Jesteście ciekawi, jak powstają nasze wykroje? Z okazji jubileuszu Burda Style przygotowaliśmy dla Was krótką zajawkę tego, jak tworzą się modele Burdy, od pierwszego szkicu do gotowego wykroju! 

1. MOODBOARD, CZYLI INSPIRACJE 

Kolory, wzory, struktury: jakie trendy będą królowały w nowym sezonie? Przy tworzeniu kolekcji Burdy, inspiracją są nowości z pokazów mody, ale też ciekawe zdjęcia, wnętrza, nowości z targów i oryginalne struktury. Gdy z tego wszystkiego skrystalizuje się temat, powstaje Moodboard, czyli tablica zbierająca i wizualizująca te wszystkie inspiracje, której zadaniem jest ułatwienie pracy projektantom

Inspiracje modowe, materiały i wzory tworzą razem temat, który staje się motywem przewodnim kolekcji.

2. SZKIC

Po ustaleniu motywów przewodnich pracę zaczynają projektanci, tworząc szkice modeli do poszczególnych kolekcji. Często też, już na tym etapie, prezentują swoje wyobrażenie o materiałach, z których należy je uszyć.

Na rysunku powyżej pokolorowany szkic kombinezonu, który uszyjecie z magazynem Burda Style 6/2020 jest bazą do stworzenia wykroju

3. OMÓWIENIE WYKROJU 

Na podstawie rysunków i wybranych do nich materiałów oraz dodatków (np. guzików, sprzączek) konstruktorka, redaktorka opisów szycia i projektantka omawiają konstrukcję części wykroju oraz sposób i etapy szycia modelu. 

4. KONSTRUKCJA WYKROJU/CZĘŚĆI WYKROJU NA PROTOTYP 

Konstruktor i technik kroju przekładają projekty cyfrowo za pomocą programu komputerowego na odpowiednie części wykroju, na podstawie których będzie można skroić i uszyć model.

5. KROJENIE I SZYCIE PROTOTYPU

Tak przygotowane części wykroju kroi się z materiału (tego samego, z którego jest prezentowany potem w Burdzie model), a następnie zszywa się je do przymiarki.

6. PRZYMIARKA NA MODELCE

Projektant i konstruktor oceniają uszyty model. Sprawdzają, czy wybrany materiał, linia kroju i wygląd odpowiadają założeniom projektanta, a także czy krój zapewnia wygodą (głębokość podkrojów, obwód, długość).

7. KOREKTA WYKROJU I WYKOŃCZENIE MODELU 

Po przymiarce w pracowni nanosi się na wykrój odpowiednie poprawki. Potem wystarczy wykończyć modele i można już wysłać wszystkie kolekcje do redakcji. 

8. INSTRUKCJE I RYSUNKI 

Aby można było uszyć każdy model, trzeba jeszcze dokładnie opisać, jak to zrobić. Powstają więc szczegółowe opisy szycia, rysunki techniczne, a także, do wybranych modeli, ilustracje szycia krok po kroku.

9. STOPNIOWANIE WYKROJU 

Każdy model Burdy ma wykrój w kilku rozmiarach. Dlatego prototypowy wykrój trzeba odpowiednio pomniejszyć i powiększyć, aby potem jako wykrój wielorozmiarowy umieścić go na arkuszu (lub też oddać w wasze ręce jako e-wykrój czy pojedynczy wykrój papierowy). 

Wielorozmiarowe wykroje wszystkich modeli są precyzyjnie nakładane jeden na drugi tak, aby zmieściły się na arkuszu wykrojów. 

Jak widzicie, wykroje przechodzą długą, czasochłonną i skomplikowaną drogę wymagającą zaangażowania wielu osób, aby finalnie mogły się znaleźć w naszych magazynach oraz w sklepie online w formie e - wykrojów. Kolejne ciekawostki związane z pracą nad powstawaniem modeli już wkrótce!