Owerlok: co to jest? 

Owerlok jest maszyną, która w duży stopniu różni się wyglądem oraz funkcjami od maszyny do szycia. Głównymi zadaniami owerloka jest obszywanie materiału na krawędziach, wyrównywania krawędzi przy pomocy nożyka umieszczonego w maszynie oraz zszywanie i obrzucanie krawędzi szytego materiału. Owerloki są stosowane przede wszystkim do szycia odzieży.

Owerlok więc nie tylko zszywa ze sobą materiał, ale dodatkowo zabezpiecza jego brzegi przed pruciem oraz strzępieniem się. Owerloki są także stosowane do szycia odzieży z materiałów elastycznych - szycie dzianin i innych rozciągliwych materiałów na zwykłej maszynie do szycia nie jest łatwe (wymaga odpowiednich ściegów i igieł), a owerloki są stworzone do takiego szycia.

Owerlok a ścieg owerlokowy 

Początkujące osoby często nie rozumieją, jaka jest różnica między maszyną do szycia a owerlokiem, dodatkowo mylące może być to, że wiele domowych maszyn do szycia wyposażonych jest w ścieg, który nazywany jest ściegiem owerlokowym. Należy mieć jednak świadomość, że ścieg owerlokowy nie dorównuje jakości ściegu wykonanego przez maszynę owerlok. Może on być wystarczający przy drobnych uszytkach czy naprawach ubrań, ale na dłuższą metę nie sprawdzi się, jeśli chcemy szyć ubrania. 

Owerlok: dla kogo?

Czy maszyna do szycia owerlok jest dobrym wyborem? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co i w jakim celu chcemy szyć. 

Kiedy warto rozważyć zakup owerloku?
  1. Kiedy szyjesz dużo dzianin i elastycznych materiałów - owerlok stworzony jest do szycia dzianin i elastycznych materiałów. Ścieg owerloka jest mocny, ale też rozciągliwy, dzięki temu uszyte ubrania są bardzo wygodne. Mniejsze jest także ryzyko strzępienia się brzegów dzianiny, jeśli do szycia użyty został owerlok.
  2. Jeśli zależy Ci na estetycznym wykończeniu odzieży - owerlok w bardzo estetyczny sposób wykańcza wewnętrzne szwy w szytych ubraniach, wyglądają one po prostu jak ze sklepu. Taki efert niemożliwy jest do uzyskania wtedy, kiedy szyjemy zwykłą maszyną do szycia. 
  3. Kiedy chcesz szyć profesjonalnie - do szycia niewielkiej ilości ubrań czy drobnych poprawek krawieckich ubrań owerlok nie jest konieczny. Jeśli jednak chcesz szyciem zająć się bardziej profesjonalnie, owerlok domowy lub przemysłowy powinien znaleźć się w Twojej pracowni. 

W jakich sytuacjach owerlok może być nieprzydatny? Jeśli szyjesz bardzo rzadko, to zakup owerloka może się nie opłacać. Warto mieć na uwadze to, że nauka obsługi owerloka jest bardziej czasochłonna niż nauka szycia na maszynie do szycia. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby nauczyć się nawlekania, zmiany ściegów czy regulacji. 

Jak szyć na owerloku?

Szycie na owerloku jest trudniejsze od szycia na maszynie do szycia, ale przy odrobinie chęci każdy może je opanować. Główną różnicą między maszynami do szycia a owerlokami jest to, że zwykła maszyna do szycia korzysta z dwóch nici - jedna prowadzona jest z góry, druga wychodzi spod spodu. W przypadku owerloka jest to minimum trzy nici, a zazwyczaj cztery lub pięć. Maszyna nie ma bębenka umieszczonego na dole, nici umieszcza się na stojaku, a podczas szycia splatają się one ze sobą. Owerlok dodatkowo ma zwykle dwie igły oraz dwa noże, które obcinają nadmiar materiału. 

Jak nawlec owerlok?

Nawlekanie owerloka może wydawać się skomplikowane początkującej osobie - koniecznie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danej maszyny i dokładnie obejrzeć maszynę. Każda nić ma bowiem inne oznaczenie kolorystyczne, co pozwala na zrozumienie, w jaki sposób powinna ona być prowadzona. 

Szycie na owerloku

Szycie na owerloku wymaga szczegółowego przeczytania instrukcji - dzięki temu unikniemy błędów przy szyciu. Różne modele owerloków mogą mieć różne udogodnienia, na przykład takie jak pneumatyczne nawlekanie nici czy automatyczne wysuwanie noża. Nauka szycia na owerloku wymaga trochę cierpliwości i postępowania według instrukcji, ale jeśli maszyna jest dobrze nawleczona, to nie powinno być z tym dużo problemów. 

Jak ustawić ścieg w owerloku?

Maszyna do szycia owerlok przeznaczona jest głównie do szycia elastycznych materiałów, jak ustawiać ściegi w owerloku? W przeciwieństwie do tradycyjnej maszyny do szycia, w owerloku nie ma możliwości ustawiania różnych ściegów - nie ma tam ściegu prostego, zygzaka czy ściegów ozdobnych. Można jednak regulować ścieg owerlokowy.

Ustawienie ściegu w owerloku służy przede wszystkim dostosowaniu maszyny do szycia różnych materiałów - warto przed rozpoczęciem szycia na ścinku wypróbować różne ustawienia tak, aby znaleźć optymalne ustawienia dla danej dzianiny.  Do regulacji ściegów służą pokrętła, w owerlokach zwykle znajdują się:

  • pokrętło nitki chwytacza dolnego - można im regulować ścieg po prawej stronie materiału,
  • pokrętło nitki chwytacza górnego - służy do regulowania ściegu po lewej stronie materiału,
  • pokrętło ściegu dolnego prostego,
  • pokrętło ściegu środkowego prostego. 

Owerlok: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki owerlok wybrać? Na jakie elementy koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupu? Najważniejsze kwestie, związane z zakupem owerloka, to:

  • Nawlekanie - nawlekanie owerloka jest bardziej skomplikowane niż nawlekanie maszyny do szycia. Warto wybrać taki model, który ma wyraźne, kolorystyczne oznaczenia różnych dróg nawlekania, a także ma dużo miejsca do manipulowania nićmi. 
  • Pokrętła regulacji - każdy owerlok wyposażony jest w pokrętła, które pozwalają na regulację ściegu. Najwygodniejszy w użytkowaniu będzie taki model, który ma dobrze oznaczone pokrętła umieszczone w widocznym miejscu.
  • Stabilność - owerloki z reguły są dosyć szybkie, więc powinny być też stabilnie i mieć dobrze wyważoną konstrukcję. Jeśli owerlok "kiwa się", to szycie na nim może być niewygodne. Niektóre modele wyposażone są w przyssawki lub specjalne podkładki.