Stempelki do nadruku

Materiały na jeden stempelek:
guma do stempelków, co najmniej tak duża jak sam motyw, blok akrylowy o grubości ok. 1 cm, 4 x 6 cm na małe motywy i 6 x 10 cm na większe motywy, nożyczki lub nóż introligatorski, kalka techniczna, miękki ołówek, dwustronna taśma klejąca.
Farba do drukowania:
tekstylna poduszka do stempelków lub dowolna farba do malowania na tekstyliach i gąbka.  

Wykonanie:  
skopiować odpowiedni motyw, przenieść na gumę do stempelków i wyciąć. Motyw przykleić taśmą klejącą do akrylowego bloku.
Wskazówka: mniejsze motywy można przykleić z obu stron bloku: jeden z góry, drugi od dołu.  
Na motyw kwiatów z gumy na stempelki o grubości ok. 3 mm wyciąć najpierw koło jako podstawę wzoru (na rysunku zaznaczone jasnoszarym kolorem). Następnie wyciąć trójkątne płatki (kolor ciemnoszary) i przykleić je do formy podstawowej. Formę przykleić z wierzchu do akrylowego bloku.

Zadrukowywanie materiału:
wcześniej wyprać materiał (bez płynu zmiękczającego). Wsunąć pod materiał gruby karton lub plik gazet. Stempelek przycisnąć do poduszki z farbą i wydrukować motyw w odpowiednim miejscu na materiale. Najlepiej wykonać wcześniej próbę na resztce materiału. Jeśli używamy farb do tekstyliów, to należy nanieść je gąbką na gumę stempelka. Na koniec wyprasować gotowe motywy z lewej strony materiału (patrz instrukcja producenta).

Technika farbowania:
przed zadrukowaniem zamoczyć białe sukienki od brzegu podłożenia na ok. 2/3 ich całkowitej długości w rozcieńczonej farbie tekstylnej. Żeby otrzymać odcień starego różu domieszaliśmy trochę brązowej farby i rozcieńczyliśmy całość dużą ilością wody. Zależnie od gustu można wcześniej obwiązać materiał gumkami lub sznurkiem, żeby osiągnąć efekt batikowania. Zaczekać aż materiał dobrze wyschnie, zanim zadrukujemy go stempelkiem w kwiaty.
 

Załączniki:
schemat_stemple.pdf