Pęknięcie z tyłu zamiast suwaka to fajna alternatywa do wykończenia sukienki czy bluzki. Jest to na pewno łatwiejszy rodzaj wykończenia, choćby dlatego, że nie trzeba wszywać suwaka, to oczywiste. Ale też jest tak szybciej i powstaje przy okazji ciekawy element wykończenia.

Zeszywamy środkowy szew tyłu do miejsca, w którym ma się zaczynać pęknięcie.

 

 Dalszą część zeszywamy długim ściegiem i całość rozprasowujemy.

 

 Stębnujemy wokół pęknięcia, dwukrotnie przeszywając miejsce, w którym się ono kończy aby wzmocnić je na wypadek nieostrożnego użytkowania.

 

 Po przestębnowaniu, wyciągamy nitkę którą był przeszyty ten odcinek i pęknięcie jest gotowe :-)

 

 Nasze pęknięcie będzie się zapinało na guziczek z pętelką. Musimy sobie więc przygotować pętelkę.

Jeśli chcemy przygotować pętelkę z tego samego materiału, z którego uszyłyśmy sukienkę, musimy skroić ze skosu pasek o szerokości 3 cm i wąsko go przeszyć. Po zeszyciu, bardzo wąsko przycinamy zapas szwu i wywijamy na prawą stronę.

Ponieważ moja pętelka jest bardzo wąska, nie dam rady wsadzić w nią agrafki żeby ją wywinąć. Zrobię to za pomocą igły i nitki.

Nawlekam na igłę podwójną nitkę trochę dłuższą niż sama pętelka:

 

 Na końcu nitki robię supeł i przewlekam przez jeden z końców pętelki:

 

 Wkładam iglę w pętelkę tą stroną gdzie igła ma oczko:

 

 Delikatnie przesuwam igłę przez pętelkę:

 

 Teraz pozostaje przewlec pętelkę na prawą stronę wyciągając całą nitkę. Najtrudniej jest zacząć ale jak już zacznie nam się przewlekać to w zasadzie jest po sprawie.

 Ja sobie zaplątuję nitkę na palcu i delikatnie przesuwam:

 

 Po chwili pętelka jest przewrócona:

 

 I gotowa do wszycia:

 

 Teraz musimy ją umieścić pod lamówką za pomocą, której wykańczamy dekolt. Ponieważ taka pętelka ma jednak swoją grubość, to aby starczyło nam lamówki na zakrycie jej, końcówkę lamówki przyszywamy nieco niżej, tak aby więcej nam zostało do zawinięcia. Tu na zdjęciu widzimy prawą stronę sukienki:

 

 Teraz odwracamy całość lewą stroną do siebie, składamy brzegi lamówki do środka i składamy końcówkę lamówki w ten sposób. Ja sobie pomagam szpilką:

 Przygotowaną pętelkę umieszczamy w tym miejscu:

 

 A następnie zakrywamy złożoną chwilę wcześniej lamówką:

 

 Dobrze jest sobie ten element przed przyszyciem przyfastrygować, nawet w ten sposób, aby nam się jakiś niesforny brzeg nie wysunął z pod spodu:

 

 Po tym jak już sobie przyfastrygowałam tą pętelkę, uznałam że jest ona jednak za gruba do tego materiału i postanowiłam zamienić ją na taką zwykłą pętelkę zrobioną z nici. Tutaj wszystkie kroki po kolei są takie same, za wyjątkiem tego, że naszą pętelkę przyszywamy do lamówki

 

 A dalej kolejno zawijamy na nią lamówkę:

 

 Fastrygujemy i przyszywamy wykańczając już cały dekolt.

 

 Na drugiej stronie dekoltu, od środka, przyszywamy maleńki guziczek i tak prezentuje się nasze zapięcie na prawej stronie:

 

 A tak na lewej:

 

 

Powodzenia i pozdrawiam!

Kinga

http://kingaszyje.blogspot.com/