PRZYGOTOWANIE

Po skrojeniu naprasować wkład na lewą stronę odpowiednich części z materiału. Dodatkowo na przodzie wzmocnić wkładem rogi szwu nasady plisy. Części z wkładem ułożyć na sobie prawą stroną na prawej i jeszcze raz spiąć. Kontury wykroju (linie szwów i podłożenia) oraz wszystkie zaznaczone na częściach wykroju linie i oznaczenia (z pominięciem kierunku nitki) przenieść za pomocą papieru donkopiowania i radełka na lewą stronę materiału (dokładny opis, w jakis posób to zrobić, znajduje się przy papierze do kopiowania).

SZYCIE

1.
Wzmocnione części plisy (części zewnętrzne) ułożyć na sobie prawą stroną na prawej, na kołnierzu spiąć środkowy szew tyłu. Zszyć. Niewzmocnione części plisy (części wewnętrzne) zszyć w taki sam sposób. Następnie rozprasować zapasy szwów.

2.
Wzmocnioną plisę ułożyć prawą stroną na prawej stronie niewzmocnionej plisy, spiąć przednie brzegi i kolejno zewnętrzne brzegi kołnierza. Zszyć. Przyciąć zapasy szwów, na rogach obciąć ukośnie. Plisę i kołnierz wywinąć. Brzegi wyprasować i wąsko ostębnować. Spiąć ze sobą otwarte brzegi.

3.
Plisę i kołnierz (ułożone zewnętrzną częścią w dół) przypiąć prawą stroną do prawej na brzegu podkroju przodu i tyłu, zaczynając i kończąc dokładnie na zaznaczonych rogach.

4.
Odszycie ułożyć na brzegu podkroju, prawą stroną na prawej stronie plisy oraz kołnierza, a następnie przypiąć od rogu do rogu.

5.
Zszyć, szyjąc na lewej stronie przodu, zaczynając i kończąc dokładnie na rogach. Początek i koniec szwu zabezpieczyć ściegiem powrotnym. Zapasy szwu przodu i odszycia naciąć do rogu aż do ostatniego ściegu, nie ujmując plis. Zapasy szwów przyciąć wzdłuż szwu nasady na szerokości ok. 4 mm, na zaokrągleniu wielokrotnie naciąć.

6.
Odszycie zawinąć do środka. Plisy i kołnierz włożyć w dekolt. Dokładnie wyprasować. Przednie brzegi plis sfastrygować ze sobą ściegiem zakopiańskim na długości ok. 3 cm od dolnego brzegu.

7.
Zapas szwu przodu zawinąć do środka pomiędzy nacięciami. Następnie w ten sam sposób zawinąć zapas pod spód na odszyciu.

8.
Dolny brzeg odszycia wyłożyć na wierzch, zapas odszycia przypiąć na dolnych brzegach plis.

9.
Na końcach szwów nasady plisy wyłożyć przód na wierzch, zapas szwu przodu przypiąć pomiędzy nacięciami na dolnych brzegach plisy. Przód przyszyć od rogu do rogu na dolnych brzegach plisy, ujmując przy tym zapas odszycia. Przód i dolny brzeg odszycia ponownie ułożyć w dół. Wyprasować. Przód oraz podkrój szyi tyłu wąsko ostębnować wzdłuż szwu nasady plisy i kołnierza.

 

Nasza rada

Aby łatwiej wyprasować brzegi plisy i kołnierza, należy przed wywinięciem rozprasować zapasy szwów. Można wykorzystać w tym celu trzonek drewnianej łyżki.