który trzeba będzie zmarszczyć tyle, aż długość będzie równa odcinkowi główki rękawa przed rozsunięciem. Miejsca - które będzie docelowo pod pachą - nie marszczymy.
4. Analogicznie postępujemy, jeżeli chcemy główkę wszytą na gładko, a marszczenie przy mankiecie. Rozcinamy od dołu, zostawiając nierozcięte kawałki przy główce rękawa. Rozsuwamy do pożądanej szerokości, naklejamy na kartkę i wycinamy nowy rękaw.
Marszczymy u dołu tyle, aż uzyskamy długość, którą mieliśmy przed rozcięciem. Możemy marszczyć tylko tę rozkloszowaną cześć, ale możemy również całość tak, jak wskazuje falowana linia.
5. Jeżeli chcemy mieć marszczoną zarówno główkę jak i przy mankiecie, rozcinamy do końca, rozsuwamy w linii prostej do pożądanej szerokości i dopiero wtedy naklejamy na kartkę, po czym wycinamy już jako nową całość.
6. W podobny sposób, jak w punkcie 4, możemy uzyskać efekt motylkowego rękawka. W takim przypadku, należy rozsunąć poszczególne części do szerokości jaka nam odpowiada, nakleić i wyciąć. Wszywając główkę nie marszczymy, a dołu nie wszywamy w mankiet, tylko zostawiamy luzem.
7. Można sobie jeszcze zrobić bardziej sterczącą bufkę, taką bardziej pionową. Mam nadzieję, że mój rysunek, który właśnie tę bufkę przedstawia jest dla Was czytelny :D
Aby uzyskać taki efekt, należy dorysować główkę w taki sposób jak widać na rysunku i tę część jedynie zmarszczyć do uzyskania pierwotnej długości odcinka. Im wyżej dorysujemy, tym bufka będzie wyżej sterczeć. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku :)