#zostańwdomu i zrób przepiękny ogród w słoiku 

Nie każdy z nas posiada ogródek, dlatego żeby ożywić swoje mieszkanie i wprowadzić do niego trochę zieleni mamy dla Was stylową alternatywę. Ogród w słoiku przepięknie ożywi Wasze wnętrze, a co więcej będzie z Wami cały rok. Jeśli nie macie żadnych roślin, wiele sklepów ogrodniczych i kwiaciarni proponuje dostawę, dlatego możecie je bez problemu zamówić online. 

Ogródek w słoiku - instrukcja krok po kroku 

Do takiego eksponowania roślin nadają się gatunki, które lubią wilgoć, np. paprocie, bluszcz, mech, barwinek, a nawet drzewa, np. sadzonki dębu. Aby rośliny nie gniły, do podłoża, w którym je umieścimy, dodajemy warstwę węgla drzewnego – będzie pomocny w filtrowaniu wody. Zamknięte w szkle rośliny tworzą swój ekosystem, dzięki czemu nie trzeba ich często podlewać. Ogródek spryskujemy wodą raz na dwa tygodnie.

Jak przygotować podłoże?

Przez tutkę z kawałka brystolu wsyp do słoja warstwy: najpierw keramzytu, dwucentymetrową warstwę podłoża, warstwę węgla aktywnego i znów warstwę podłoża.

Jak posadzić rośliny?

Wkładamy je pojedynczo do ziemi, starannie przykrywając warstwą podłoża. Jeśli otwór w naczyniu jest bardzo wąski, należy posłużyć się długimi szczypcami.

Dodawanie dekoracji

Posługując się ponownie kartonową tutką, delikatnie rozłóż między poszczególnymi roślinami elementy dekoracyjne – kamienie i żwir oraz kępki mchu (zatrzyma wilgoć).

Etap końcowy – podlewanie

Za pomocą spryskiwacza zroś obficie rośliny. Otwór słoja zamknij np. kulką z mchu (możesz też użyć słoja ze szklaną pokrywką); słój odstaw w zacienione miejsce.

Uroczo będzie też wyglądała kompozycja z samych sukulentów. Nie zamykaj jednak naczynia, bo akurat te rośliny wymagają bardzo dobrej wentylacji.

Więcej informacji na temat uprawy w słoiku i ciekawego eksponowania roślin znajdziesz w książce „O roślinach“ (wyd. Kwiaty i Miut).

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat roślin i kwiatów? Wszystkie magazyny ogrodnicze ze sklepu Kultowy.pl dostarczane są teraz za darmo!