W piątek 9 października 2020 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbył się finał 11. edycji konkursu Fashion Designer Awards. 

Mam to szczęście, że spędzam więcej czasu z finalistami, niż pozostali jurorzy, ale zwycięzcę wybieramy wspólnie, rozmawiamy o tym. Wiktoria Frankowska zachwyciła jurorów swoją niesamowitą energią już podczas obrad. Jest młodą projektantką pełną pasji, to od razu się czuje  – powiedziała Joanna Sokołowska-Pronobis.  

Jurorzy w składziem.in.: Dorota Williams, duet Paprocki & Brzozowski, Rafał Michalak i Ilona Majer, czyli duet MMC, Vasina , Asia Typek, Weronika Płocha, Aleksandra Nagel oraz Joanna Sokołowska-Pronobis stanęli przed trudnym zadaniem. 

Decyzją jury zwyciężczynią 11. edycji Fashion Designer Awards została Wiktoria Frankowska, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

Honorową przewodniczącą jury i gościem specjalnym FDA była Benedetta Barzini - ikona mody, topmodelka  lat 60., symbol okładek Vogue Italia, obecnie profesorka , wykładowczyni Nuova Academia di Belli Arti w Mediolanie, która z podziwem oglądała kolekcje finalistów FDA.

Dla mnie najważniejsza była wyobraźnia.  Młodzi projektanci nie muszą jeszcze myśleć  o sprzedaży i tym, że coś musi być pod klienta, mogą zaszaleć, dlatego  wyobraźnia była dla mnie najważniejsza. Spójność kolekcji, spójność z tematem i jakość wykonania - czy projektant już na tym etapie przywiązuje do niego uwagę czy nie – to też miało znaczenie – przyznała Vasina.  

Jury tego konkursu jest bardzo rozbudowane i każdy głosuje inaczej, więc nasz wybór  jest wynikiem wielu głosów. Akurat dzisiaj mieliśmy innego faworyta, ale w pokazie pojawiło się wiele wspaniałych  kolekcji, dlatego  ten wybór nie był łatwy – dodał duet MMC. 

Wszystkie kolekcje, które były zaprezentowane były wspaniałe. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem – skomentowali  Paprocki & Brzozowski. 

Podczas gali finałowej emocję wywołał pokaz najnowszej kolekcji “Azyl”, laureata 10. edycji Adriana Krupy , który jest największym odkryciem ostatnich lat w polskiej modzie. 

Warto również wspomnieć o artystycznym projekcie, który powstał z inicjatywy Fashion Designer Awards oraz przy wsparciu Batonika Duplo. We współpracy z Instytutem Fotografii oraz studiem fotograficznym Studio 99 powstała seria fotografii modowych. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez znaną fotografkę - Katarzynę Bielską, ich uczestnicy wykonali fotografie autorskich kolekcji finalistów FDA. Dzięki współpracy designerów z fotografami powstała wystawa o wyjątkowym ładunku energii, która swoją premierę miała właśnie w czasie tegorocznego finału FDA.

Wiktoria Frankowska otrzymała imponującą pulę nagród m.in.:

 • profesjonalny iPad Pro wraz z dodatkowymi akcesoriami, pomocnymi w projektowaniu kolekcji
 • możliwość spędzenia 48 godzin wraz z duetem projektatów MMC tuż przed ich kolejnym pokazem 
 • nagrodę finansową: 20 tys. zł
 • staż w zagranicznym atelier wiosną 2021 
 • wyjazd na targi Premier Vision 2021 do Paryża
 • 3-miesięczny kontrakt z DPD Polska na obsługę kurierską 
 • obsługę sesji lookbookowej przez AA Wings of Color
 • wyjazd na 4th International Young Designers Contest Kiev 2021, 
 • specjalną publikację na łamach miesięcznika Fashion Magazine  i na łamach magazynu Burda Style.

Przyznano również nagrody wybranym finalistom:

 • Aleksandra Klekot została zaproszona na  MasterClass z Dorotą Williams.
 • Manuela Korecka otrzymuje wyjazd na targi Tissue Premier 2021 do Lille we Francji.
 • Wiktoria Frankowska została zaproszona na (staż w pracowni duetu Paproci&Brzozowski). 
 • Maja Pilarek odbędzie staż w pracowni MMC.

Burda Style była patronatem medialnym tego wyjątkowego wydarzenia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój!