Żakiet      

Potrzebne materiały:
resztka materiału ok. 35 x 70 cm, wkład do naprasowania, kreda krawiecka, nici do szycia.
Wykonanie:
na rękawach żakietu zaznaczyć wysokość łokci. Spiąć i sfastrygować materiał i podszewkę ok. 10 cm powyżej oznaczenia. Na brzegu podłożenia odpruć podszewkę. Rozpruć przedni szew rękawa – na rękawie z materiału wierzchniego aż do oznaczenia łokcia, na podszewce aż do ok. 4 cm powyżej oznaczenia łokcia. Obciąć podszewkę 2 cm powyżej oznaczenia łokcia. Skroić materiał według obciętej części podszewki, na górnym brzegu dodać 2 cm na szwy. Wywinąć rękawy żakietu podszewką na wierzch. Skrojone kawałki materiału przypiąć prawą stroną do prawej dolnego brzegu rękawów z podszewki, zszyć brzegi na szer. 1 cm. Na rękawach żakietu wywinąć na wierzch zapasy na podłożenie, przyszyć w brzegu złożenia rozprutego szwu. Na górnym końcu rozprutego szwu, na jednym brzegu podwinąć symetrycznie i przypiąć szpilką skrojony kawałek materiału i rękaw. Od dołu chwycić pomiędzy rękaw a kawałek materiału i wyciągnąć na wierzch spięte brzegi. Wyjąć szpilki, ale części materiału nie powinny pozostawać luźne. Spiąć brzegi kawałków materiału i brzegów rękawów prawą stroną do prawej. Dokładnie w brzegu złożenia rozprutego szwu zszyć aż do 5 cm przed dolnym brzegiem rękawów. Ponownie wsunąć brzeg do środka. Drugi brzeg rękawa przyszyć dokładnie w ten sam sposób do kawałka materiału. Ponownie zawinąć pod spód zapasy na podłożenie rękawów. Dolny brzeg kawałka materiału podwinąć i przyszyć do zapasu na podłożenie. Przyszyć ręcznie pozostałe otwarte jeszcze brzegi.

 

Bluzka      

Potrzebne materiały:
wzorzysta tkanina longsleeve, resztka ok. 40 x 60 cm, wkład do naprasowania, marker, nici do szycia, arkusz papieru w formacie A3, nożyce, szpilki.
Wykonanie:
przygotować wykrój, skroić części, przygotować rękawy zgodnie z opisem KROK PO KROKU. Na skrojonych kawałkach materiału obrzucić górny brzeg. Rękawy przypiąć do kawałków materiału, prawą stroną do prawej. Dolne brzegi i brzegi nacięć zszyć na szer. 1 cm, do górnych końców nacięć szyć ukośnie w kierunku naciętych brzegów. Obciąć ukośnie zapasy na dolnych rogach. Wywinąć rękawy. Zaprasować brzegi. Na górnych końcach nacięć zszyć w kilku miejscach brzegi kawałków materiału.

KROK PO KROKU

Krok 1.
Włożyć bluzkę i zaznaczyć wysokość łokci. Papier złożyć na pół i wsunąć pod rękaw tak, aby brzeg papieru pokrywał się z oznaczeniem łokcia. Obrysować brzegi rękawa.

Krok 2.
Skroić zgodnie z wykrojem po dwie części z flizeliny i materiału w kontrastowym kolorze. Wywinąć bluzkę na lewą stronę.

Krok 3.
Przód rękawa naciąć na środku, kończąc 2 cm poniżej oznaczenia. Przypiąć, a następnie przyszyć kolorową tkaninę. Podobnie postąpić z drugim rękawem.