CHARAKTERYSTYKA

Jej nazwa pochodzi z języka perskiego – „shir o shekar" oznacza mleko i cukier". Seersucker, bawełniana tkanina gofrowana charakteryzuje się naprzemiennym ułożeniem gładkich i pomar-szczonych (gofrowanych) powierzchni. Dzięki swojej strukturze tkanina nie przylega ściśle do ciała
i doskonale odprowadza cieplo, dzięki czemu jest wprost idealna na letnie stroje. Prawdziwy seer- sucker powstaje po zastosowaniu odpowiedniej technologii tkania (różne napięcie nitek osnowy).
W tańszych wariantach podobny efekt uzyskuje się, stosując przedzę o zróżnicowanym stopniu obkurczania się pod wplywem ciepła. W zależności od kierunku układania się w tkaninie przędz wysokokurczliwych, gofrowanie może być poprzeczne, wzdlużne lub i takie, i takie jednocześnie. Seersucker to tkanina praktyczna i latwa w pielęgnacji, gdyż niemal się nie gniecie i nie wymaga prasowania.

KROJENIE

Przed przystąpieniem do krojenia należy wygładzić materiał dłońmi. Jeśli części modelu mają być krojone z podwójnie złożonego materiału, należy dopasować do siebie paski i spiąć materiał prawą stroną do środka. W przypadku kolorowych pasków należy zwrócić uwagę, by złożone ze sobą paski były w tym samym kolorze.

Przenoszenie linii szwów: papier do kopiownia i radełko należy przetestować na resztce materiału. Szyjąc z jasnych tkanin, najlepiej używać papieru do kopiowania w kolorze złamanej bieli. Polecamy też radełko bez ząbków, o gładkiej krawędzi, które zostawia lepiej widoczną ciągłą linię. Części można też skroić z jednakowymi zapasami, wtedy nie trzeba korzystać z radełka. Wystarczy zszyć części, szyjąc w odpowiedniej odległości od brzegów. W takim przypadku zaszewki i inne zaznaczone na częściach wykroju linie kopiuje się za pomocą samoznikającego mazaka. Należy jednak nie zwlekać
i przystąpić do szycia, zanim narysowane mazakiem linie znikną.

SZYCIE

Seersucker szyje się zwykłymi igłami grubości 70 lub 80 i klasycznymi nićmi polistrowymi. Szwy zszywamy ściegami średniej długości (ok. 2–2,5 mm). Szwy dekoracyjne wykonuje się dłuższym ściegiem, najlepiej podwójnymi nićmi.

PRASOWANIE

W przypadku tkaniny gofrowanej radzimy całkowicie zrezygnować z prasowania, a przy szyciu zapasy szwów i brzegi wygładzać paznokciem kciuka. Jeśli jednak zachodzi potrzeba użycia żelazka, należy je ustawić na najniższą temperaturę i prasować na miękkiej podkładce, nie dociskając żelazka. Nie wolno używać pary, gdyż zniknie wówczas efektowna struktura tkaniny.

PIELĘGNACJA

Seersucker jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Uszyte z niego stroje pierze się ręcznie lub w pralce (program do tkanin delikatnych). Po wysuszeniu nie prasujemy ich.


RADA

Seersucker, jak wszystkie tkaniny bawełniane, może się skurczyć przy pierwszym praniu. Aby uniknąć niespodzianek, najlepiej wyprać materiał jeszcze przed skrojeniem.